moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze przeciw białaczce

I ty możesz uratować komuś życie. Żandarmeria Wojskowa w Żaganiu razem z Fundacją DKMS Polska organizuje szóstego września kampanię „Dzień Dawcy Szpiku”. Mieszkańcy Wrocławia mogą zarejestrować się w bazie fundacji jako potencjalni dawcy.


W Wydziale Żandarmerii Wojskowej przy ulicy Generała Józefa Hallera 36/38 akcja będzie trwała od 11.00 do 18.00. Dawcą może zostać każdy, kto jest zdrowy, ma nie mniej niż 18 i nie więcej niż 55 lat, waży minimum 50 kilogramów. Trzeba tylko mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL. Rejestracja polega na pobraniu 4 mililitrów krwi. Na podstawie tej próbki określa się cechy zgodności antygenowej. Gdy kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy możliwy jest przeszczep.

Organizatorzy z Fundacji Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska podkreślają, że decyzja potencjalnego dawcy powinna być przemyślana. – Gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś bliźniakiem genetycznym, to daje ona chorej osobie szansę na nowe życie. Jeżeli jednak nagle zrezygnuje z bycia dawcą, odbiera komuś wielką nadzieję – mówi współorganizatorka akcji Natalia Telega, która pełni w żandarmerii funkcję konsultanta do spraw psychoprofilaktyki.

Co drugi chory, który potrzebuje przeszczepu od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje.

Akcja we Wrocławiu będzie trzecią współorganizowaną przez Oddział Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu. Pierwsza odbyła się w lutym tego roku w placówce Żandarmerii Wojskowej w Sulechowie. Organizatorzy zarejestrowali wówczas 162 potencjalnych dawców, z których połowa to żołnierze. Następna akcja odbyła się w lipcu w Żaganiu. Tym razem do spisu dawców szpiku dołączyło kolejnych 88 osób.

Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


JWK trenuje na paralotniach
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Czołgi poszły w las
Kosmiczne oko armii
Lekcja 3 Maja
Powrót WAM-u
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polska będzie produkować Pantery
Zły Łęg nie taki straszny
‘X’ Without Unknowns
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Syndrom Karbali
Bałtycka tarcza na horyzoncie
Adaptacja i realizm
Wielkie serce K9
Nauki i nauczki z Afganistanu
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
WAM coraz bliżej Łodzi
Awanse w Dniu Flagi
Czekając na czołgi
Nowe łodzie wojsk specjalnych
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Zbrodnia i kłamstwo
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Mosty nad Narwią
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Rzeźnik w rękach GROM-u
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Pancerne starcie w Świętoszowie
Zmiana warty w Szkole Orląt
Systemy antydronowe poszukiwane
Świat się zbroi na rekordową skalę
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
New Approach to Military Reserve
Wypadek w PKW UNIFIL
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Gen. Lewandowski: dowódca musi być dobrym nauczycielem
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Polacy w morskiej tarczy
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
NATO i USA o Iranie
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Mundury noszą ludzie
Bieg ku pamięci bohaterów
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Marynarz w koreańskim tyglu
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Zbrodnia bez kary
Początek wielkiej historii
Od cyberkursu po mundurówkę
Groźny incydent w Libanie
Wicepremier apeluje o jedność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO