moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przesłanie pamięci braterstwa broni

Odeszli już weterani tamtej epoki, ale ideały, o które walczyli są ponadczasowe – powiedział ambasador Francji Pierre Buhler, składając wieniec na kwaterze byłych żołnierzy 1 Armii Francuskiej „Ren i Dunaj”. W jej szeregach podczas II wojny światowej polscy żołnierze walczyli obok francuskich.


Podczas uroczystości upamiętniających zakończenie I wojny światowej na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie ambasador Buhler przypomniał, jak 94 lata temu o godzinie 11.00 rozległ się sygnał zawieszenia broni. Oznajmiał on koniec czteroletniego okresu krwawych walk. – 11 listopada przypominamy, jak ważna jest pamięć, a nasze przesłanie kierujemy do młodego pokolenia – mówił ambasador.

W rocznicę zakończenia I wojny światowej na warszawskich Powązkach przy kwaterze oznaczonej numerem A-43 spotykają się polscy i francuscy weterani, żołnierze 1 Armii Francuskiej. Jak co roku członkowie Polskiej Sekcji Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy I Armii Francuskiej „Ren i Dunaj” wystawili poczet sztandarowy.

Na warszawskiej nekropolii pochowani są weterani francuskiego ruchu oporu, żołnierze oraz oficerowie 19 i 29 Zgrupowania Polskiej Piechoty, którzy podczas II wojny światowej w szeregach 1 Armii Francuskiej dowodzonej przez generała marszałka Jeana de Lattre de Tassigny przeszli szlak bojowy z południowej Francji przez Ren do Dunaju.


W miejscu centralnym, przed główną płytą jest symboliczny grób marszałka Jean de Lattre de Tassigny, który kryje urnę z ziemią z miejscowości Mouilleron-en-Pareds we Francji, gdzie generał został pochowany. O polsko-francuskim braterstwie broni (nasze narody nigdy nie walczyły przeciwko sobie) przypominają także umieszczone na płycie emblematy: polskie godło państwowe, emblemat I Armii Francuskiej, Krzyż Lotaryński, medal „Za Wolność Waszą i Naszą” żołnierzy 19. i 29. Zgrupowania Piechoty Polskiej.

Historycy szacują, że podczas II wojny światowej w podziemnej walce zbrojnej wzięło udział około 50 tys. polskich emigrantów, którzy na francuskiej ziemi walczyli w grupach bojowych i oddziałach francusko-polskich oraz wielonarodowych. 5 tys. z nich poległo.

– Około 2500 żołnierzy, którzy walczyli w szeregach 1 Armii Francuskiej „Ren i Dunaj”, wróciło w 1945 roku do Polski. Dziś zostało nas około pięćdziesięciu – mówi major w stanie spoczynku Zygmunt Włodarczyk, członek Polskiej Sekcji Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy I Armii Francuskiej „Ren i Dunaj”.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~Yori
1353092340
pisze:był taki moment, że wszedł przpies (chyba przpies) kiedy nakazano jednostki wojskowe sprawdzać/patrolować z wykrywaczami metalu 24h/ na dobę.nie wspomnę o tym, że chłopaki w tym względzie byly nieprzeszkoleni, i jak im pikało to mf3j kuzyn im wmf3wił, że pika, bo baterie się kończą.o inspekcji sprzętu- jak wyglądała- nie wspomnę.a więc: upadek wojska, to nie jest dzieło jednego ministra, to jest naprawdę praca wielu. a właściwie BRAK jakiejkolwiek pracy
2D-3F-B2-BC

HIMARS-y w Rumunii
Co nowego w przepisach?
„Horyzont” (dla) bezpieczeństwa
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Z Ustki do kosmosu
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
Buzdygan Internautów – głosowanie
Wojsko buduje drony
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Terytorialsi konstruktorami dronów
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Na styku zagrożeń
Medal Honoru dla Ollisa
„Chcę być ładowniczym czołgu”
Klucz do przyszłości
„Wicher” rośnie w oczach
Mistrzyni schodzi ze ścianki
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Taniec na „Orle”
Premier wojenny
Oko na Bałtyk
„Ratownik” o krok bliżej
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
Ostatnia minuta Kutschery
Abramsy zaparkowały u pancerniaków z Wesołej
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Przez uchylone okno
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
GROM szkoli przyszłych operatorów
Maj polskich żywych torped
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
To nie mogło się udać, ale…
Weterani razem przełamują bariery
POLSARIS, czyli oczy wojska
Trzymajcie kciuki za Biało-Czerwonych!
Bez medalu na torze łyżwiarskim w Mediolanie
Podwyżki coraz bliżej
Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
Kierunek Rumunia
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Armia ma liczyć pół miliona!
Outside the Box
Kolejne Husarze prawie gotowe
Together on the Front Line and Beyond
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Nie tylko przemyt, także ataki hybrydowe
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
ŻW zatrzymała operatora drona, który spadł na teren wojskowy
Husarz z kolejnym kamieniem milowym
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO