moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podpowiadam dowódcy

–  Praca i zaangażowanie kobiet w Kosowie mogą znacznie wspomóc lokalną społeczność w odbudowie kraju, trzeba tylko przekonać do tego mężczyzn – mówi porucznik Paulina Oleśków-Dąbska z 5 Pułku Artylerii w Sulechowie, pierwszy przeszkolony doradca do spraw równości płci w Siłach Zbrojnych. W listopadzie wyjedzie na misję do Kosowa.


Jak trafiła Pani na kurs doradców do spraw równości płci w Międzynarodowym Centrum Szkoleniowym szwedzkich Sił Zbrojnych?

Zostałam zakwalifikowana na XXVII zmianę PKW KFOR w Kosowie, a tam takie stanowisko było potrzebne. Ważne było też to, że znam język angielski na poziomie średnio zaawansowanym.

Po co w armii taka funkcja?

Doradca do spraw równości płci podpowiada dowódcy, jak powinien wprowadzać w życie rezolucje numer 1325 i 1820 Rady Bezpieczeństwa ONZ. To dokumenty, które mówią o równości płci, o takim samym traktowaniu kobiet i mężczyzn, o ochronie kobiet i ich społecznej aktywności, o tym jak ważna jest ich rola w odbudowie kraju zniszczonego wojną lub konfliktem zbrojnym. Doradca musi się dowiedzieć, jaka jest sytuacja kobiet w danym rejonie i zdecydować, jak może im pomóc oraz zachęcić do pracy na rzecz lokalnej społeczności.

Czyli takie stanowisko jest potrzebne, bo łamane są prawa kobiet?

Dyskryminacja dotyczy obu płci. Doradca reaguje na krzywdę, jaka dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Na kursie oglądaliśmy film „Tańczący chłopcy w Afganistanie” mówiący o seksualnym wykorzystywaniu młodych afgańskich chłopców. W taki proceder często zaangażowani są miejscowi notable i policjanci.

Co wtedy może zrobić doradca?

Powinien poinformować dowódcę, że są takie przypadki, a dowódca powinien uczulić na takie sytuacje żołnierzy.

Czym będzie się Pani zajmowała w Kosowie?

Najpierw muszę się zorientować, czy kobiety w Kosowie są aktywne, jaki mają status w społeczeństwie. Będę starała się wyszukiwać nieformalnych lokalnych przywódców, którzy mogą być moimi sprzymierzeńcami w angażowaniu kobiet do społecznych akcji i działania na rzecz pokoju w tym kraju.

Będzie Pani pracowała w męskim, muzułmańskim środowisku.

To będzie duże wyzwanie i długi, obliczony na lata proces. Zmiana świadomości ludzi, w tym przypadku kosowskich muzułmanów, nie nastąpi z dnia na dzień. Praca i zaangażowanie kobiet mogą znacznie wspomóc lokalną społeczność, trzeba tylko przekonać do tego mężczyzn. Niekiedy także kobiety piastują różne stanowiska, będę chciała je wykorzystać jako lokalne liderki. Zamierzam współpracować z panią porucznik z austriackich sił zbrojnych, którą poznałam na kursie. Będzie ona pełniła podobną do mojej funkcję w kwaterze głównej KFOR w Prisztinie. Wspólnie będziemy się starały pozytywnie wpływać na lokalną społeczność, aby poprawiać sytuację kobiet.

Czego się Pani nauczyła na kursie, co można by wykorzystać podczas misji w Kosowie?

Wykłady teoretyczne dotyczyły współpracy doradcy z instytucjami rządowymi i pozarządowymi w rejonie misji. Wyjaśniano nam też różnice kulturowe, poruszano tematykę praw człowieka oraz przemocy wobec kobiet i mężczyzn. Mieliśmy też zajęcia praktyczne, podczas których naszym zadaniem było rozwiązanie konkretnych problemów, z jakimi możemy zetknąć się w rejonie misji. Jednym z takich zadań była reakcja na przemoc wobec kobiet i dzieci w obozie dla uchodźców w fikcyjnym państwie Gotia. Doradca nie mógł wejść na teren obozu, więc starał się nawiązać współpracę z formalnymi i nieformalnymi przywódcami tej społeczności, zorganizował spotkanie, aby wyjaśnić, kto bierze udział w tych aktach przemocy i dlaczego do nich dochodzi.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Archiwum Pauliny Oleśków-Dąbskiej

dodaj komentarz

komentarze

~paula
1459341360
Panie Jack informuję pana że właśnie przygotowywany jest projekt odnośnie zdawania egzaminu z wf przez kobiety - żołnierzy zawodowych gdzie ujednolicono normy np. bieg na 3000m będą zdawać wszyscy niezależnie od płci:) . A co do szelek ..... rozbawił mnie pan szalenie. Kobiety noszą takie same umundurowanie jak pozostali żołnierze-mężczyźni i obowiązują je te same przepisy mundurowe - jedyna różnica polega na posiadaniu spódnicy do mundury galowego/wyjściowego zamiast spodni.
DD-33-5F-04
~Jack
1454915940
Co do równouprawnienia w wojsku...A kobiety już zdają taki sam WF jak mężczyźni?Z tego,co wiem pazurami się bronią przed tym...Zajmują takie same stanowiska,biorą takie same pieniądze,a WF zdają łatwiejszy.I druga sprawa-dlaczego do spodni od munduru polowego nie noszą szelek?
73-A6-14-D1

Dobrowolsi – czas start!
 
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wojenny bohater na szubienicy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zimowy sprawdzian podchorążych
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zamiana po włosku
Lista trupich główek
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Eurofightery znowu w Polsce
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowoczesna łączność dla armii
Tajna misja polskiej agentki
Podwójny Półmaraton Komandosa
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Palmiry – miejsce kaźni
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Kleszcze dla wojska
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Offset dla „Wisły”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zachód przeciwko „korsarzom”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowy szef CWCR
Leopardy jadą na poligon
Którą drogą do armii?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Bruksela przed szczytem
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Wojna o porządek świata
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Ostrożnie! Czołgi na drodze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO