moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polak w natowskim ośrodku tropiącym piratów

Zapewnienie bezpieczeństwa na najbardziej uczęszczanych morskich szlakach – tym m.in. zajmuje się powołany przez NATO ośrodek NCAGS, który ma siedzibę w Northwood pod Londynem. 1 sierpnia do jego personelu dołączy Polak, kpt. mar. Oskar Draus. Pokieruje jedną z sekcji ośrodka.


Jak można rozszyfrować skrót NCAGS?

– To organizacja ds. współpracy i doradztwa dla żeglugi. Podobne jednostki funkcjonują w strukturach poszczególnych marynarek, w Polsce w ramach Centrum Operacji Morskich. Ośrodek w Northwood, w którym będę służył, działa niejako stopień wyżej – w strukturach NATO.

Czym się zajmuje?

– Ośrodek monitoruje sytuację w najbardziej newralgicznych dla żeglugi rejonach świata. Odbywa się to na kilka sposobów. Przede wszystkim pracujący w ośrodku specjaliści śledzą ruch statków i okrętów za pośrednictwem m.in. systemów Namesi czy Brite.  W skrócie wygląda to tak, że jednostki za pośrednictwem znajdujących się na pokładzie urządzeń wysyłają sygnał o swoim położeniu. A pracownicy NCAGS mogą to oglądać na swoich monitorach. Oczywiście są jednostki, które wolą pozostać w ukryciu. Wówczas korzystamy z informacji od załóg okrętów. Bywa, że dane przekazują nam statki cywilne, które znajdują się na obserwowanym akwenie i zauważyły coś podejrzanego. W razie niebezpieczeństwa NCAGS może zasugerować dowództwu NATO posłanie tam okrętu bojowego.

Które z regionów są dla NCAGS najbardziej interesujące?

– Przede wszystkim Zatoka Adeńska. Tamtędy prowadzi najkrótsza droga morska z Azji i wschodniej Afryki do Europy. Panuje tam duży ruch, niestety aktywni są też piraci z pobliskiej Somalii. Drugie takie miejsce to Zatoka Gwinejska, zwłaszcza rejon Nigerii, gdzie również działają piraci. Bardzo ważne jest również Morze Śródziemne. Po ataku terrorystów na World Trade Center to właśnie tam państwa sojusznicze przeprowadziły operację „Active Endeavour”. Ich okręty sprawdzały wówczas, czy na pokładach statków przepływających Morze Śródziemne nie jest przemycana broń i czy terroryści nie planują właśnie tam kolejnej akcji. Obecnie 97 procent towarów transportowanych jest drogą morską. Każde zakłócenie żeglugi grozi poważną destabilizacją światowych rynków. Ale oczywiście działania NCAGS nie ograniczają się do kontroli związanych z zagrożeniem pirackim czy terrorystycznym. Praca ośrodka wiąże się przede wszystkim z doradztwem i pośrednictwem pomiędzy marynarkami wojennymi a organizacjami cywilnymi, które korzystają ze wspólnych dróg morskich. Wszystko po to, by uniknąć spornych kwestii. W czasie kryzysów i wojen NCAGS zajmuje się też organizacją konwojów.

Kiedy obejmuje Pan obowiązki?

– Do Londynu wylatuję 21 lipca. Obowiązki powinienem przejąć 1 sierpnia. Kadencja w Northwood trwa trzy lata. Do wyjazdu przygotowywałem się bardzo długo. Wiele zawdzięczam kmdr. ppor. Aleksandrowi Jezielskiemu i kpt. mar. Mariuszowi Bojarskiemu z naszego Centrum Operacji Morskich. Można powiedzieć, że jeśli chodzi o tematykę związaną z NCAGS, to moi mentorzy. Mam nadzieję, że wiedzę zdobytą w Polsce uda mi się w pełni wykorzystać w ośrodku.

Rozmawiał Łukasz Zalesiński

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
„Chcę być ładowniczym czołgu”
Gladius wzmacnia armię
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Weterani razem przełamują bariery
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
HIMARS-y w Rumunii
Klucz do przyszłości
Abramsy zaparkowały u pancerniaków z Wesołej
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Together on the Front Line and Beyond
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Podwyżki coraz bliżej
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
ŻW zatrzymała operatora drona, który spadł na teren wojskowy
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Medal Honoru dla Ollisa
Z Ustki do kosmosu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Co nowego w przepisach?
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Premier wojenny
To nie mogło się udać, ale…
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
ORP „Garland” w konwoju śmierci
„Horyzont” (dla) bezpieczeństwa
Kolejne Husarze prawie gotowe
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Terytorialsi konstruktorami dronów
Kierunek Rumunia
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Mistrzyni schodzi ze ścianki
Buzdygan Internautów – głosowanie
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Ostatnia minuta Kutschery
Trzymajcie kciuki za Biało-Czerwonych!
Oko na Bałtyk
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
„Ratownik” o krok bliżej
Na styku zagrożeń
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
GROM szkoli przyszłych operatorów
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Maj polskich żywych torped
Outside the Box
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO