moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-ukraińskie porozumienie ws. ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej

„Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia przez polskie instytucje państwowe i podmioty prywatne we współpracy z właściwymi instytucjami ukraińskimi prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy” – podano w komunikacie po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy. Zasady współpracy w tym zakresie ma opracować specjalna grupa robocza.

Pomnik Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942–1947. Fot. Anna Strzyżak/ Kancelaria Sejmu

We wtorek w Warszawie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy: Radosław Sikorski i Andrij Sybiha. Jednym z tematów była kwestia upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu, którego w latach 1943–1945 dopuściła się Ukraińska Powstańcza Armia. W październiku Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej zapowiedział, że w 2025 roku będzie poszukiwał szczątków Polaków, ofiar rzezi wołyńskiej. Teraz deklaracje strony ukraińskiej poszły jeszcze dalej.

 

„Jesteśmy zdeterminowani, aby w imię wartości ogólnoludzkich i w duchu chrześcijańskim rozwiązać sporne kwestie dotyczące wspólnej przeszłości” – napisano we wspólnym oświadczeniu ministrów. „Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia przez polskie instytucje państwowe i podmioty prywatne we współpracy z właściwymi instytucjami ukraińskimi prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy zgodnie z ustawodawstwem ukraińskim i deklaruje gotowość do pozytywnego rozpatrywania wniosków w tych sprawach” – czytamy dalej.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy: Radosław Sikorski i Andrij Sybiha. Fot. Sebastian Indra/ MSZ

Nad zasadami, według jakich ma się odbywać zarówno poszukiwanie ofiar, jak i składanie oraz realizacja wniosków o ekshumacje na terenie Ukrainy, ma pracować specjalnie powołana grupa robocza, działająca pod auspicjami rządów obu krajów. – Nasi ministrowie przystępują do pracy nad konkretami. Mam nadzieję, że tym razem nie będzie już żadnych przeszkód. To klucz do pełnego pojednania naszych narodów, tak potrzebnego w tym dramatycznym momencie naszej wspólnej historii – napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

– Zawsze sprawę stawialiśmy jasno: nie będzie akcesji Ukrainy do UE, jeżeli sprawa ekshumacji, godnego pochówku i upamiętnienia ludobójstwa na Wołyniu nie zostanie zrealizowana. Wierzę, że wreszcie się to stanie. Tylko na prawdzie jesteśmy w stanie budować dobre sąsiedzkie relacje – skomentował w mediach społecznościowych wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

W latach 1943–1945 nacjonaliści z Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonali ludobójstwa na Polakach mieszkających na terenach Wołynia i Galicji Wschodniej, aby etnicznie oczyścić ziemie, które przed wojną należały do Polski, a obecnie znajdują się w zachodniej Ukrainie. Ze względów politycznych, nigdy nie udało się ustalić pełnej listy ofiar. Według szacunków historyków zamordowano wówczas około 100 tys. Polaków.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Anna Strzyżak/ Kancelaria Sejmu, Sebastian Indra/ MSZ

dodaj komentarz

komentarze


„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Coraz więcej Alpha Scramble
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Generał w niewoli
Zapraszamy na defiladę
Abordaż z polskim wsparciem
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Próba przed morską paradą
MON i MSZ o szczycie NATO
Szkolenia na pomostówkę
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Bataliony przyszłości
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wsparcie ma znaczenie
Odnaleziono „Roja”
Legion Medyczny na poligonie
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Powietrzna defilada
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Młodzi medycy na poligonie
Walka, entuzjazm i nadzieja
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Cyfrowa tarcza F-16
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Nocna próba na Wisłostradzie
PGZ o koalicji antybalistycznej
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Jak obronić się przed dronami?
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Azjatycka szansa
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Z prądem i pod prąd
Lubawa wyposaży saperów
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
„Wicher" wkrótce na wodzie
Szachownica na Wisłostradzie
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Morska parada 15 sierpnia
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Gorący lipiec PKW Łotwa
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO