moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi z Rzeszowa zakończyli szkolenie zintegrowane

31 Batalion Lekkiej Piechoty w Rzeszowie udowodnił, że jest w stanie sprostać różnorodnym zadaniom. Ponad 250 żołnierzy wzięło udział w szkoleniu zintegrowanym, w ramach którego odbyło się ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem „LUTNIA-24”. Szkolenie zintegrowane było testem zdobytych dotychczas umiejętności.

Od 16 do 29 listopada 2024 roku żołnierze z 31 blp uczestniczyli w szkoleniu zintegrowanym obejmującym naukę praktycznych umiejętności, takich jak taktyka, strzelanie, łączność, naprowadzanie ognia artylerii, analiza sytuacji taktycznej z wykorzystaniem aplikacji ATAK oraz medycyna pola walki.

Przez dwa tygodnie żołnierze z 31 blp prowadzili działania skupione na przeciwdziałaniu dywersji w ramach szkoleń przygotowawczych, jak i ćwiczenia taktycznego, szkoleniu strzeleckim, minerstwie, rozpoznaniu, bytowania w terenie przygodnym, doskonaleniu procedur w terenie zurbanizowanym, m.in. technik wyłomowych i linowych.

Jednym z kluczowych elementów było ćwiczenie pk. „LUTNIA-24”, do którego terytorialsi z Rzeszowa i okolic przygotowywali się przez ostatni rok w ramach szkoleń rotacyjnych.

— Żołnierz musi ukończyć etap szkolenia indywidualnego, gdzie uczy się podstawowych umiejętności, które są takie same dla każdego żołnierza, czyli bezpieczne posługiwanie się bronią, taktyki oraz medycyny pola walki. Następnie przechodzi przez etap szkolenia specjalistycznego, gdzie szkoli się zgodnie ze swoją specjalnością na przykład: snajper, ratownik medyczny, saper. Później mamy rok zgrywania, żeby móc przejść do szkolenia zaawansowanego. Udział w ćwiczeniu kończy 5-letni cykl przygotowań naszej kompanii i batalionu do działania zgodnie z przeznaczeniem. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyzwania — powiedział jeden z żołnierzy z 31 blp.

Doskonalenie umiejętności procedur związanych z działaniami w terenach zurbanizowanych (MOUT, FIBUA) oraz leśnych, w kontekście przeciwdziałania dywersji i rozpoznaniu, są kluczowe w realizacji zadań. Zdolność do szybkiego i efektywnego działania żołnierzy z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej stale rośnie, a szkolenie zintegrowane to test zdobytych dotychczas umiejętności.

— W ćwiczeniu taktycznym z wojskami pod kryptonimem „LUTNIA-24” uczestniczyli żołnierze, którzy tutaj mieszkają w Stałym Rejonie Odpowiedzialności, ta terytorialność wpływa na to, że żołnierze znają to miejsce oraz ludność — podsumowuje por. Magdalena Mac, cz.p.o. oficer prasowy 3 PBOT.

Tekst: por. Magdalena Mac

red. PZ

autor zdjęć: 3 PBOT

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
W krainie Świętego Mikołaja
107 lat polskiej Marynarki Wojennej
Buzdygan dowódcy Żelaznej Dywizji wraca do gry
Borsuki zadomowiły się na poligonie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Razem na ratunek
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Kapral Bartnik mistrzem świata
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Pewna inwestycja w niepewnych czasach
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
Wojsko ma swojego satelitę!
Polski „Wiking” dla Danii
Wojsko na Horyzoncie
Noc Dnia Podchorążego
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
The Darker, the Better
Mundurowi z benefitami
Nowe Kraby w Sulechowie
Obywatele chcą być #wGotowości
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Zwalczyć strach, rozwiać mity
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Pociski rakietowe dla Husarzy
Pancerniacy jadą na misję
Gdy ucichnie artyleria
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Polscy marynarze na misjach
AW149 made in Poland
Plan na WAM
„Horyzont” przeciw dywersji
Wojskowy bus do szczęścia
Niebo pod osłoną
Nowe zasady dla kobiet w armii
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Udany start Peruna
Marynarze podjęli wyzwanie
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Zwrot na Bałtyk
Więcej Herculesów dla Abramsów
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Militarne Schengen
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Najdłuższa noc
Po co wojsku satelity?
Dzień wart stu lat
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Komplet medali wojskowych na ringu
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO