moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Muzeum wreszcie ma własną siedzibę

Po 40 latach od powstania Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni będzie miało własną siedzibę. Na prawie 4 tysiącach metrów kwadratowych zostanie wystawionych 10 tysięcy eksponatów oraz 15 tysięcy unikalnych fotografii i dokumentów. 28 listopada muzeum otworzy minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.


Inwestycja przy Bulwarze Nadmorskim rozpoczęła się dziesięć lat temu i kosztowała blisko 18 mln zł. W nowym budynku będzie aż 3672 mkw powierzchni wystawienniczej. Od 1 grudnia muzeum będzie otwarte dla wszystkich zwiedzających.

Na razie będzie można oglądać wystawy czasowe, m.in. malarstwa marynistycznego, ekspozycję dotyczącą historii powstania Marynarki Wojennej oraz kolekcję kilku tysięcy wojskowych orderów i odznaczeń użyczoną przez prywatną osobę. – Na przygotowanie nowej, stałej wystawy wciąż brakuje nam środków. To koszt około 2,5 mln zł – mówi kmdr por. Andrzej Nowak, dyrektor muzeum.

Muzeum Marynarki Wojennej na własną siedzibę czekało prawie 40 lat. Przez ten czas zbiory wystawiane były w starej willi przy gdyńskiej plaży. Zły stan techniczny budynku zmusił placówkę do wyprowadzki. Niewielką część zbiorów MMW prezentowało na pokładzie okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”.

Niektóre eksponaty zostały czasowo przekazane Muzeum Sił Powietrznych. Do Dęblina na 5 lat trafiły śmigłowiec Mi-4ME oraz samoloty MiG-21bis, Lim-6bis i Ił-28R. – Takie użyczenie to częsta praktyka, umowę w razie potrzeby możemy wypowiedzieć z miesięcznym wyprzedzeniem – wyjaśnia kmdr por. Andrzej Nowak. – Mamy nadzieję, że w ten sposób będziemy promować nasze muzeum w innych miejscowościach w Polsce.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że wypożyczone z ekspozycji plenerowej samoloty i śmigłowiec przejdą w Dęblinie gruntowną renowację. – Eksponaty są w bardzo złym stanie. Szkodzi im sól, która jest w powietrzu, piach z pobliskiej plaży, a nawet mewy – tłumaczy Monika Mucha, konserwator zabytków z gdyńskiego muzeum. – Do tej pory były jedynie myte, bo nie mieliśmy ani środków, ani fachowców, by odpowiednio się nimi zająć.

Zmiany nie skończą się na przeprowadzce do nowego budynku. Władze muzeum planują modernizację wystawy plenerowej – powstaną udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a nad częścią ekspozycji zostanie wybudowane zadaszenie.

Przez niemal 40 lat placówka zgromadziła ponad 10 tys. eksponatów, 15 tys. publikacji historycznych, dokumenty, fotografie, filmy i przezrocza. Wśród unikalnych zabytków są m.in. jeden z czterech zachowanych w Polsce egzemplarzy samolotu Jak-9P, samolot szkolno-treningowy TS-11R Iskra i śmigłowiec SM-1. W planach jest także sprowadzenie jednego z trałowców projektu 207. W przyszłości powstanie też filia muzeum przy lotnisku w Babich Dołach lub w Pucku.

Tomasz Nalikowski

autor zdjęć: Arch. Muzeum MW

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1353415020
Tak jest conan148 widzę że jest nas już kilku co potrafią liczyć i nie boją się pisać prawdy.Musimy na każdym kroku pokazywać nieudolność i niegospodarność sztabu,mon-u i tych reszty,którym wydaje się że mogą szastać na prawo i lewo kasą z naszych podatków myśląc że nikt tego nie widzi i przy tym jeszcze opowiadać głupoty
04-DB-8D-20
~conan148
1353407460
Te 18 mln to tylko sam koszt budowy, a jaki będzie roczny koszt utrzymania tego muzeum (prąd, wynagrodzenie, sprzątaczki, ochrona, media itp)? Czy Muzeum będzie na siebie zarabiało na tyle by nie uszczuplać i tak napiętego budżetu MW? Za te 18 mln można by było kupić w przybliżeniu ok 3000-3500 najnowszych Berylów lub ok 20000 hełmów kevlarowych lub 3000 kompletów nowoczesnego oporządzenia (m.in. kamizelki taktyczne). A tymczasem jak się ogląda zajęcia z poligonów (Anakonda 2012), żołnierze biegają nadal ze starymi AK-47, metalowymi orzeszkami na głowie i w parcianym oporządzeniu pamiętającym czasy PRL-u. Nie tędy droga panowie generałowie. Kolejność powinna być odwrotna...chyba że liczycie w przyszłości na ciepłe posadki w tym muzeum dla siebie lub swoich znajomych...
BF-A4-55-51
~GJ
1353258660
Po co MW muzeum przecież cała marynarka to jedno "niewielkie muzeum" i jeżeli ktoś mądry,uparty i nie skorumpowany nie walnie pięścią w stół i nie zaczniemy kupować (jak inne kraje) OP,Fregat,Korwet i to szybko w ilościach w miarę dużych a będzie się" planowało" kupowanie kajaków i to w latach 2022-2030 to po co to planować jak większość tych Kryp pójdzie na złom do 2018r. ( jak wcześniej nie zatonie) i marynarka samoistnie się zlikwiduje
D7-77-5F-57
~obserwator
1353258480
Nie mamy lotniskowców i mieć nie będziemy :) Ale czy to powód, aby nie pamiętać o ludziach, którzy trwali na swoim morskim posterunku (nie tylko w czasie wojny), abyśmy my mogli w spokoju żyć, uczyć się i pracować?
B5-14-AF-B4
~smarkacz
1353177000
nie ma gawrona nie wspominajac o lotniskowcach ale jest muemu marynarki wojennej, czyz to nie symptom pewnych czasow
B1-18-1E-CC

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Śladami ojca
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Pierwsza Drużyna” na start
Cień atomowej zagłady
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Bohater odtrącony
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
„Grand Quadriga ‘24”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
Ameryka daje wsparcie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pytania o europejską tarczę
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO