moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

XII zmiana polskiego kontyngentu w drodze na misję

Wczoraj w nocy do Afganistanu wylecieli pierwsi żołnierze XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Samolot Boeing 767 wystartował ze Szczecina, zabierając na razie około 200 żołnierzy, ale na misji służyć ich będzie 1800.


– W tej turze polecieli wojskowi zgrupowania bojowego, dowództwo i sztabowcy – mówi kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy XII zmiany PKW w Afganistanie.  Do połowy października dołączą do nich między innymi żandarmi, specjaliści CIMIC i Centralnej Grupy Wsparcia Psychologicznego.

To będzie misja szkoleniowo-stabilizacyjna. – Polacy będą szkolić afgańskie siły bezpieczeństwa, tak aby mogły one stopniowo przejmować odpowiedzialność za bezpieczeństwo w kraju – mówi kpt. Błaszczak. – Będą też strzegli spokoju w dystryktach, za które odpowiadają – dodaje.

Polaków, którzy do Afganistanu wylecieli ze Szczecina samolotem Boeing 767, żegnały rodziny, koledzy i dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej gen. Andrzej Tuz. To on niebawem obejmie dowództwo nad XII zmianą PKW.

Większość kontyngentu będą tworzyć żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej. Do Afganistanu wylecą też wojskowi z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Żandarmerii Wojskowej, specjaliści CIMIC zajmujący się współpracą cywilno-wojskową oraz eksperci z Centralnej Grupy Wsparcia Psychologicznego.

Polski kontyngent XII zmiany będzie mniejszy od poprzednich o około 700 żołnierzy. – Nasze wojsko będzie wspierać afgańskie służby i policję w działaniach operacyjnych, a także uczyć, jak skutecznie przeprowadzać różnego rodzaju działania w terenie. Chcemy im pokazać np. jak docierać do lokalnej społeczności, pozyskiwać informacje o podejrzanych, co robić, aby zyskać przychylność mieszkańców – mówi ppłk Mirosław Ochyra, rzecznik Dowództwa Operacyjnego.

Źródło: Wojskowa Komenda Transportu Szczecin

EK/IS

autor zdjęć: kpt. Andrzej Pindor

dodaj komentarz

komentarze


Desant na Bornholm
Zbrodnia bez kary
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Początek wielkiej historii
Hornet czyli „polski Shahed”
NATO i USA o Iranie
Wypadek w PKW UNIFIL
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Nitro-Chem będzie montował Hydry
WAM coraz bliżej Łodzi
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Specjalsi przeciw flocie cieni
Nauki i nauczki z Afganistanu
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Psy na… materiały wybuchowe
Borsuk po słowacku
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Uczczono ofiary zamachu majowego
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
SAFE staje się faktem!
Rzeźnik w rękach GROM-u
Syndrom Karbali
Ostatni most
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Gotowi na każdy scenariusz
Terytorialsi zapraszają
Bez schematów
Groźny incydent w Libanie
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Więcej strzelnic w powiecie
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Wyścig Stalina
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Strykery w akcji
Bieg ku pamięci bohaterów
Borsuki zdały wodny egzamin
Wojsko zaprasza rodziny
Przyszłość „Łucznika”
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Przygotowania do lotu do Polski
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostrosz zamiast Mureny
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
Jest nowy szef BBN
Trzynasty Husarz w powietrzu
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Kluczowe 30 dni
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Adaptacja i realizm
Armia testuje roboty do transportu
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Od cyberkursu po mundurówkę
Bez zmian w emeryturach
Powrót WAM-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO