moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Symulator Śnieżnik – strzelanie na ekranie

Żołnierze z Wędrzyna dostali najnowszej generacji symulator pola walki. Na Śnieżniku strzelanie może ćwiczyć jednocześnie cała drużyna. Wojskowi mają do dyspozycji ponad 30 rodzajów broni, m.in. karabiny wyborowe z symulatorami optoelektronicznymi, granatniki i moździerze. Dzięki trenażerowi szkolenie żołnierzy jest prostsze i tańsze.


– Śnieżnik uzupełnia tradycyjne szkolenie ogniowe. Cyfryzacja pozwala wykreować nieograniczoną liczbę scenariuszy ćwiczeń w różnych sytuacjach bojowych oraz w rozmaitych warunkach terenowych i klimatycznych. Pole walki pokazywane jest na ekranie w dużej rozdzielczości, dzięki czemu żołnierz ma wrażenie, że uczestniczy w akcji bojowej – mówi ppłk Rafał Miernik, dowódca 7 Batalionu z Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. To właśnie do tej jednostki trafił cyfrowy symulator. Śnieżnik został umieszczony w specjalnie przygotowanym budynku na poligonie w Wędrzynie (lubuskie).

Trenażer to zestaw składający się z komputera połączonego z projektorem, laserem i kamerami. Cyfrowa strzelnica zajmuje dwa pomieszczenia. W pierwszym żołnierze mogą ćwiczyć indywidualnie, w drugim szkolić się może nawet cała drużyna.

Każdy z żołnierzy dostaje symulator broni – Beryla lub karabinka kbk AK. Ale zamiast pocisku emituje on krótką, niewidoczną wiązkę laserową. System pneumatycznego odrzutu i tor lotu pocisku jest taki, jak w prawdziwej broni. Broń ma kilka czujników, które informują komputer m.in. o liczbie oddanych strzałów, ustawieniu przyrządów celowniczych, a nawet o tym, czy kolba została dobrze przyłożona do ramienia. W systemie strzela się także z karabinów maszynowych PKM-ów i UKM-ów, snajperskich SWD i TRG oraz granatników RPG-7, a także automatycznego granatnika MK-19 czy moździerza LM-60.


Stanowiska strzeleckie można dowolnie zmieniać w zależności od scenariusza walki. Żołnierze mogą znaleźć się np. w zasadzce, gdzie będą ostrzeliwani z wozów bojowych. Napastnicy ukazują się na panoramicznym ekranie. Akcja działań rozgrywać się może na poligonie, na pustyni, w górach lub w mieście. Na przykład nocą podczas zimy.

– Oprogramowanie pozwala modyfikować program. Ćwiczenie może trwać 2–3 minuty, ale także 12–16 godzin. Cele mogą ukazywać się po kilku godzinach, a żołnierz wyczekuje i obserwuje przedpole. Wtedy sprawdzamy, jak żołnierze działają, gdy są zmęczeni i niewyspani – mówi ppłk Marek Kociemba, szef szkolenia 17 WBZ.

Szkolenie z wykorzystaniem trenażera daje niemałe oszczędności. Z wyliczeń wynika, że tylko w ciągu trzech miesięcy wirtualnego strzelania z karabinów można na amunicji zaoszczędzić co najmniej 450 tys. zł.

Śnieżnik, który dostała 17 WBZ, to piąty tego typu symulator w polskim wojsku. Skonstruowali go specjaliści z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (WITU) i firmy Autocomp Management ze Szczecina. Kosztował około 7 mln zł. Zanim został oddany do użytku przez dwa miesiące był testowany.

Pierwszy trenażer Śnieżnik wyprodukowano w 2005 roku. Trafił do 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Cyfrowe strzelnice działają także w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim, 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

 Na portalu polska-zbrojna.pl można przeczytać o tym, jak na Śnieżniku ćwiczą żołnierze w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

 

 

Żołnierze na wirtualnym polu walki

Na najnowocześniejszym w polskim wojsku symulatorze pola walki „Śnieżnik” żołnierze mogą przećwiczyć kilkanaście różnych działań. Wart kilka milionów złotych system trafił właśnie do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Wojskowi mogą na nim strzelać z 15 rodzajów broni.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
 
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lotnictwo i kobiety
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Telefon zaufania dla żołnierzy
Priorytety dla armii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Lista trupich główek
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Którą drogą do armii?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Rusza morski „Dragon”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Nowoczesna łączność dla armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Będzie za co kupić koreańską broń
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Leopardy jadą na poligon
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Air Show ’25 – do zobaczenia
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Podwójny Półmaraton Komandosa
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Abramsy pod dobrą opieką
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Wielki test w West Point coraz bliżej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Eurofightery znowu w Polsce
Ferie w mundurze
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Offset dla „Wisły”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zachód przeciwko „korsarzom”
Palmiry – miejsce kaźni
Przerwany lot „Orlika”
Wojenny bohater na szubienicy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Pamiętamy o Niezłomnych
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Tajna misja polskiej agentki
Sztandar dla Dowództwa WOT
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W Jachrance o skokach spadochronowych
Nowy szef CWCR
Zamiana po włosku
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Kleszcze dla wojska
Co z podwyżkami dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO