moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi szkolą się z obsługi nowoczesnego granatnika

Od 11 do 22 listopada br. w Karlsgonie (Szwecja) trwa szkolenie polskich żołnierzy z obsługi nowoczesnego granatnika Carl Gustaf M4. W dwutygodniowych zajęciach organizowanych w siedzibie producenta uzbrojenia udział bierze m.in. troje terytorialsów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.

Granatnik Carl-Gustaf M4 jest najnowszą wersją rozwojową rodziny granatników Carl-Gustaf. Przeznaczony jest do zwalczania wozów bojowych oraz czołgów. Pozwala na likwidowanie siły żywej nieprzyjaciela i obiektów umocnionych, a także na oświetlanie jak i zadymienie pola walki. „Szkolenie jest bardzo dobrze zorganizowane i zaplanowane. Obejmuje ono zarówno część teoretyczna i praktyczną w czasie, której możemy przećwiczyć różnorodne scenariusze. Carl Gustaw w wersji M4 w moim odczuciu jest najlepszą wielozadaniową bronią w swojej klasie” – powiedział jeden z uczestników szkolenia.


Dwutygodniowe szkolenie przeznaczone jest zarówno dla techników jak i instruktorów. Zajęcia podzielone są na dwie części teoretyczną i praktyczną. W pierwszej z nich żołnierze poznają budowę, dane taktyczne oraz zasady posługiwania się granatnikiem Carl-Gustaw M4. W drugiej (praktycznej) realizowane są zajęcia z bezpośredniej obsługi granatnika oraz specjalistycznych trenażerów, a także strzelania amunicją treningową oraz bojową.

Po zakończeniu szkolenia i zdaniu egzaminów Terytorialsi powrócą do kraju gdzie w przyszłości w ramach działalności dydaktycznej Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej będą prowadzić zajęcia dla kolejnych żołnierzy z różnych Brygad OT z terenu całego kraju.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się, która prowadzi ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń dowódczych, instruktorskich i specjalistycznych. Dzięki dogodnemu usytuowaniu CSWOT w pobliżu toruńskiego poligonu swoje szkolenia przechodzą tu m.in. operatorzy wyrzutni ppk JAVELIN, systemu amunicji krążącej WARMATE czy też strzelcy wyborowi i snajperzy. Tylko w 2023 roku w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT udział wzięło ponad 2,5 tyś osób.

 

Tekst: por. Krzysztof Wójcik/ oficer prasowy Centrum Szkolenia WOT

red. PZ

autor zdjęć: Saab Dynamics

dodaj komentarz

komentarze


Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Polski wkład w operację „Overlord”
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Kraków zaprosił weteranów
Premier powołał nową wiceminister obrony
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
AMW oferuje mieszkania
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Marsz gąsienicowych kolumn
Krok w stronę pokoju
Polska szykuje się do produkcji Panter
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Minister obrony RFN w Polsce
Równanie z „Iksem”
Generał z cienia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Strzała weterana” spaja środowisko
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Sonda dla Jastrzębia
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Orka tuż, tuż
Bez zmian w emeryturach
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Szermierze i pięściarki na podium
Święto DGRSZ
Ratunek na polu walki
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Na straży nieba
Apetyt Smoka rośnie
Królestwo pojazdów
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Sportowe jubileusze
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Śmierć w sercu Azji
F-35 Changes Everything
Zbrodnicza farsa
Wsparcie ma znaczenie
Umowa na pociski do Patriotów
Ważne decyzje w Brukseli
Koło zamachowe gospodarki
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Mundur, medale i duma
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Stała baza wojsk USA w Polsce
Podchorążowie w dżungli
Innowacje dla bezpieczeństwa
Trening działań połączonych
Podróż w ciemność
Zełenski traci Order Orła Białego?
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Pancerny Poznań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO