moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W czerwcu żandarmi nie dostaną urlopu

– Mamy prawo użyć broni, ale tylko w szczególnych sytuacjach – mówi generał dywizji dr Mirosław Rozmus, komendant główny Żandarmerii Wojskowej, która na czas Euro 2012 ma zwiększone uprawnienia.

polska-zbrojna.pl: Od kilku dni możecie działać jak policja. Co to oznacza w praktyce?

Generał Mirosław Rozmus: Rzeczywiście, na mocy zarządzenia premiera żołnierze Żandarmerii Wojskowej na czas EURO 2012 zostali skierowani do wsparcia działań policji. A co za tym idzie otrzymaliśmy też policyjne uprawnienia, m.in. żołnierze żandarmerii mogą legitymować osoby, zatrzymywać je w razie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa czy prowadzić kontrole osobiste. W razie konieczności możemy również użyć środków przymusu bezpośredniego.

polska-zbrojna.pl: Czyli możecie potencjalnego przestępcę skuć, obezwładnić, ale czy będziecie mogli też użyć broni?

Generał Mirosław Rozmus: Uprawnienia nadane żołnierzom Żandarmerii Wojskowej obejmują również prawo użycia broni palnej w szczególnych sytuacjach. Jest to jednak ostateczność i wszyscy życzymy sobie, abyśmy z tych rozszerzonych uprawnień nie musieli korzystać.

polska-zbrojna.pl: Na czym będzie polegać wasza współpraca z Policją czy innymi służbami?

Generał Mirosław Rozmus: Razem z Policją nasi żandarmi mają strzec bezpieczeństwa i porządku publicznego na ulicach podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Wystawiliśmy więc wspólne patrole piesze i zmotoryzowane. Udzielamy również policji pomocy w zakresie kierowania ruchem drogowym. Na mecze do miast gospodarzy przejedzie sporo kibiców i takie wsparcie jest bardzo ważne. Pojawimy się też w rejonach przejść granicznych w ramach współdziałania ze Strażą Graniczną.

polska-zbrojna.pl: W czerwcu pracujecie 24 godziny na dobę?

Generał Mirosław Rozmus: Prawie! Czeka nas system 3-zmianowy. Czerwiec w tym roku to dla nas miesiąc bez urlopów.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Polski sukces w Duńskim Marszu
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Kosmiczny Bałtyk
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Wodny test Rosomaków
OSA wystartowała!
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Patrol z Syriusza
Buzdygany 2025 wręczone
Zielone światło dla potwora
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
PFM bez tajemnic
AWL stawia na rozbudowę
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Co kryje Bałtyk
Centrum wsparcia dla AH-64E
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Kierunek: przyszłość
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Powaga w lekkości
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Francuska tarcza dla NATO
Klucz do przyszłości
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Cel: Podwoić moc
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Polska będzie zbrojna!
Leopard nie stoi w kolejce
Piekło „Pługa”
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Międzynarodowy poligon AWL
Polskie antydrony z Gdyni
Prezydenckie weto dla SAFE
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Trójskok Belmy
Cyberterytorialsi uczą się, jak przetrwać w trudnym terenie
The Beginning of Great History
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
PKW Irak ewakuowany
Pancerna nauka strzelania
Nie pozwala spocząć na laurach
Zakochałam się w slalomie
Rekompensaty dla weteranów
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Zacięta walka o medale pod siatką
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO