moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Legion Medyczny rośnie w siłę

Wojska medyczne funkcjonują od 15 września 2025 roku. Legion Medyczny od kilku tygodni i pragnę państwa poinformować, że już tysiąc osób, z tego około 800 medyków, zgłosiło się do Legionu Medycznego w kilku ścieżkach rozwoju kariery - poinformował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

W piątek, 10 kwietnia br. szef MON uczestniczył w konferencji „Forum Intensywnej Terapii 2026”, która odbyła się w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wydarzenie zorganizowane przy udziale Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ w Krakowie było przestrzenią do nauki, inspiracji i wymiany doświadczeń w zakresie medycyny. Podczas potkania zaprezentowane zostało szerokie spektrum tematów dotyczących stanów nagłych i krytycznych również ważnych z punktu widzenia medycyny pola walki – obszaru ważnego dla Wojska Polskiego.

REKLAMA

- Dziękuję tym wszystkim, którzy do Legionu Medycznego się zgłaszają. (...) Wchodzimy bardzo intensywnie we współpracę pomiędzy wojskową a cywilną służbą zdrowia, ochroną zdrowia. Chcemy też jako wojsko mieć szpitale w każdym województwie. Dlaczego intensywna terapia i anestezjologia jest tak ważna? Bo szybkie udzielenie pomocy, szczególnie w stanach bezpośredniego zagrożenia życia, jest kluczowe. Medycyna pola walki, medycyna taktyczna, ewakuacja medyczna opiera się w dużej mierze na utrzymaniu czynności życiowych, na ratowaniu życia i zdrowia, czyli na tym, co robią anestezjolodzy, specjaliści medycyny ratunkowej i intensywnej terapii. Jest to po prostu dla nas ważne. Integrujemy te środowiska - mówił podczas Forum wicepremier.

Podczas spotkania wicepremier W. Kosiniak-Kamysz poinformował, że celem resortowego programu Legion Medyczny jest integracja zasobów i kompetencji cywilnego środowiska medycznego z potrzebami Sił Zbrojnych RP. Projekt ma na celu zmobilizowanie gotowych do działania specjalistów i wolontariuszy oraz utrzymanie ich gotowości do natychmiastowego wsparcia systemu ochrony zdrowia w sytuacjach kryzysowych.

Włączenie cywilnych zasobów medycznych w krajową architekturę bezpieczeństwa zdrowotnego jest zgodne z kierunkiem dyskusji o nowej architekturze zabezpieczenia medycznego państwa i wymaga jasnego podziału ról oraz interoperacyjnych procedur aktywacji. Program będzie komplementarny wobec inicjatyw państwowych, takich jak „Szpitale Przyjazne Wojsku”, które formalizują współpracę szpitali cywilnych z Siłami Zbrojnymi – o czym wielokrotnie mówił wiceprezes Rady Ministrów.

***

Legion Medyczny będzie działać jako platforma konsolidująca, która rejestruje ochotników z sektora medycznego, prowadzi standaryzowane szkolenia (TCCC, medycyna pola walki), tworzy regionalne centra gotowości w rejonach zabezpieczenia medycznego wojsk i zawiera ramowe porozumienia z Wojskiem Polskim oraz samorządami. Model opiera się na dobrowolności, non profit i partnerstwie z uczelniami, organizacjami pozarządowymi oraz programami państwowymi wspierającymi współpracę cywilno wojskową. Legion Medyczny ma stać się mostem między cywilnym środowiskiem medycznym a potrzebami obronnymi państwa - platformą, która konsoliduje kompetencje, szkoli według standardów interoperacyjnych i współpracuje formalnie z Wojskiem Polskim oraz partnerami społecznymi, by realnie zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne kraju.

W ramach Legionu Medycznego proponuje się 10 ścieżek zaangażowania, które obejmują różne obszary współpracy wojskowo cywilnej. Obejmują one m.in. udział w szkoleniach, ćwiczeniach i konferencjach, możliwość zdobycia podstawowego przeszkolenia wojskowego, a także kursy oficerskie dla osób z wyższym wykształceniem medycznym. Uwzględniają także role wspierające - od logistyki i administracji po edukację społeczną i opracowywanie nowych rozwiązań w zakresie medycyny wojskowej.

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowe roboty prosto z Polski
Our Only One
Rezerwa na nowo
Trening w tunelu aerodynamicznym
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Widok z kosmosu
F-16 na straży
Borsuki wyszły w pole
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Psiakrew, harmata!
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Prototyp E-7 dla USAF
Akcja młodego terytorialsa
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Buty żołnierzy po nowemu
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Morska ścieżka kariery
Tu będą się kształcić specjaliści od „niewidocznego pola walki”
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Kosmiczne bezpieczeństwo
Szkoła w mundurze
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Marynarz w koreańskim tyglu
Adaptacja i realizm
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Syndrom Karbali
Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski
Początek wielkiej historii
NATO i USA o Iranie
Zanim pojadą na wojnę
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Wychodzą z cienia. Terytorialsi świętują Dzień Dumy z Munduru
Muzeum na fali
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Pierwsze K9 w Braniewie
Debata o bezpieczeństwie
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Krew, która łączy
Chłód Bałtyku
Testy autonomicznego Black Hawka
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Morski lis na polowaniu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Pasja i fart
Polski sukces w Duńskim Marszu
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Fińska armia luzuje rygory
Sztuka spadania
Śmiercionośna Jarzębina
Nie tylko błękitne berety
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Wypadek w PKW UNIFIL
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO