moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON łączy agencje

Tomasz Siemoniak, minister obrony, podjął decyzję o połączeniu Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i Agencji Mienia Wojskowego. Powstanie jedna instytucja: Agencja Zasobów Majątkowych Wojska. Koncepcję konsolidacji przygotował zespół pod przewodnictwem wiceminister obrony Beaty Oczkowicz.

– Rozpoczęcie procesu tworzenia nowej agencji możliwe jest od 1 stycznia roku następnego, po wejściu w życie przepisów nowej ustawy. Utworzenie jednej agencji w miejsce dwóch ma zwiększyć skuteczność działania i obniżyć koszty funkcjonowania – wyjaśnia wiceminister Oczkowicz w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. Dodaje, że w związku z tym, iż systematycznie maleje ilość nieruchomości zbędnych wojsku, nie potrzeba też dwóch oddzielnych agencji, które będą nimi gospodarowały.

Wiceszefowa MON przewodniczyła pracom zespołu, który opracował koncepcję zmian. Zespół pracował od października ubiegłego roku. Kilka dni temu koncepcję konsolidacji agencji zaakceptował minister Siemoniak.

Propozycja zamian zakłada likwidację AMW i WAM. W ich miejsce ma powstać jedna agencja wykonawcza – Agencja Zasobów Majątkowych Wojska (AZMW). Zostanie ona powołana na drodze odrębnej ustawy, która określi zakres działania nowej agencji i jej kompetencje. AZMW będzie miała 10 oddziałów terenowych.

Beata Oczkowicz, wiceminister obrony narodowej. Fot. Artur Zakrzewski (DPI MON)

Nowa agencja przejmie zadania dwóch obecnie funkcjonujących. Zajmie się sprzedażą nieruchomości zbędnych dla resortów obrony i spraw wewnętrznych oraz gospodarowaniem mieniem czasowo zbędnym. Agencja będzie też miała uprawnienia do obrotu mieniem ruchomym koncesjonowanym, czyli sprzętem wojskowym, bronią czy amunicją, oraz niekoncesjonowanym. AZMW zajmie się też utylizacją przestarzałej amunicji.

Jednym z ważniejszych jej zadań będzie budowanie mieszkań dla żołnierzy, dlatego agencja będzie też odpowiedzialna za inwestycje w tym zakresie. Instytucja będzie odpowiedzialna również za wypłacanie żołnierzom ekwiwalentu mieszkaniowego i wydawanie decyzji o przydziale mieszkań. Nowa agencja, tak jak te funkcjonujące obecnie, będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą.

– Jak widać, obie agencje odpowiadają za bardzo istotne dla armii i poszczególnych żołnierzy zadania. Musi więc zostać zachowana ciągłość pracy agencji w okresie przejściowym. Dlatego, oprócz ustawy, tworzymy odpowiednie przepisy przejściowe – wyjaśnia wiceminister Oczkowicz. Dodaje, że na razie trudno oszacować koszty reformy i ewentualne oszczędności. – Takie na pewno będą, chociażby dlatego, że zostaną połączone dublujące się w obu agencjach działy, m.in. zagospodarowania nieruchomości i zarządzania, działy wspierające, czyli kadry, finanse, marketing. Oszczędności przyniesie redukcja kosztów obsługi budynków. Oczekujemy zaś, że zysk przyniesie zbycie zbędnych po konsolidacji siedzib agencji – wyjaśnia Oczkowicz.

Nadzór nad nową agencją wykonawczą będzie sprawował minister obrony narodowej poprzez radę nadzorczą.

Wojskowa Agencja Mieszkaniowa istnieje od 16 lat, jest właścicielką 2,5 tysiąca lokali użytkowych przeznaczonych na sprzedaż bądź wynajem, nieruchomości na 3 tysiącach hektarów. Zarządza 28 355 kwaterami i mieszkaniami oraz 9911 miejscami na kwaterach i w internatach.

Z kolei Agencja Mienia Wojskowego powstała w 1996 roku. 93 proc. zysków pochodzących z gospodarowania mieniem przekazuje na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych i Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego. Koncepcja zakłada, że po reformie wskaźnik ten ma wzrosnąć do 98 proc.

Edyta Żemła

autor zdjęć: Arch. AMW, Artur Zakrzewski (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1366050240
Pomogę : skopiujcie sobie wzór. Warszawa ....... (data) Zapytanie ofertowe Szanowni Państwo ( Budimex, Skanska,.... .) Uprzejmie proszę o przedstawienie wstępnej oferty na budowę osiedla mieszkaniowego z ilością 5000 mieszkań w miejscowości ( podać nazwę ) w odległości 30 km od jednostki wojskowej znajdującej się w .... . Projekt ma zawierać : kawalerki do rodziny z trójka dzieci ( metraż nie większy niż 90 m2. , garaż balkon zadaszony ok 8m2,piwnice 15 -20 m2 ogródek rekreacyjno warzywny , żłobki,przedszkola, szkołę, place zabaw, basen, kościół (mały), sklepy, przychodnię zdrowia, parki , inne... osoba do kontaktu ..... z wyrazami szacunku
5C-16-3D-92

Sztandar dla krakowskich żandarmów
 
Na granicy stratosfery
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Strzelec do zadań specjalnych
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wilk na poligonie
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Współpraca i wspólna pamięć
Ostatnie dni kampanii 1939
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Dołącz do sportowców w mundurach!
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polityka nie znosi próżni
Duch Invictus jest, czas na formę
Ciemne strony Facebooka
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Więcej żołnierzy na granicy
Wybierz się na wojskowe studia
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Course on Diplomacy
Przeprawa przez Narew
Ogień na alpejskich szczytach
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Szef MON odwiedził USA
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
„Ramstein Alloy” nad Litwą
KFOR: wyższy stopień gotowości
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Zbrodnia w Zakroczymiu
Żołnierze bez testów z WF-u
Afganistan. Czas wracać do domu
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Emerytura wypłacana w … karmie
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Polsko-tureckie obrady
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Test mobilności 12 Dywizji
Legia Akademicka po raz piąty
W jedynym słusznym kierunku
Szef MON-u w Forcie Sill
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Ziemia z misji na pamiątkę
Advantages of Efficient Organization
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO