moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Historia I wojny na unikatowym szlaku

Fronty wojenne to nie są zamknięte karty historii, dziś tworzy się na ich podstawie oferty edukacyjno-turystyczne. W setną rocznicę wybuchu I wojny światowej otwarty zostanie unikatowy projekt – Szlak Frontu Wschodniego – wielkiego konfliktu zbrojnego, który trwał od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 roku.

Wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej do Kongresówki - zdobycie Kielc

– Prace nad nim właściwie dopiero się zaczęły, a otwarcie Szlaku Frontu Wschodniego I wojny światowej nastąpi w 2014 roku. To duża inwestycja i mamy nadzieję, że będzie także dużą atrakcją – mówi Małgorzata Czapla z Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Szlak będzie łączył muzea, pola bitew, koszary, twierdze i zachowane okopy, a także wojenne cmentarze. Ma biec z północy na południe, przez województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie oraz lubelskie. Celem projektu jest przywrócenie pamięci o żołnierzach poległych w armiach zaborczych oraz wykreowanie nowej atrakcji turystycznej.

Pierwszy etap szlaku buduje Małopolska. Pozyskała na ten cel 5 mln zł z Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu przekracza 6,6 mln zł. Szlak małopolski będzie miał 455 km długości. Złoży się na niego trasa samochodowa przebiegająca przez 37 miejscowości związanych z walkami I wojny światowej. Obejmie m.in. krakowskie Oleandry, skąd 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła I Kompania Kadrowa, rozpoczynając polską walkę o niepodległość, a także trasę przemarszu kompanii Józefa Piłsudzkiego, forty Twierdzy Kraków, Muzeum Lotnictwa w Krakowie, pałac Książ Wielki, w Tarnowie siedziby garnizonów austriackiego i rosyjskiego oraz koszary i szpital wojskowy. Do tego Dąb Wolności na plantach w Nowym Sączu, posadzony w 1918 roku jako symbol odzyskania wolności, dwór w Marcinkowicach i dom w Limanowej, w których przebywał Piłsudski.

– Powstaną trzy pętle tematyczne, wytyczając nowe możliwości wędrowania śladami historii z I wojny światowej po powiecie gorlickim, powiecie tarnowskim oraz gminie Klucze – podkreślał starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz.

Bitwa pod Gorlicami, zwana też Małym Verdun

Te trzy pętle są związane z najważniejszymi epizodami frontu, każda z innym okresem wojny i w inny sposób prezentuje działania wojenne oraz ich skutki. Pierwsza pętla to „Bitwa gorlicka”. W jej ramach powstaną między innymi: ścieżka edukacyjno-rekreacyjno-sportowa u podnóża kasztelu w Szymbarku i kino plenerowe prezentujące filmy wojenne. Jednym z pomysłów jest też utworzenie w Szymbarku placu zabaw dla dzieci „Poligon małego cwancyngiera” w formie obozu wojskowego i plenerowa ekspozycja sztabu dowodzenia 11 Armii Niemieckiej generała Augusta von Mackensena. Atrakcją być może będzie także możliwość podziwiania panoramy regionu z lotu ptaka. Balon, który podczas I wojny światowej pozwalał podglądać działania wrogich wojsk, teraz posłuży jako platforma widokowa. Odbudowana zostanie gontyna na jednym z największych cmentarzy wojennych – nr 123 w Łużnej. Wyremontowany będzie cmentarz Konieczna Beskidek.

Pętla druga to „Cmentarze wojenne powiatu tarnowskiego”, a trzecia – „Bitwa pod Krzywopłotami”, gdzie w lasach wciąż znajduje się wiele zarośniętych okopów. Będzie przewoźna wystawa o historii frontu wraz z pokazem multimedialnym oraz strona internetowa szlaku, mapy i przewodnik.

Na szlaku odbywać się będą rekonstrukcje historyczne. A największym widowiskiem batalistycznym już dziś jest bitwa pod Gorlicami, odgrywana 2 maja w rocznicę tzw. Małego Verdun. W 2015 roku przypadnie setna rocznica tej bitwy. Francuskie Verdun jest powszechnie znane i przyciąga corocznie tysiące turystów. Małopolska chce spopularyzować to gorlickie i zainteresować nim nie tylko pasjonatów historii militarnej, lecz wszystkich zainteresowanych turystyką kulturową. Szlaki tematyczne i produkty niszowe coraz bardziej liczą się bowiem na rynku turystycznym. – Powoli zbliża się setna rocznica tych wydarzeń, a naszą powinnością jest upamiętnianie poległych i prowadzenie działań edukacyjnych. Ten projekt daje szansę na zrealizowanie czegoś bardzo ważnego, co może przyciągać tu mieszkańców całej Europy – zaznaczył marszałek Marek Sowa podczas uroczystego podpisana umowy na dofinansowanie projektu.

Bernadeta Waszkielewicz

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
 
Nowy szef CWCR
„Avenger” na Monte Cassino
Zamiana po włosku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowoczesna łączność dla armii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Pierwszy skok
Palmiry – miejsce kaźni
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wojenny bohater na szubienicy
Którą drogą do armii?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Abramsy pod dobrą opieką
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wojna o porządek świata
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Bruksela przed szczytem
Mocny sygnał od NATO
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wielki test w West Point coraz bliżej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Eurofightery znowu w Polsce
Skromny początek wielkiej wojny
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Tajna misja polskiej agentki
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Air Show ’25 – do zobaczenia
Cud w Trewirze
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Offset dla „Wisły”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Dobrowolsi – czas start!
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO