moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ich wiedza i umiejętności to szansa na przeżycie

W dniach 7-8 grudnia br. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej przeprowadziła kurs instruktorsko-metodyczny dla żołnierzy zajmujących stanowisko ratownika pola walki. W szkoleniu uczestniczyło kilkunastu terytorialsów ze wszystkich batalionów lekkiej piechoty podległych Brygadzie.

Celem dwudniowego kursu przeprowadzonego w ciechanowskich koszarach przez 51 batalion lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady OT było wyrównanie i podniesienie poziomu wiedzy ratowników sekcji lekkiej piechoty z zakresu medycyny pola walki oraz przygotowanie ich do właściwego prowadzenia punktów nauczania podczas zajęć programowych, a docelowo wykształcenie nowej kadry instruktorskiej.

- Na wstępie przypomnieliśmy żołnierzom o trzech kluczowych elementach ratowania życia, czyli przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie, o krwi i oddechu – bo to one najszybciej zabijają na polu walki. Od początku kursu żołnierze ćwiczyli na bojowo, w pełnym oporządzeniu, żeby lepiej zrozumieć pewne ograniczenia ruchowe oraz zmniejszenie mobilności, wynikające z pracy w przenoszonym sprzęcie. Pozwoliło to na wyeliminowanie złych nawyków i lepsze zrozumienie warunków, w których będą działać. – powiedział jeden z instruktorów 51 batalionu lekkiej piechoty 5MBOT.

Podczas szkolenia omówiono i przećwiczono praktycznie wszystkie elementy wojskowego akronimu protokołu SMARCH – czyli oceny stanu rannego. Kursanci doskonalili wiedzę i umiejętności z wielu zagadnień, począwszy od oceny sytuacji taktycznej przez samopomoc, reagowanie na masywne krwotoki, zatrzymanie krążenia, oddychania, odmę płucną czy hipotermię, kończąc na przygotowaniu rannego do ewakuacji medycznej.

Ponadto, terytorialsi dowiedzieli się w jaki sposób udzielić pomocy rannemu, stosując nie tylko wyposażenie znajdujące się w indywidualnym pakiecie medycznym każdego żołnierza – IPMED, ale również wykorzystując niekonwencjonalne metody i środki, dzięki którym poszkodowany zyska czas do przyjazdu wykwalifikowanego personelu medycznego.

Jedną z uczestniczek kursu była szer. Ewa. W 5 MBOT służy ponad pół roku, na co dzień pracuje w warszawskich szpitalach: Bródnowskim i Bielańskim.

- Jestem pielęgniarką, ale z medycyną pola walki nigdy nie miałam do czynienia. Są to dwa różne światy. Na oddziale mamy więcej sprzętu i zupełnie inny profil pacjenta. Jest on zaopatrzony i przygotowany do dalszej diagnostyki. W wojsku jesteśmy pierwszymi osobami, które udzielą pomocy rannemu prosto z pola walki, mając ograniczone środki mieszczące się w małej saszetce. Organizację kursu oceniam bardzo dobrze, wynieśliśmy z niego niesamowitą dawkę wiedzy i już teraz wiem, że chcę ją w tym kierunku zagłębiać. – powiedziała szer. Ewa

Żołnierze WOT dzielą życie wojskowe z życiem cywilnym. Dlatego wiedza przez nich zdobyta podczas szkoleń i kursów może okazać się bezcenna w niesieniu pomocy lokalnej społeczności.

- Jeśli będą świadkami np. zdarzenia drogowego, wypadku, to ich umiejętności pozwolą na odpowiednią reakcję. Procedury wojskowe są mniej czułe od procedur cywilnych, ale co do zasady dążą do tego samego, czyli do pozyskania dodatkowego czasu dla osoby poszkodowanej. Jeśli mechanizm urazu będzie zgodny z tym, które najczęściej występują w sytuacjach bojowych, to przeszkolona osoba będzie w stanie pomóc. – spuentował instruktor 51blp.

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Adaptacja i realizm
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Armia testuje roboty do transportu
Wyścig Stalina
Skrzydlaci komandosi
Terytorialsi zapraszają
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Uczczono ofiary zamachu majowego
Hornet czyli „polski Shahed”
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Wraki w sonarze
Trzynasty Husarz w powietrzu
Więcej strzelnic w powiecie
Huta Częstochowa bliżej wojska
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Symbol skupiający wiele znaczeń
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Bieg ku pamięci bohaterów
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Rzeźnik w rękach GROM-u
Przyszłość „Łucznika”
Bez schematów
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Specjalsi przeciw flocie cieni
Borsuki zdały wodny egzamin
Od cyberkursu po mundurówkę
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Wypadek w PKW UNIFIL
Nauki i nauczki z Afganistanu
Borsuk po słowacku
Czerwieńsze będą…
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Ostatni most
Syndrom Karbali
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
NATO i USA o Iranie
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Początek wielkiej historii
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Biało-czerwona na Monte Cassino
Groźny incydent w Libanie
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Jest nowy szef BBN
Bez zmian w emeryturach
Wojsko zaprasza rodziny
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO