moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ferie z WOT – egzamin zdany na piątkę

Dobiega końca tegoroczna edycja projektu "Ferie z WOT" realizowana przez 10 Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej. W piątek, 31 stycznia 2025 roku ochotnicy szkolenia podstawowego i wyrównawczego z województwa świętokrzyskiego przystąpili do żołnierskiego egzaminu, tzw. „pętli taktycznej”.

To ostatnia prosta przed przysięgą dla ochotników, realizujących szkolenie podstawowe i wyrównawcze w ramach „Ferii z WOT”. Umiejętności żołnierzy zostały zweryfikowane podczas tzw. "pętli taktycznej", najważniejszego sprawdzianu kończącego 16-nastkę. W najbliższą niedzielę 2 lutego na „Kieleckiej Bukówce”, blisko 40 żołnierzy złoży przysięgę wojskową, po której staną się pełnoprawnymi terytorialsami.

Egzamin rozpoczęło czwartkowe strzelanie na strzelnicy w Jędrzejowie, gdzie w praktyce zostały zweryfikowane umiejętności posługiwanie się bronią. Następnie w piątek 31 stycznia od samego rana na placu ćwiczeń taktycznych w Kielcach rozpoczęła się dalsza część egzaminu, podczas którego zostały sprawdzone m.in. umiejętności poruszania się w terenie skażonym, przemieszczania się z wykorzystaniem topografii, udzielania pomocy medycznej na polu walki czy zerwania kontaktu ogniowego z przeciwnikiem.

Celem egzaminu zwieńczającego szkolenie w ramach "Ferii z WOT" jest sprawdzenie poziomu wyszkolenia, sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej żołnierzy w warunkach poligonowych poprzez weryfikację umiejętności do realizacji wybranych zadań taktycznych.

To ostatni egzamin organizowany przed uroczystą przysięgą wojskową, która odbędzie się 2 lutego 2025 roku o godz.11:00 na „Kieleckiej Bukówce” na którą zapraszamy rodziny szkolonych ochotników. Po przysiędze nowi żołnierze trafią do etatowych batalionów 10 Świętokrzyskiej Brygady OT rozmieszczonych w Kielcach, Sandomierzu i Ostrowcu Świętokrzyskim – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.

Misją 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Tekst: por. Daniel Woś/ 10 ŚBOT

red. PZ

autor zdjęć: 10 ŚBOT

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Snowboardzistka i pływacy na medal
Silniejsza obrona granic Litwy
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Powrót do przeszłości Westerplatte
USA: chcemy Grenlandii
Niebo pod osłoną
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Nowe Daglezje na nowy rok
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Koniec bezkarności floty cieni?
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
MilTech trampoliną dla nowoczesnych technologii
Przyszłość obrony i odstraszania
The Era of Polish IFVs
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Odpalili K9 Thunder
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Góral z ORP „Gryf”
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Amerykański szogun
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Dyplomatyczna gra o powstanie
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Miliardy na logistykę i łączność
Na tronie mistrza bez zmian
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Piątka z czwartego wozu
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
PKW „Noteć” – koniec misji
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Oskarżony Maduro
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
Pancerniacy jadą na misję
Wojsko kontra śnieżyce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
W cieniu dumy floty
Co nowego w przepisach?
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO