moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odliczanie przed misją „Czernickiego”

ORP „Kontradmirał Ksawery Czernicki” zawinie dziś do Portu Wojennego w Gdyni. Tam dołączy do niego niemiecki niszczyciel min FGS „Weilheim”, jeden z okrętów, które wejdą w skład zespołu obrony przeciwminowej NATO. Za dwa dni „Czernicki” oficjalnie stanie na czele natowskiego zespołu.

Zespół pod dowództwem „Czernickiego” będzie działał na Bałtyku, Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim.

Uroczystość, podczas której ORP „Czernicki” obejmie dowództwo nad grupą,  odbędzie się w gdyńskim porcie w czwartek. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele Sojuszu, dowódca belgijskiej Marynarki Wojennej kontradmirał Michel Hofman oraz kmdr por. Yvo Jaenen, dotychczasowy dowódca zespołu obrony przeciwminowej. To on przekaże on obowiązki Polakowi – kmdr por. Piotrowi Sikorze.

Okręty wyjdą w morze za niespełna tydzień. Będzie im towarzyszył polski niszczyciel min ORP „Czajka”. Do zespołu dołączą też jednostki z Holandii i Norwegii. – Przez pierwsze dni okręty będą się ze sobą zgrywały – tłumaczy kmdr ppor. Piotr Adamczak, zastępca rzecznika polskiej Marynarki Wojennej.

Niemiecki niszczyciel min FGS ,,Weilheim” wejdzie w skład natowskiego zespołu obrony przeciwminowej, którą dowodził będzie ORP „Kontradmirał Ksawery Czernicki”.

Misja „Czernickiego” potrwa rok. Zespół pod jego dowództwem będzie działał na Bałtyku, Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim, m.in. w rejonie Islandii. Okręty mogą zostać wykorzystane podczas konfliktu zbrojnego, a także operacji antyterrorystycznych. Będą wspólnie oczyszczały dno morskie z amunicji zalegającej tam od czasów II wojny światowej. Takie operacje zostaną przeprowadzone u wybrzeży Belgii, Holandii, państw bałtyckich, być może także Rosji.

ORP „Czernicki” to jeden z najnowocześniejszych okrętów Marynarki Wojennej. Należy do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i na co dzień stacjonuje w Świnoujściu. Jest okrętem wsparcia logistycznego, który wyposażony jest m.in. w nowoczesne systemy łączności. W przeszłości brał udział w operacjach militarnych w rejonie Zatoki Perskiej. W latach 2010-2011 dowodził natowskim zespołem obrony przeciwminowej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Adam Roik - Combat Camera / DOSZ; arch. Deutsche Marine

dodaj komentarz

komentarze


Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
Standardy NATO w Siedlcach
Kolejny kontrakt Dezametu
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Sukces Polaka w biegu z marines
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
OPW budują świadomość obronną
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Zasiać strach w szeregach wroga
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Niespokojny poranek pilotów
Nowe zasady dla kobiet w armii
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Brytyjczycy na wschodniej straży
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Wellington „Zosia” znad Bremy
Kaman – domknięcie historii
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Mity i manipulacje
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Starcie pancerniaków
„Road Runner” w Libanie
Polski „Wiking” dla Danii
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Arteterapia dla weteranów
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Kircholm 1605
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Szansa na nowe życie
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Komisja Obrony za Bezpiecznym Bałtykiem
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Abolicja dla ochotników
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Marynarze mają nowe motorówki
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Koniec dzieciństwa
Męska sprawa: profilaktyka
Marynarze podjęli wyzwanie
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Pomnik nieznanych bohaterów
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Rusza program „wGotowości”
Nie daj się zhakować
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Sportowcy na poligonie
Pięściarska uczta w Suwałkach
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Odznaczenia za wzorową służbę
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Inwestycja w bezpieczeństwo
Mundurowi z benefitami
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO