moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
73 lata temu wybuchła II wojna światowa

O świcie pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, rozpoczęły się obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wzięli w nich udział politycy. Wzięli w nich udział władze państwowe, wojskowe i kościelne, żołnierze, środowiska weteranów i mieszkańcy Trójmiasta.


– Tutaj zaczęła się najstraszniejsza z wojen dla naszego narodu. Wojna, która przyniosła milionom Polaków śmierć, cierpienie, poniżenie. Po 1 września 1939 roku nic nie było już takie same jak wcześniej, świat nie wrócił na swoje miejsce – mówił w swoim wystąpieniu Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.

Po odczytaniu Apelu Poległych i salwie honorowej minister Tomasz Siemoniak w asyście szefa Sztabu Generalnego WP generała Mieczysława Cieniucha oraz dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych złożył wieniec.

– Historia daje wskazania ludziom i narodom. Westerplatte mówi nam: pamiętajmy o sile Wojska Polskiego, dbajmy o żołnierzy i ich uzbrojenie. Ale też budujmy tę siłę na fundamencie tradycji, honoru i obowiązku wobec Ojczyzny – podkreślał minister Siemoniak.

„Zaczęło się w Gdańsku – Honor Żołnierza” to tytuł inscenizacji rekonstruktorskiej, która była częścią uroczystości. Widowisko w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego, odegrane przez ok. 50 rekonstruktorów, przedstawiało kilka wybranych epizodów z historii obrony polskiej placówki na Westerplatte.

Źródło: MON

MC

autor zdjęć: Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

dodaj komentarz

komentarze


Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Jelcze z Raciborza
Pieta Michniowska
PKW Irak zostaje w Jordanii
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Śmierć w sercu Azji
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Azjatycka szansa
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
MON i MSZ o szczycie NATO
Paliwowy krwiobieg NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Baobaby docierają do wojska
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Gen wojownika
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Wyścig snajperów
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Innowacje z PERUNA
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Wsparcie ma znaczenie
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Odniesione w walce rany łączą
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Pancerne starcie
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Spadochronowy triumf
Inwestycje w bezpieczeństwo
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Polski Gnom
Triumf wojskowych lekkoatletów
Wojsko stawia na „armię talentów”
Ostatnia niedziela…
Test w stratosferze
Pierwszy krok do Invictusa
Kajakiem na światowe podium
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Poskromić kolosa
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Rakietowcy na Hawajach
Marzenia częściowo spełnione
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Atak i przejęcie dokumentów
Święto wojska pod hasłem SAFE
Baobaby dla 18 Pułku Saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO