moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MiG-i-29 jak nowe

Pierwszy zmodernizowany myśliwiec przechodzi właśnie loty próbne. – To nowa generacja takich maszyn – mówi ppłk pil. Artur Kałko, który testuje samolot. Zmodernizowane myśliwce będą łatwiejsze w pilotażu i znacznie poprawią komfort pracy pilotów. Dzięki nowoczesnym systemom informatycznym i doskonałej nawigacji będą też dokładniejsze.


Szesnaście zmodernizowanych myśliwców do końca przyszłego roku trafi do 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Samoloty przechodzą gruntowny lifting w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy.

Pierwsza maszyna z tej serii jest już w trakcie testów. Loty doświadczalne prowadzą piloci z jednostek z Mińska Mazowieckiego i Malborka. Tam na co dzień stacjonują myśliwce. Kiedy skończą się testy „nowych” MiG-ów? Tego jeszcze nie wiadomo. – Podczas pierwszych lotów ujawniła się usterka, którą nasi inżynierowie muszą usunąć. Poza tym czekamy na poprawę pogody – mówi Piotr Rutkowski, rzecznik prasowy WZL nr 2.

Ppłk pil. Artur Kałko, dowódca grupy działań lotniczych z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego jest jednym z kilku pilotów, którzy testują maszynę. – Zmodernizowany MiG to już inna epoka. Zmiany bardzo poprawią komfort pracy pilotów – przyznaje. Dlaczego? Maszyny będą naszpikowane elektroniką. Zamontowano m.in. platformę laserową. Zastąpiła ona wykorzystywane dotąd urządzenie żyroskopowe, które odpowiadało za nawigowanie myśliwcem. – Platforma laserowa pozwala pilotowi ze stuprocentową dokładnością określić położenie w przestrzeni – opowiada lotnik z Mińska Mazowieckiego. System laserowy jest też odporny na zakłócenia.

 

Myśliwce MiG-29 służyły m.in. w polskim kontyngencie Orlik. Film: Combat Camera/DO SZ

Kolejną innowacją jest współpraca nowego systemu nawigacyjnego z urządzeniem GPS w wersji komercyjnej i wojskowej. Piloci podkreślają, że teraz w trakcie lotu będą mogli korzystać z dwóch radiostacji (dotychczas była jedna). Wprowadzenie drugiego „radia” pozwoli im na loty zgodnie z przepisami ICAO oraz ułatwi rozmowy między nimi.

W kokpicie zmodernizowanych MiG-ów zainstalowano ciekłokrystaliczny ekran. Dzięki niemu piloci porzucą klasyczne papierowe mapy, a całą trasę lotu będą obserwować na monitorze. Natomiast za pomocą programu MPS (Mission Planning System) będą mogli zaplanować swoje lotnicze zadanie. Jak? Do programu trzeba wprowadzić szczegółowe dane, np. określoną trasę przelotu, cele, oznaczyć naziemne zestawy rakietowe i parametry strefy lotów zakazanych. Podczas lotu wszystkie dane będą na bieżąco wyświetlane na monitorze. Dodatkowo komputer sam poinformuje pilota o naziemnych środkach nawigacyjnych i najbliższych lotniskach. Takie rozwiązania są wykorzystywane we wszystkich nowoczesnych samolotach, m.in. w F-16.

W samolocie zamontowano też kamerę, która rejestruje obraz z perspektywy pilota. Utrwalana jest także korespondencja i komentarz pilota do wykonywanych manewrów. To zdaniem lotników ważna funkcja, zwłaszcza podczas misji air policing. Na starszych wersjach MiG-ów wykonywano co prawda filmy ze zdjęcia (webfilm), ale były one mniej dokładne i wymagały obróbki przed ich wykorzystaniem, m.in. do celów szkoleniowych.

– Teraz dane są zapisywane na nośnik elektroniczny. Później na komputerze można przeanalizować, czy pilot dobrze celował i strzelał, czy właściwie prowadził korespondencję z ośrodkiem dowodzenia. Jeśli trenowaliśmy walkę czterech myśliwców, to dokładnie obejrzymy zachowanie każdego z nich – opowiada płk pil. Artur Kałko, dowódca grupy działań lotniczych.

Ze wszystkich rozwiązań pilot będzie mógł korzystać, nie odrywając rąk od dźwigni sterowania silnikami. – To bardzo wygodne, bo nie rozprasza uwagi. Lotnik i tak jest obciążony dużą ilością informacji, które musi odebrać i przeanalizować, by na bieżąco podejmować decyzje o konkretnym działaniu – wyjaśnia ppłk pil. Kałko. Oficer, za sterami myśliwców spędził przeszło 1200 godzin.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Artur Weber

dodaj komentarz

komentarze

~Zan
1365695160
Spokojnie będą nowe f-16 za su :) będzie dobrze a za migi zastapimi samolotami generacji 5 ;)
8A-30-48-81
~sj83
1365692160
szczęściarze w tych kokpitach
07-58-89-CA
~GJ
1365431820
HAARP trudno jest wywnioskować czy będzie to tylko płytka modernizacja czy maksymalna.Na dzisiaj oblatywany jest prototyp a INFO może być celowo ubogie.Mam nadzieję że zostanie przeprowadzona pełna modernizacja i nie tylko 16 ale wszystkich 31szt.chyba że pozostałe niewiele są już warte ale jak już wspominałem można by spróbować pozyskać kilkanaście używek z Węgier,Słowacji czy nawet z Malezji i utrzymać 2 a nawet 3 eskadry tym bardziej że je bardzo dobrze znamy i mamy fachowców - mechaników.Jest jeszcze druga możliwość, że te 16 ma pozostać do czasu pozyskania 2-3 eskadr Typhoon-ów w zamian za su i migi i to był by dobry krok ale z drugiej zaś strony szkoda Miga
84-5E-79-4C
~HAARP
1365252000
Zabawne, że wykorzystano z oferty WZL nr2 najprostszą opcję modernizacji, a z artykułu dla niezorientowanego czytelnika wynikałoby jakoby doposażone 29te były porównywalne z F-16 C/D block 50/52 bo jak to autorka artykułu określiła są "naszpikowane elektroniką"...nalegam na więcej rzetelności dziennikarskiej i obiektywizmu. Ze względów propagandowo-politycznych, będzie to niestety jedyny zakres modernizacji tych samolotów, nad czym bardzo ubolewam!!! Poniżej propozycje WZL-2...łatwo skonfrontować z produktem finalnym...http://www.rtl.put.poznan.pl/sites/files/WZLnr2Bydgoszcz.pdf
D9-22-3E-61
~scoobydoopoznan
1365238560
Dobre i to ale epoka MIG'ów 29 już "miga". Lata lecą czas wymienić na coś nowego i podobnego - nie żeby sugerował F-15E Strike Eagle... .
5C-16-3D-92

Abramsy pod dobrą opieką
 
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Palmiry – miejsce kaźni
Dobrowolsi – czas start!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Mocny sygnał od NATO
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowy szef CWCR
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Leopardy jadą na poligon
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Eurofightery znowu w Polsce
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Wojna o porządek świata
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Tajna misja polskiej agentki
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wojenny bohater na szubienicy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowoczesna łączność dla armii
Którą drogą do armii?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zimowy sprawdzian podchorążych
Lista trupich główek
Zachód przeciwko „korsarzom”
Będzie za co kupić koreańską broń
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zamiana po włosku
Priorytety dla armii
Bruksela przed szczytem
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Kleszcze dla wojska
Polska przystań brytyjskich jeńców
Offset dla „Wisły”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Telefon zaufania dla żołnierzy
Wielki test w West Point coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO