moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze Wojska Polskiego wspierają mieszkańców Pawłosiowa

Już od 18 kwietnia, po przejściu komórki burzowej, żołnierze przemyskiej brygady OT pomagają usuwać skutki zalania miejscowości Pawłosiów. Intensywne działania zmierzają do przywrócenia zalanych terenów ich mieszkańcom

18 kwietnia 2025 r. żołnierze 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej ruszyli z pomocą mieszkańcom Pawłosiowa, dotkniętego skutkami intensywnych opadów deszczu i gradu, co doprowadziło do gwałtownej powodzi w tej miejscowości. Na polecenie Ministra Obrony Narodowej i w ścisłej współpracy z lokalnymi władzami, żołnierze rozpoczęli działania ratunkowe oraz pomocowe, niemal natychmiast po powzięciu informacji, że potrzebne jest wsparcie wojska. Jako pierwsi ruszyli żołnierze 202 batalionu obrony pogranicza z Jarosławia. W dalszej kolejności do wsparcia lokalnej społeczności Pawłosiowa ruszyły pozostałe pododdziały Przemyskiej Brygady – 201 batalion obrony pogranicza z Przemyśla, 203 batalion obrony pogranicza z Sanoka oraz Batalion Logistyczny i samodzielne kompanie. Skierowane wojska na miejsce zdarzenia kryzysowego odbywało się w trybie pilnym.

– Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców oraz szybkie usunięcie skutków powodzi – powiedział dowódca 20 PBOT, płk Daniel Błotko. – W rejonie działania stale przebywa ok. 150 żołnierzy, rotujących się codziennie. Żołnierze pomagają w usuwaniu błota i szlamu z zalanych domów, wspierają też służby cywilne w realizacji ich zadań ustawowych oraz przygotowują pomieszczenia w gospodarstwach domowych pod ich odkażanie chemiczne w sytuacji tego wymagającej. – Obecność wojska to nie tylko konkretna pomoc, ale też ogromne wsparcie psychiczne dla mieszkańców.

Nasze motto: „Zawsze Gotowi, Zawszy Blisko” powoduje, że jesteśmy tam, gdzie potrzebują nas nasi rodacy. Pod koniec ubiegłego roku był to Dolny Śląsk, dzisiaj jest to teren działania 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żywioł pokazał swoją siłę, ale razem możemy przywrócić zalane tereny ich mieszkańcom.

Wojsko pozostanie na miejscu w Pawłosiowie tak długo, jak będzie to konieczne.

Tekst: ppor. Rafał Laska, oficer prasowy 20 PBOT

red. PZ

autor zdjęć: 20 PBOT

dodaj komentarz

komentarze


Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Bądź bezpieczny w sieci
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Twarde na poligonie
Pasja i fart
Wojsko testuje systemy antydronowe
Zbrodnia i kłamstwo
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Logistyczna rewolucja w Opolu
„Kryzys” na AWL-u
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Syndrom Karbali
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Początek wielkiej historii
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
NATO i USA o Iranie
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
Wypadek w PKW UNIFIL
Debata o bezpieczeństwie
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Adaptacja i realizm
Miecz w ręku NATO
Ślubowanie adeptów sztuki wojskowej
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Antydronowa DIANA w Polsce
Psiakrew, harmata!
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Marynarz w koreańskim tyglu
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Pierwsze loty
Moja Karbala
Ochrona w gotowości
Armia na kryzys
Fińska armia luzuje rygory
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Od cyberkursu po mundurówkę
Lepiej uczyć się na misjach niż na wojnie
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Wielkie serce K9
Zbrodnia bez kary
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Groźny incydent w Libanie
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Zasiąść za sterami Apache’a
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Chunmoo trafią do Gostynina
Rosomaki na lądzie i morzu
Pirania zdała egzamin

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO