moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Delegacja Ośrodka Reprezentacyjnego WOT z wizytą w Chicago

W ubiegłym tygodniu delegacja żołnierzy z Ośrodka Reprezentacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej przebywała z wizytą w Chicago w Stanach Zjednoczonych.

Celem wizyty było zacieśnienie współpracy między Ośrodkiem Reprezentacyjnym WOT, Wojskami Obrony Terytorialnej a amerykańską Gwardią Narodową oraz wzmocnienie relacji z Polonią. Na czele delegacji stanął komendant Ośrodka Reprezentacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej pułkownik Łukasz Baranowski. Podczas pobytu delegacja spotkała się z konsul generalną RP w Chicago panią Bernadettą Pałką-Maciejewską, a także przedstawicielami Gwardii Narodowej stanu Illinois: oficerem łącznikowym Koleyem Scottem oraz majorami: Anthonym McClainem i Carlem Crawfordem. Ważnym punktem wizyty było również spotkanie z prezesem Klubów Polskich w Chicago panią dr Łucją Mirowską-Kopeć oraz koordynatorem parady z okazji Narodowego Święta Uchwalenia Konstytucji 3. Maja panem Janem Kopciem. Spotkania stanowiły okazję do rozmów o współpracy z Polonią oraz roli polskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych.

Rozmowy dotyczyły wymiany doświadczeń w zakresie organizacji i funkcjonowania jednostek wojskowych, a także wspólnych inicjatyw na rzecz promocji obronności. Bardzo ważnym efektem tych spotkań było zaproszenie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej do Chicago w przyszłym roku, aby uświetniła uroczystości organizowane przez Polonię amerykańską oraz zaplanowanie rewizyty w Radomiu w pierwszym kwartale przyszłego roku delegacji żołnierzy 144. Illinois National Guard Band oraz przedstawicieli U.S. Army.

- To wszystko stwarza mega możliwości wspaniałej promocji ziemi radomskiej nie tylko na terenie naszego kraju, ale również za oceanem. Współpraca polsko-amerykańska jest nieoceniona, to była bardzo dobra wizyta. Przed nami szerokie perspektywy i trzymamy kciuki, żeby wszystkie nasze plany z tym związane zostały zrealizowane – komentuje komendant płk Łukasz Baranowski. Zadowolenia z wizyty nie kryła tamburmajorka orkiestry szeregowy Angelika Toporek: - Chciałabym przede wszystkim podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej wizyty. To było niezwykłe doświadczenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci i oczywiście zachęcam wszystkich do śledzenia naszych działań, bo szykujemy naprawdę wiele niespodzianek. Cały pobyt delegacji OR WOT w Chicago był bez wątpienia doskonałą okazją do reprezentowania Sił Zbrojnych RP oraz współpracy między sojusznikami w ramach struktur NATO, jak również do wzmocnienia więzi z rodakami mieszkającymi w USA.

Tekst: Michał Marczyk

red. PZ

autor zdjęć: Ośrodek Reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej

dodaj komentarz

komentarze


Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Odpalili K9 Thunder
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Silniejsza obrona granic Litwy
Na tronie mistrza bez zmian
Co nowego w przepisach?
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Góral z ORP „Gryf”
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Wojsko kontra śnieżyce
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Powrót do przeszłości Westerplatte
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Amerykański szogun
Pancerniacy jadą na misję
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Niebo pod osłoną
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
W cieniu dumy floty
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Koniec bezkarności floty cieni?
Nowe Daglezje na nowy rok
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
USA: chcemy Grenlandii
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Piątka z czwartego wozu
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Oskarżony Maduro
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Miliardy na logistykę i łączność
Dyplomatyczna gra o powstanie
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Snowboardzistka i pływacy na medal
Przyszłość obrony i odstraszania
„Pułaski” do remontu
The Era of Polish IFVs
MilTech trampoliną dla nowoczesnych technologii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO