moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zamieszanie ze szkoleniem rezerwistów

W przyszłym roku 3600 żołnierzy rezerwy odbędzie obowiązkowe 10-dniowe przeszkolenie. Kto może spodziewać się powołania? Osoby, które mają przydział mobilizacyjny oraz którym planuje się go nadać. Czyli ci, którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową lub przeszli przeszkolenie wojskowe po studiach.


Informacja o wprowadzeniu obowiązkowych ćwiczeń wojskowych dla żołnierzy rezerwy wywołała burzę. „Kilkadziesiąt tysięcy powołanych w kamasze”, „wojsko ma braki kadrowe i będzie nadrabiało cywilami” – można przeczytać w Internecie. Rzut oka na plany resortu obrony obala mity narosłe już wokół tego tematu.

– Nie ma żadnych powodów do niepokoju. W ciągu kilku ostatnich lat armia zmieniła się, do służby weszło dużo nowoczesnego sprzętu i teraz chcemy, by żołnierze rezerwy „poznali” nowe Wojsko Polskie. Powrót do obowiązkowej formy ćwiczeń żołnierzy rezerwy wynika z potrzeb Sił Zbrojnych. Związane są one z koniecznością utrzymania na właściwym poziomie wyszkolenia obywateli – mówi płk Marek Orzechowski, szef Oddziału Uzupełnień Mobilizacyjnych P1 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Szkolenie żołnierzy rezerwy w poprzednich latach nie było prowadzone. – W 2009 roku ćwiczenia zostały zawieszone ze względu na reorganizację armii. Zmiany związane z łączeniem jednostek i profesjonalizacją armii wymagały od dowódców mnóstwa pracy organizacyjnej i uznaliśmy, że nie jest to najlepszy moment na szkolenie żołnierzy rezerwy – mówi płk Orzechowski.

Skalę planów MON najlepiej obrazuje porównanie do ostatniego okresu, gdy rezerwiści otrzymywali powołania. W 2005 roku było to 70 tys. osób, 2006 – 69 tys., 2007 – 5300, a w 2008 – 45,5 tys. W 2013 roku MON planuje powołać 3600 osób na 10-dniowe przeszkolenie.

Kto zatem może spodziewać się powołania? Osoby, które mają przydział mobilizacyjny oraz którym planuje się nadać taki przydział, czyli takie, które odbyły zasadniczą służbę wojskową lub po studiach były na przeszkoleniu wojskowym. Armia w pierwszej kolejności będzie poszukiwała osób ze specjalnościami, na które jednostki złożą zapotrzebowanie. Liczyć się będzie także dobry stan zdrowia i wiek. – Liczymy głównie na ochotników – dodaje płk Orzechowski. Resort nie planuje powoływać na szkolenia kobiet, ale panie posiadające przydziały mogą zgłosić się dobrowolnie.

Wojskowi zapewniają, że nikt nie będzie zaskoczony powołaniem z dnia na dzień. Minimalny termin, w jakim rezerwista musi zostać poinformowany o konieczności stawienia się na ćwiczenia to 14 dni. – Będziemy je wysyłali dużo wcześniej, tak by dać szansę każdemu na uporządkowanie swoich spraw osobistych i zawodowych – mówi płk Orzechowski. Od powołania, tak jak od każdej decyzji administracyjnej, przysługuje odwołanie. Każde z nich, jak zapewnia Sztab Generalny, zostanie indywidualnie rozpatrzone.

Gdy powołany trafi już do wskazanej jednostki, będzie szkolony według oddzielnego planu szkolenia, w ramach grupy podobnych mu rezerwistów lub dołączy do składu pododdziału. Przez 10 dni będzie ćwiczył pod kierunkiem doświadczonych wojskowych.

Rezerwiści powołani do odbycia ćwiczeń otrzymają wynagrodzenie za ten czas według posiadanego stopnia wojskowego. Dzienna stawka uposażenia dla szeregowego wynosić będzie 2,8 proc. najniższego uposażenia żołnierza zawodowego (obecnie 2500 zł), czyli 70 zł, w korpusie podoficerskim od 3 do 3,8 proc. (75−95 zł), w korpusie oficerskim od 4,4 do 4,9 proc. (110−122,50 zł), a w grupie generałów 5−5,3 proc. (125−132,50 zł). Oznacza to, że powołany na trzydziestodniowe ćwiczenia szeregowy otrzyma uposażenie w wysokości 2100 zł, podoficer (w zależności od stopnia) od 2250 do 2850 zł, oficer młodszy 3300−3450 zł, oficer starszy 3525−3675 zł, generał 3750−3975 zł.

Na czas ćwiczeń pracodawca musi udzielić powołanemu zwolnienia od pracy, ale bez prawa do wynagrodzenia. Niemniej jednak, żołnierzowi rezerwy przysługuje rekompensata za utracone w tym czasie wynagrodzenie lub dochód z prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto, wszystkim przysługiwać będzie zwrot kosztów dojazdu do jednostki wojskowej oraz powrotu do miejsca zamieszkania.

MC

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~marcin
1412508360
jeżeli mają się odbywać ćwiczenia, to chyba jedynych jakich nam potrzeba na chwilę obecną to ćwiczenia obrony przeciw atomowej, żadnej innej wojny nie będzie.
33-B1-97-92
~Chudy
1370040180
Te 2 tygodniowe kursy podoficerskie dla studentów powinny być dużo dłuższe co zwykły cywil po 2 tygodniach może wiedzieć o wojsku, musztrze a co dopiero o dowodzeniu drużyną !!! Jeżeli mają być takie kursy prowadzone dla cywili to niech będą ale 6 miesięcy. Żołnierz zawodowy jeżeli chce zostać podoficerem musi przejść i zdać 3 egzaminy przez 6 miesięcy a mają większe doświadczenie niż taki zwykły student. Powinni to zmienić zawodowi powinni mieć 2 tygodniowe szkolenia a studenci 6 miesięcy!!!!!
C3-33-76-A7
~michawiec
1364029260
A rekompensata za utraconych klientow w prowadzonej dzialalnoci gospodarczej?
C2-66-DA-11
~papanas
1363938780
Mialem okazje uczestniczyc w kilku cwiczeniach jedno-dniowych na ktorych po kilku godzinach przynudzania o ficera nawet nie mam pojecia o czym przyszedl czas na strzelanie,wiec zmarnowalem 5 kulek,tarcza dziewica a ja do domku i wcale nie poczulem sie lepszym wojakiem niz przed cwiczeniami,wiec mysle ze ten pomysl to jest troche jak moje strzelanie-MALO CELNY. Inaczej miala sie sprawa kilku-dniowych(imprez jak sie okazalo)tylko sie lazilo po jednostce i nic wiecej,a czesc rezerwistow po nocnych pijanstwach wygladala tak,że wróg strzelił by ale śmiechem na widok takiego wojska
58-5C-59-65
~maestro
1363937580
Witam Nie odbylem sluzby wojskowej ze wzgledu na studia i pobyt za granica, czy w takim przypadku moge spodziewac sie takiej problematycznej sytuacji ??? z gory dziekuje za odpowiedz
A5-FA-30-C9
~patriota
1363876560
jeżeli dostanę wezwanie na ćwiczenia to na pewno pójdę ale na zwolnienie lekarskie
05-87-1A-22
~wojoooo
1355845680
A czy wojsko zapłaci moje raty w bankach? Bo te marne 2100 nie starczy na nie a gdzie tu jeszcze opłaty i wyżywienie rodziny, która zostanie w domu.
22-78-C6-31
~akmkel
1355331660
Bartek Cielok dostał powołanie do wojska cieszy się bardzo bo od 1990 roku jak PGR kupił Herman Goering jest na utrzymaniu matki emerytki kiedyś dojarki. Matka ma od komuchów 2300 emerytury. Cała wieś złożyła się na bilet kolejowy drogi ale Inercity ze Śląskich Kolei zrezygnowali bo na pewno by się spóźnił i dostał by PPK. Wielmożny Pan Herman przyrzekł Bartkowi że jak wróci z woja to ma u niego robotę na bank młodszego portiera za 5 stów w końcu chłop po woju i należy się. Kto w wojsku nie był to życia nie zna.
2C-C4-1D-01
~RSX
1355262900
Te stawki to zart? Prawda? Za takie stawki niech sobie mnie powoluja, ale delikatnie mowiac mam to w 3cim oku, stawka generalska 4 tys. net, co to jest za 1 msc pracy?! wolne zarty. Bierzcie sobie frajerow ktorzy wierza w wasze hasla.
9E-B8-E8-AF
~ChceZostaćŻołnierzem
1355245800
Skalę planów MON najlepiej obrazuje porównanie do ostatniego okresu, gdy rezerwiści otrzymywali powołania. W 2005 roku było to 70 tys. osób, 2006 – 69 tys., 2007 – 5300, a w 2008 – 45,5 tys. W 2013 roku MON planuje powołać 3600 osób na 10-dniowe przeszkolenie. Taaa żeby obronić się chociażby przed Ukrainą trzeba to wszystko złączyć i dodać ze 100tys.
B2-E9-89-3E

Wandea – heroizm i ludobójstwo
 
W BBN o sytuacji na granicy
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Nowe garaże dla Leopardów
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Saperzy rozminowują Kłaj
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Na granicy (na razie) spokojniej
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Przesiadka do klasy premium
Spędź ferie z WOT
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Nominacje dla ośmiu oficerów
Polska członkiem Eurokorpusu
Nauka kruszenia lodu
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Zielony, żółty czy czerwony?
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Bez AK, ale nadal w walce
Legionowski szpital niemal gotowy
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Zima, skały i kawalerzyści
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Pierwszy krok do zawodowców
Oczy na wschodnią flankę
Nowa Rada przy prezydencie
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Misja nie tylko wojskowa
Jakie zmiany dla podchorążych?
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
WOT na granicy
Rodzeństwo na medal
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Jedyne takie laboratorium w Polsce
W Brukseli o przyszłości NATO
Walka, która poruszyła Europę
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Wiedza, która ratuje życie
Jak Perun z Piratem
Konkurs pamięci o Katyniu
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Survival w Kosowie
Na wolność przez dwa mury

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO