moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wciąż ryczą silniki

Na poligonie w Orzyszu trwa szkolenie pododdziałów 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Od początku lutego na obiektach szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych w Orzyszu szkolą się pododdziały 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Aby maksymalnie wykorzystać możliwości poligonu, ćwiczenia na poszczególnych obiektach odbywają się rotacyjnie. Część pododdziałów brygady zakończyła szkolenia z końcem lutego, inne rozpoczęły je od początku marca.

Mądrości ludowe zawsze zawierają w sobie ziarno prawdy. I tym razem przysłowie: „w marcu jak w garncu” najlepiej oddaje trudy szkolenia z jakimi zmagają się żołnierze. Jeszcze dwa tygodnie temu na obiektach orzyskiego poligonu królowała wiosna. Dziś gruba warstwa śniegu i niezwykle silny i zimny wiatr wszystkim dają się we znaki.

Jednakże, jak zgodnie twierdzą dowódcy, tylko intensywne szkolenie podczas tzw. „taktycznej pogody”, przygotowuje żołnierzy do wykonywania stawianych przed nimi zadań. A zadania są poważne. Obecnie ćwiczące na poligonie pododdziały batalionu czołgów i 1 Batalionu Zmechanizowanego już w czerwcu szkolić się będą na poligonie w Drawsku Pomorskim. Wraz z brygadą odgrywać będą również „pierwsze skrzypce” podczas ćwiczenia pk. „Dragon’13”.

Na obiektach poligonowych żołnierze doskonalą swe umiejętności podczas strzelań
i szkolenia taktycznego. oraz ćwiczeń w kierowaniu ogniem w dzień i w nocy. Już niebawem dowódcy zaczną oceniać stopień wyszkolenia podległych im pododdziałów.  W marcu na obiektach poligonowych szkolić się będzie w sumie ponad 1200 żołnierzy brygady. Akompaniować im będą ryki silników prawie 150 pojazdów.

Źródło: kpt. Dariusz Guzenda

PZ

autor zdjęć: kpt. Dariusz Guzenda

dodaj komentarz

komentarze


Legia Akademicka czyli studenci w koszarach
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Człowiek, który sprzedał ciszę
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Koniec bezkarności floty cieni?
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
W cieniu dumy floty
Odpalili K9 Thunder
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Nowe Daglezje na nowy rok
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Góral z ORP „Gryf”
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
The Era of Polish IFVs
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Nowe Abramsy na horyzoncie
Morskie roboty do walki z minami
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
USA: chcemy Grenlandii
Dyplomatyczna gra o powstanie
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Na tronie mistrza bez zmian
Piątka z czwartego wozu
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Budowlane inwestycje w bezpieczeństwo
PKW „Noteć” – koniec misji
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Amerykański szogun
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Wojsko kontra śnieżyce
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Powrót do przeszłości Westerplatte
Oskarżony Maduro
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Przeżyj to sam
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Co nowego w przepisach?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO