moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Korpus oficerów zasilą młodzi podporucznicy

Prawie trzystu absolwentów opuściło wczoraj mury wrocławskiej uczelni wojskowej. Kształci ona przyszłych dowódców, ale także logistyków, prawników, ekonomistów. Po raz pierwszy promowana została także ponad dwudziestoosobowa grupa lekarzy – absolwentów wydziału wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Tegoroczna, uroczysta promocja oficerów Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych odbyła się na wrocławskim rynku. Gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego mianował tam na stopień podporucznika 294 absolwentów uczelni. W tym gronie było 45 kobiet.


Oficerowie zasilą wszystkie rodzaje wojsk. Do jednostek zmechanizowanych trafi 45 podporuczników, do pancernych 17, a do pododdziałów wojsk rakietowych i artylerii 21. Po promocji 13 oficerów uda się do jednostek inżynieryjnych, 10 do przeciwlotniczych, a 27 podporuczników będzie służyło w rozpoznaniu.

– Dla mnie najtrudniejszy był pierwszy rok pobytu w uczelni. Wszystko było nowe, zaczynała się intensywna nauka trudnych przedmiotów wojskowych na przykład teorii i praktyki strzelań czy budowy różnych rodzajów broni. Późniejsze lata były już łatwiejsze. Zaczęły się praktyki, zawiązały przyjaźnie i czas zaczął płynąć szybciej – mówi ppor. Dawid Semeriak. Podobnie jak większość absolwentów, trafi teraz do jednostki operacyjnej i obejmie pierwsze stanowisko dowódcze – dowódcy plutonu.

– Nowo mianowani podporucznicy, pomimo zmian zachodzących w wojsku i samej uczelni, mieli zapewnione doskonałe warunki kształcenia ogólnego oraz zdobywania teoretycznej i praktycznej wiedzy wojskowej. Program nauki jest dostosowany do zachodzących przemian i nowości trafiających do armii. Praktyki w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia doskonale przygotowały ich do obsługi najnowocześniejszego sprzętu i kierowania podwładnymi – uważa płk Piotr Pertek, zastępca komendanta-rektora uczelni.


Wrocławska uczelnia wojskowa nie kształci wyłącznie dowódców. Wśród promowanych byli także logistycy, prawnicy, ekonomiści, a nawet oficerowie kontrwywiadu wojskowego. Po raz pierwszy promowana została także ponad dwudziestoosobowa grupa lekarzy – absolwentów wydziału wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jedną z promowanych kobiet była ppor. Anita Podlasin – ratownik medyczny z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego z Łodzi. – Byłam podoficerem w stopniu sierżanta. Pracowałam jako instruktorka. Trzymiesięczny kurs oficerski, który ukończyłam był ukierunkowany głównie na podwyższenie wiedzy ogólnowojskowej. Po promocji powrócę do swojego Centrum, gdzie nadal będę uczyła wojskowych ratowników medycznych tyle, że teraz jako instruktor-oficer ze znacznie większym zasobem wiedzy żołnierskiej niż dotychczas – powiedziała właśnie mianowana podporucznik.

Prymusem rocznika był sierż. pchor. Aleksander Mroczek, który ukończył studia ze średnią oceną 4,78. Drugą lokatą mógł się poszczycić sierż. pchor. Paweł Pochwałka, a trzecią sierż. pchor. Barbara Śliwa. Najlepszym słuchaczem 6-miesięcznego studium oficerskiego został młodszy chorąży Krystian Nowicki. Wszyscy otrzymali pamiątkowe sygnety oraz nagrody rzeczowe.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~Egon
1384201440
Polscy oficerowie w amerykańskich mundurach..aż żal patrzeć. Gdzie buty oficerki, gdzie pas, gdzie koalicyjka, gdzie halsztuk i wysoki kołnierz? czy we wszystkim musimy małpować Amerykanów? idźmy za ciosem, zamieńmy rogatywkę na okrągłą czapę jak w każdym innym wojsku na świecie
BE-4F-FE-5E
~alicja-tar
1347718320
To była piękna uroczystość.Niezapomniane wspomnienia.Gratulacje dla wszystkich mianowanych podporuczników(w tym prawników szczególnie).
77-7D-5B-87

Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Ogień w podziemiu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zbrodnia made in ZSRS
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rakiety dla Jastrzębi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Na straży wschodniej flanki NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Charge of Dragon
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ocalały z transportu do Katynia
Optyka dla żołnierzy
Barwy walki
Szarża „Dragona”
Odstraszanie i obrona
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strażacy ruszają do akcji
Szpej na miarę potrzeb
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Kurs z dzwonem
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO