moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niewiadów na amunicyjnym szlaku

Już w przyszłym roku Zakłady Sprzętu Precyzyjnego Niewiadów sp. z o.o. uruchomią produkcję amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm. Firma wchodząca w skład Grupy Niewiadów SA poinformowała, że 13 marca podpisała ze spółką Konštrukta Industry ze Słowacji, jednym z europejskich liderów w tej branży, umowę na dostawę linii produkcyjnej amunicji wielkokalibrowej.

O konieczności zwiększenia zdolności produkcyjnych amunicji, zwłaszcza wielkokalibrowej, mówi się nie od dziś. W grudniu ubiegłego roku uchwalono tzw. ustawę amunicyjną, dzięki której możliwe będzie stworzenie systemu finansowania produkcji pocisków oraz uzupełniania magazynów i utrzymywania rezerw. W piątek 13 marca zaś władze Zakładów Sprzętu Precyzyjnego Niewiadów sp. z o.o. poinformowały, że podpisały ze słowacką spółką Konštrukta Industry umowę na dostawę linii technologicznej do produkcji amunicji kalibru 155 mm. Spółka jeszcze w ubiegłym roku zadeklarowała, że chce produkować amunicję do Krabów i K9, czyli pociski kalibru 155 mm.

Specjaliści podkreślają, że Konštrukta Industry, siostra spółka słowackiego wytwórcy artyleryjskich systemów uzbrojenia, czyli firmy Konštrukta Defence (największej w tej części Europy po Hucie Stalowa Wola), jako jedyne przedsiębiorstwo na Starym Kontynencie produkuje obecnie nowoczesne linie do wypełniania łusek amunicji kalibru 155 mm materiałami wybuchowymi. Do Niewiadowa linia ma trafić w przyszłym roku. Polska spółka nie ujawnia wartości kontraktu.

Dlaczego Niewiadów? Założona w 1920 roku Spółka Akcyjna NITRAT, która dziś funkcjonuje pod nazwą Zakłady Sprzętu Precyzyjnego Niewiadów sp. z o.o., w dwudziestoleciu międzywojennym była jednym z największych producentów trotylu w naszym kraju. Niestety w czasie II wojny światowej Niemcy wywieźli zainstalowane w Niewiadowie linie technologiczne w głąb III Rzeszy. Po zakończeniu wojny firmę bez niezbędnej bazy technologicznej przydzielono do grupy Predom, w której jako Wytwórnia Wyrobów Precyzyjnych zajęła się produkcją artykułów gospodarstwa domowego, ozdób choinkowych i kajaków. W połowie lat sześćdziesiątych najważniejszymi produktami przedsiębiorstwa były przyczepy kempingowe, z którymi jest ono kojarzone do dziś.

Rozpoczęcie produkcji cywilnej nie oznaczało jednak, że w Niewiadowie zrezygnowano z produktów specjalnego przeznaczenia. Choć w ograniczonym zakresie, w okresie komunizmu wytwarzano tutaj komponenty do amunicji artyleryjskiej oraz granatów moździerzowych i amunicji czołgowej. Produkcja ta była kontynuowana po roku 1989.

Wiele wskazuje na to, że Zakłady Sprzętu Precyzyjnego Niewiadów sp. z o.o. możliwości rozwoju dostrzegają nie w produkcji mikserów czy przyczep kampingowych, lecz bomb, granatów, granatników oraz wielokalibrowej amunicji. Już teraz spółka wytwarza w ograniczonym zakresie pociski czołgowe i moździerzowe kalibru 120 mm oraz granaty dymne i amunicję artyleryjską kalibru 152 mm. Właśnie z wielokalibrowymi pociskami wiąże duże nadzieje.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: plut. Tomasz Borsuk

dodaj komentarz

komentarze

~juzz
1742063280
Nie amunicji, tylko elaborowania materiałem wybuchowym pocisków, korpusów. A skąd wezmą korpusy? Ciekawe, też od Słowaków?
EF-B7-B3-61

Nadchodzą zmiany
Sztuka tworzenia kryptonimu
Prezydent RP o szczycie NATO
NATO liczy wydatki przed szczytem
Wsparcie ma znaczenie
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Twarzą w twarz
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Drony na Legii
Zatrzymać drona
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Tropem tajemnic z przeszłości
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
NATO zwiększy produkcję broni
Przełomowe porozumienie
Paliwowy krwiobieg NATO
Dronowy kierunek przyszłości
Podróż w ciemność
PKW Irak zostaje w Jordanii
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Szerszeń z Sochaczewa
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
USA znów uderzyły w Iran
Sojusznicza medycyna pola walki
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Studenci w koszarach
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Równanie z „Iksem”
PIRX-1 na orbicie
Królowa wspinaczki kończy karierę
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Miliardy na obronność
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Domek Pilota w LAW otwarty
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Mundur w paczkomacie
Barakudy z Polski
Polski wkład w operację „Overlord”
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Airbus A330 MRTT
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
„Iks” nasz powszedni
Zbrodnicza farsa
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Bez zmian w emeryturach
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Przełomowe zdolności artylerzystów
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Śmierć w sercu Azji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO