moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sukces operacji przeciwko terrorystom

Lal Mohammad, zastępca lokalnego komendanta rebeliantów w prowincji Ghazni, nie żyje. Jego kryjówkę namierzyli afgańscy antyterroryści wspierani przez polskich żołnierzy ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych. Terrorysta został zastrzelony podczas próby ucieczki.


Lal Mohammad był poszukiwany listem gończym, który wystawił prokurator prowincji Ghazni. Rebeliant odpowiadał za organizowanie ataków i zasadzek zarówno na ludność cywilną, jak i żołnierzy sił koalicyjnych. Jego kryjówkę udało się namierzyć dzięki informacjom zdobytym przez Służbę Wywiadu Wojskowego. W nocy z czwartku na piątek wkroczyli do niej afgańscy antyterroryści policyjni z Ghazni, wspierani przez żołnierzy ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych. Osłaniały ich śmigłowce Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej oraz samolot wsparcia bezpośredniego AC-130.

– Udało im się zatrzymać czterech rebeliantów, którzy towarzyszyli Lal Mohammadowi. On sam próbował uciekać. Został zabity przez afgańskich policjantów – wyjaśnia mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Jednostki specjalne afgańskiej policji, jak podkreśla mjr Pietrzak, są w coraz większym stopniu samodzielne i zdolne do prowadzenia skutecznych akcji przeciwko rebeliantom. – Powoli zaczynają przejmować odpowiedzialność za bezpieczeństwo na swoim terenie – dodaje.


To zasługa polskich żołnierzy ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych w Afganistanie, którzy je szkolą. Rezultaty współpracy doceniają miejscowe władze, ale nie tylko. – O doskonałej pracy szkoleniowej naszych komandosów mówił podczas wizyty w Polsce admirał Wiliam H. McRaven, dowódca operacji specjalnych Stanów Zjednoczonych – przypomina mjr Pietrzak.

Wraz z nastaniem wiosny i poprawą pogody aktywność bojowników się zwiększa. Trzy dni temu w eksplozji skonstruowanego przez nich ładunku zginął polski żołnierz st. szer. Paweł Ordyński. Jego kolega został ranny. – Prowadzimy intensywne działania, by schwytać sprawców – zapewnia mjr Pietrzak. – Zatrzymani ubiegłej nocy rebelianci z pewnością byli z nimi powiązani.

Namierzenie i zabicie Lal Mohammada to kolejny w ostatnim czasie sukces polskich i afgańskich sił. W połowie marca w ich rękach znalazł się Habib Rahman, rebeliant odpowiedzialny za konstruowanie bomb oraz szkolenie bojowników. Brał on udział w przeprowadzonym dwa lata temu zamachu na polskich żołnierzy. Zginęło wówczas pięciu wojskowych, na co dzień służących w 20 Brygadzie Zmechanizowanej w Bartoszycach.



Szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa to jedno z głównych zadań PKW. Więcej czytaj w materiale „Polski Zbrojnej”.

  Droga do samodzielności

Kilka lat temu w internecie pojawił się film nakręcony przez świadka szkolenia afgańskich policyjnych rekrutów, którzy mieli zajęcia z musztry. Kłopot polegał na tym, że każdy maszerował w inną stronę. Obrazek był komiczny, a postronny obserwator nabierał przekonania, że z Afgańczyków nie da się stworzyć ani regularnego wojska, ani oddziałów policji. Nic bardziej mylnego.
Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: PKW

dodaj komentarz

komentarze

~niekochana
1363974600
Brawo Panowie! Zawsze byłam z Was dumna, a w takich chwilach szczególnie. Dalszych sukcesów i ... wracajcie bezpiecznie do domu.
4D-DD-59-42
~luk
1363968000
Brawo TF-50! Cicho i skutecznie.
20-F4-40-E7

Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Od cyberkursu po mundurówkę
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Desant na Bornholm
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Wyścig Stalina
Bursztynowy wstrząs
Przygotowania do lotu do Polski
Szef MON-u na Defence24 Days
Groźny incydent w Libanie
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Kluczowe 30 dni
Gotowi na każdy scenariusz
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
NATO i USA o Iranie
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Natarcie w deszczu
Adaptacja i realizm
Strykery w akcji
Terytorialsi zapraszają
Więcej strzelnic w powiecie
Kosmiczne oko armii
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Powrót WAM-u
Wypadek w PKW UNIFIL
Zbrodnia bez kary
Zbrodnia i kłamstwo
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Rzeźnik w rękach GROM-u
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
WAM coraz bliżej Łodzi
Nauki i nauczki z Afganistanu
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Bieg ku pamięci bohaterów
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
SAFE staje się faktem!
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Ostrosz zamiast Mureny
Syndrom Karbali
Początek wielkiej historii
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Medyczne centrum w Krakowie
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Jest nowy szef BBN
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO