moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Hołd dla ofiar nazistowskiej Zagłady

Powstanie było wyzwaniem rzuconym przez żydowskich powstańców prosto w twarz oprawcom, ale było też oskarżeniem o bierność i nieskuteczność całego wolnego świata – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości upamiętniających 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.


Punktualnie o godzinie dziesiątej w Warszawie zawyły syreny. Chwilę potem pod pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania. – Nawet na tle wojennego dramatu całego miasta los dzielnicy żydowskiej i społeczności Żydów polskich jawi się jako dramat, do dziś przerażający skalą okrucieństwa, bezwzględności i zniszczeń. Władysław Bartoszewski trafnie zauważył przed laty, że każdy Polak był wówczas zagrożony śmiercią, każdy Żyd natomiast był skazany na śmierć – podkreślał Bronisław Komorowski.

Jeden z dwóch żyjących powstańców – Symcha Ratajzer-Rotem „Kazik”– został przez prezydenta uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. – W nazwie wręczonego panu odznaczenia zawarte jest przekonanie, że pana walka w getcie warszawskim, w 1943 roku, a potem w powstaniu warszawskim roku 1944 służyła odrodzeniu Polski – mówił Bronisław Komorowski.

Ratajzer przekonywał, że nie ma nic ważniejszego niż ludzkie życie. – Nikt w żadnej sytuacji nie ma prawa go odbierać i choć świat nie wyciągnął wniosków ze straszliwej wojny, która się dokonała w dwudziestym wieku w sercu Europy, choć słowa „nigdy więcej wojny” niewiele znaczą, musimy pamiętać, musimy powtarzać: ludzkie życie jest święte. Może kiedyś ludzkość usłyszy – powiedział.

Na warszawskie uroczystości przyjechali m.in. premier Donald Tusk, Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, Martin Schulz, szef Parlamentu Europejskiego, oraz przedstawiciele władz Izraela i organizacji żydowskich.

– Spotykamy się tutaj, aby oddać hołd bohaterom powstańczego zrywu. Warszawa, w której przed II wojną światową jedną trzecią mieszkańców stanowili Żydzi, stała się za sprawą obłąkańczego niemieckiego planu zagłady największym gettem okupowanej Europy – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych wydało specjalne oświadczenie, w którym upamiętnia ofiary hitlerowskiego reżimu: „Wspominamy dziś dzielnych mężczyzn i kobiety, którzy 70 lat temu bronili się przed prześladowcami. Ludzie w warszawskim getcie zdawali sobie sprawę z niewielkich szans na powodzenie. Jednak ze straceńczą odwagą i wielką dzielnością chcieli wykorzystać szansę, aby sprzeciwić się barbarzyńskiemu, bezprawnemu reżimowi i postawić widoczny znak ich oporu”.

O 21.30 przed Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich zostaną zapalone dwa snopy światła skierowane ku niebu. Mają one upamiętnić bohaterski czyn powstańców. Instalację uruchomią: Szymon Ratajzer „Kazik” oraz Eugeniusz Tyrajski „Sęk”, uczestnik powstania warszawskiego.

W piątek wieczorem rozpocznie działalność Muzeum Historii Żydów Polskich. – Muzeum Historii Żydów Polskich ma za zadanie przedstawiać tysiącletnią historię współżycia narodów polskiego i żydowskiego na ziemiach polskich, w tym także tragiczną historię Holokaustu i powstania w getcie warszawskim. Wszystko nie tylko po to, aby pamięć o tym nie zaginęła, ale żeby ciągle była przestrogą przed bagatelizowaniem zła przejawiającego się nienawiścią, ksenofobią i nacjonalizmem, aby nigdy już nie zwyciężyły demony z przeszłości – mówiła prezydent Warszawy.

W muzeum odbędzie się także koncert upamiętniający wybuch powstania z udziałem Krzysztofa Pendereckiego. W weekend zwiedzanie muzeum będzie bezpłatne.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Kilka miesięcy wcześniej Niemcy rozpoczęli jego likwidację. Na początku kwietnia w getcie było już tylko 60–70 tys. osób. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 roku. Zginęło niemal 14 tys. osób. Reszta została wywieziona do obozów zagłady.

JT

autor zdjęć: Łukasz Kamiński/ Kancelaria Prezydenta

dodaj komentarz

komentarze


Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
„Kryzysowy” Jaśmin
Zmarł gen. Mirosław Różański
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Walka w dwóch światach
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
Cztery brygady, jeden cel
Abordaż z polskim wsparciem
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Z prądem i pod prąd
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Dwa marzenia spełnione naraz
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Sojusznicza tarcza antydronowa
„Mewa” na północnym szlaku
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Patrioty pod Płockiem
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Aukcja dla weterana
Coraz więcej Alpha Scramble
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Gorący lipiec PKW Łotwa
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Prawie 9 tys. osób wybrało „Wakacje z wojskiem”
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Flanka pod strażą
Armia testuje naziemne drony
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Tarcza i miecz
Pantera przejdzie do historii
F-15 dla Polski?
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Legion Medyczny na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO