moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sabaton w MON-ie

Kilka lat temu muzycy szwedzkiego zespołu heavy metalowego Sabaton poprosili swoich fanów: „opowiedzcie nam o swoich wojennych bohaterach”. Dzięki temu powstały utwory o bitwie pod Wizną i Powstaniu Warszawskim. W jednym z teledysków wystąpił nawet gen. Waldemar Skrzypczak. Dzisiaj muzycy spotkali się z ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem.


Zaraz po spotkaniu szef resortu napisał na twitterze: „Dziękowałem dzisiaj Sabatonowi za otwarcie nam oczu na wielkich polskich bohaterów. Tack Vaenner! Dzięki Przyjaciele!”.

Lider grupy Joakim Brodén powiedział, że jest zaskoczony tym, jak bardzo Polacy interesują się historią swojego kraju. – Wiem, że nasi polscy fani nie tylko słuchają muzyki ale i słów! Tłumaczą je na język polski, zamieszczają w sieci. To inspirujące!

Teledysk do utworu "Uprising", opowiadającego o Powstaniu Warszawskim, z udziałem gen. Waldemara Skrzypczaka.

Szwedzcy muzycy po raz pierwszy o polskich żołnierzach zaśpiewali w 2008 roku. Właśnie pracowali nad albumem „Art of war”, kiedy usłyszeli od polskich fanów historię 720 żołnierzy dowodzonych przez kapitana Władysława Raginisa. We wrześniu 1939 roku pod Wizną powstrzymali ofensywę 42-tysięcznej armii niemieckiej. Tak powstał utwór „40:1” (na jednego polskiego żołnierza przypadało 40 zabitych Niemców). W Polsce zawrzało. Młodzi ludzie byli zachwyceni taką formą opowiadania o bohaterstwie. „Mam 16 lat i kiedy słucham 40:1, wiem, że poszedłbym walczyć za Polskę”, pisali internauci.



Nieoficjalny teledysk do utworu "40:1", opowiadającego o bitwie pod Wizną. Został zmontowany przez polskich fanów zespołu.

W 2010 roku Sabaton nakręcił klip do utworu „Uprising”, który opowiada o powstańcach warszawskich. Teledysk był realizowany w Fabryce Norblina w Warszawie. Wystąpił w nim między innymi aktor Mateusz Damięcki i obecny wiceminister obrony narodowej gen. Waldemar Skrzypczak.

Making of - materiał o kręceniu w Warszawie teledysku do utworu „Uprising”

Muzycy są w Polsce z powodu trasy koncertowej. Dzisiaj zagrają w Warszawie, jutro w Krakowie, a we wtorek w Poznaniu.

EK

autor zdjęć: Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze


Skromny początek wielkiej wojny
Medycy z wojska i cywila budują Legion
Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
Arktyka pod lupą NATO
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
Czarne Pantery na śniegu
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
„Wicher” rośnie w oczach
Multimedaliści górą
Torami po horyzont
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Partnerstwo dla artylerii
Outside the Box
Wojsko wraca do Ełku
Sprintem do bobsleja
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Fenomen podziemnej armii
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
W NATO o inwestycjach w obronność
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Finlandia dla Sojuszu
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Arktyczne polowanie NATO
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
Chwała bohaterom AK
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Together on the Front Line and Beyond
Zielone światło dla konwoju
Oko na Bałtyk
Debiut skialpinizmu
Chciałem być na pierwszej linii
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Rubio: należymy do siebie
Kierunek Rumunia
Polska poza konwencją ottawską
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Gorąco wśród lodu
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Engineer Kościuszko Saves America
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Arktyczny „Szlachetny obrońca”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO