moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Misja w Afganistanie będzie przedłużona

Rząd skierował do prezydenta wniosek ministra obrony Tomasza Siemoniaka o przedłużenie misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Jeśli Bronisław Komorowski wyrazi zgodę, polscy żołnierze będą służyć w tym kraju od 14 października 2012 r. do 13 kwietnia 2013 r.


W październiku kończy się półroczny pobyt polskiego wojska w Islamskiej Republice Afganistanu, na który w marcu 2012 roku prezydent wyraził zgodę.

Rok temu prezydent i rząd przyjęli nową strategię dotyczącą zaangażowania Polski w misję w Afganistanie. Zgodnie z nią zmniejszono polski kontyngent z 2,5 tys. do 1,8 tys. żołnierzy. Jednocześnie 200 żołnierzy będzie w odwodzie tak, by można ich było w razie potrzeby szybko przerzucić do Afganistanu.

Obecnie trwa rotacja wojska. Pierwsi żołnierze, którzy będą tworzyć XII zmianę kontyngentu, już wylecieli do Afganistanu. Ostatni dotrą tam pod koniec października.

Polacy w Afganistanie uczestniczą w operacji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF). Głównym zadaniem XII zmiany będą  działania szkoleniowo-stabilizacyjne. Będzie ona też wspierać afgańskie władze i administrację lokalną w odbudowie infrastruktury.

Od 7 kwietnia 2012 r. polscy żołnierze odpowiadają za północną część prowincji Ghazni. Strefa odpowiedzialności obejmuje dziewięć dystryktów: Nawor, Ajiristan, Rashidan, Jaghato, Waghez, Ghazni, Zanakhan, Khawja Omari, Koghani. Stacjonują w bazach Ghazni, Vulcan i Waghez oraz w bazie sił koalicyjnych w Bagram.

Polska armia w Afganistanie jest obecna od 2002 r. Wtedy nasz kraj został zaproszony do udziału w Międzynarodowych Siłach Wsparcia Bezpieczeństwa (International Security Assistance Force – ISAF). Początkowo polski oddział liczył ok. 300 żołnierzy. Zajmowali się głównie rozminowywaniem terenu, ochroną lotniska w Kabulu, stolicy Afganistanu, a także budową infrastruktury drogowo-mostowej.

Misja ISAF jest operacją stabilizacyjną, prowadzoną na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z grudnia 2001 r.

gp

autor zdjęć: Adam Roik/Combat Camera DOSZ

dodaj komentarz

komentarze


Australijską armią będzie dowodzić kobieta
WAM coraz bliżej Łodzi
Przygotowania do lotu do Polski
Strykery w akcji
Więcej strzelnic w powiecie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Bez zmian w emeryturach
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Wypadek w PKW UNIFIL
Trzynasty Husarz w powietrzu
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Groźny incydent w Libanie
Wyścig Stalina
Przyszłość „Łucznika”
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Kluczowe 30 dni
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Hornet czyli „polski Shahed”
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Początek wielkiej historii
Bieg ku pamięci bohaterów
Uczczono ofiary zamachu majowego
Nauki i nauczki z Afganistanu
Ostatni most
Adaptacja i realizm
Kosmiczne oko armii
NATO i USA o Iranie
Od cyberkursu po mundurówkę
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Gotowi na każdy scenariusz
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Borsuk po słowacku
Zbrodnia bez kary
Ostrosz zamiast Mureny
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Bez schematów
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Terytorialsi zapraszają
Syndrom Karbali
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Desant na Bornholm
Jest nowy szef BBN
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Specjalsi przeciw flocie cieni
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
Powrót WAM-u
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Rzeźnik w rękach GROM-u
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Polsko-słowackie granaty dla NATO
SAFE staje się faktem!
Psy na… materiały wybuchowe

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO