moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żeglarz i kajakarze z „armii mistrzów” na podium

Z sukcesami wrócili z Włoch i Chin żołnierze Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, którzy startowali w mistrzostwach Europy w żeglarstwie i w zawodach o Superpuchar Międzynarodowej Federacji Kajakowej. Szer. Paweł Tarnowski wywalczył złoto w windsurfingowej klasie iQFoil, a kajakarze zdobyli trzy medale: dwa szer. Klaudia Zwolińska i jeden szer. Wiktor Głazunow.

Paweł Tarnowski na olimpiadzie w Paryżu, sierpień 2024. Zdjęcie ilustracyjne.

O finale mistrzowskiej imprezy w olimpijskim sezonie szer. Paweł Tarnowski marzył od wielu miesięcy. Na paryskich igrzyskach niestety nie udało mu się spełnić marzeń. Był bardzo blisko bezpośredniego awansu do wyścigu decydującego o podziale medali – miał bowiem spore szanse wygrać fazę zasadniczą olimpijskich regat. Jednak wszystko przekreślił ostatni nieudany start. Tymczasem w Cagliari na południu Sardynii, gdzie odbywały się mistrzostwa Europy, żeglarz z „armii mistrzów” wygrał kwalifikacje i bez konieczności rywalizacji w ćwierćfinale oraz półfinale czekał na rywali, którzy awansują do finału. W decydującej o medalach rozgrywce Polak finiszował na pierwszej pozycji. Tym razem nie zaprzepaścił okazji do zapewnienia sobie miejsca na najwyższym stopniu podium i w nagrodę odegrano mu Mazurek Dąbrowskiego.

Szer. Paweł Tarnowski pewnie triumfował w kwalifikacjach, w których organizatorom udało się przeprowadzić 11 wyścigów: sześć slalomowych i pięć tzw. course race. Polak wygrał trzy z nich: pierwszy, drugi i jedenasty, był drugi w ósmym i dziewiątym, trzeci w szóstym i dziesiątym, piąty w trzecim oraz dziewiąty w siódmym. Dwa najgorsze wyniki nie wliczały się do punktacji – w wyścigach tych zajął 11. i 15. miejsce. W finale jego rywalami było dwóch Brytyjczyków: Andy Brown (zajął drugie miejsce w półfinale) i Matthew Barton (wygrał półfinał). Reprezentanci Wielkiej Brytanii w walce o finał wyeliminowali z dalszej rywalizacji Holendra Joosta Vinka i Włocha Lucę Di Tomassiego. Sporą niespodzianką było zaś dopiero 10. miejsce brązowego medalisty z paryskich igrzysk oraz wicemistrza świata z 2022 roku i tegorocznego brązowego medalisty mistrzostw świata Luuca van Opzeelanda z Holandii.

W finale Polak nie oddał prowadzenia od startu do mety. – Wyścig był szybki, dynamiczny i mimo tego, że prowadziłem od początku do końca, to przeciwnicy siedzieli mi dosłownie na ogonie, więc było sporo stresu – relacjonował żeglarz z „armii mistrzów” w mediach społecznościowych. Podkreślił również, że bardzo się cieszy, że zdobył ten medal jako żołnierz Wojska Polskiego. Tytuł wicemistrza Starego Kontynentu wywalczył Andy Brown, a trzecie miejsce zajął Matthew Barton.

 

Natomiast trzy medale z chińskiego Hangzhou przywieźli kajakarze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. W Chinach najlepsi zawodnicy z dyscyplin kajakowych rywalizowali w zawodach SuperCup, które odbyły się pod patronatem Międzynarodowej Federacji Kajakowej. Na torze kajakarstwa górskiego bardzo dobrze spisała się wicemistrzyni olimpijska w konkurencji K-1 szer. Klaudia Zwolińska. Kajakarka CWZS-u wywalczyła dwa medale: srebrny w finale K-1 (przegrała tylko z Francuzką Camille Prigent) i brązowy na krótkiej trasie dla slalomowych jedynek. Na krótszej, ale za to trudniejszej technicznie trasie Polka przegrała z Prigent i Holenderką Martiną Wegman.

Z kolei w rywalizacji w kajakowym sprincie brązowy medal w finale kanadyjkowych dwójek na dystansie 500 m wywalczył szer. Wiktor Głazunow. Partnerem Polaka na torze regatowym w Hangzhou był Serghei Tarnovschi z Mołdawii. Ponadto reprezentant CWZS-u uplasował się na drugiej pozycji w finale B w konkurencji C-1 500 m. Startował również w wyścigu par mieszanych, ale wraz z Węgierką Ballą Virág nie udało mu się zakwalifikować do finału A.

SZUS

autor zdjęć: DĄBROWA SYLWIA/Polska Press/East News

dodaj komentarz

komentarze


Cel: Podwoić moc
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Leopard nie stoi w kolejce
Symboliczny powrót gen. Skrzypczaka
Podwodne drony przypłyną z Polski
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Polskie antydrony z Gdyni
Saperzy z dronami
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Pancerna nauka strzelania
Szczątki rakiety znalezione na Lubelszczyźnie
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Prezydenckie weto dla SAFE
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
ORP „Wodnik” zimową porą
Przecieranie szlaków
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
System San z koreańskimi elementami
W poszukiwaniu wyzwań
Nasz jedyny
Nie ma nudy
The Beginning of Great History
Piekło „Pługa”
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Znamy ekstraKLASĘ wojskową
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Łączność działa jak w zegarku
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Prosta droga do wojska
Trójskok Belmy
Tankowanie w przestworzach
Zawiszacy z kompletem Langust
PFM bez tajemnic
Żołnierze i AI kontra dezinformacja
Polska będzie zbrojna!
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Zacięta walka o medale pod siatką
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
One Step Ahead of the Enemy
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Together on the Front Line and Beyond
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Krok w przyszłość
Generał Molenda doradcą NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Oko na Bałtyk
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Siła współpracy
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Zakochałam się w slalomie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO