moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wspólna przysięga podchorążych czterech wojskowych uczelni

1320 żołnierzy złożyło w sobotę w Warszawie przysięgę wojskową. To podchorążowie, którzy za kilka dni rozpoczną studia na czterech uczelniach: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej oraz Akademii Marynarki Wojennej. Po ukończeniu nauki zostaną awansowani na oficerów Wojska Polskiego i zasilą jednostki wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

– Żołnierz, który składa przysięgę wojskową, ślubuje, że będzie wiernie służył i bronił Rzeczpospolitej Polskiej. Deklaruje, że jest gotów poświęcić dla niej wszystko w chwili próby, jeśli zajdzie taka potrzeba – mówił podczas uroczystości gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej. Na placu apelowym stołecznej uczelni odbyła się dzisiaj przysięga 1320 podchorążych czterech wojskowych akademii. Ramię w ramię z gospodarzami obiektów słowa przysięgi wypowiedzieli żołnierze Akademii Wojsk Lądowych (a dokładniej Kolegium Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi), Lotniczej Akademii Wojskowej oraz Akademii Marynarki Wojennej. Wszyscy już za kilka dni rozpoczną naukę, której finałem będzie awans na oficerów Wojska Polskiego. – W tym podniosłym momencie rozpoczynacie służbę opartą o wartości najwyższe, takie jak honor, odpowiedzialność za swój kraj i umiłowanie ojczyzny – zaznaczył rektor-komendant WAT-u.

Tradycyjnie przysięga wojskowa to święto nie tylko składających ją żołnierzy, ale także ich bliskich. Rodziny i przyjaciele przyszłych oficerów tłumnie zgromadziły się dzisiaj na terenie Wojskowej Akademii Technicznej. – To także dzięki wam wasze córki i wasi synowie pokazują dziś ogromną dojrzałość, przyjmując odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Obierają trudną, ale jakże satysfakcjonującą życiową drogę w służbie Rzeczpospolitej Polskiej – zwrócił się do nich generał.

Gościem dzisiejszej uroczystości był wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. – W imieniu Rzeczpospolitej chciałbym Wam wszystkim podziękować za przystąpienie do Wojska Polskiego i za złożenie dzisiejszej przysięgi. Polska jest Was dumna i jest Wam bardzo wdzięczna. Dbajcie o honor Wojska Polskiego, o honor każdego z was, o sztandary, które dzisiaj dumnie pośród was stoją i powiewają – mówił szef MON-u. Minister wręczył też wyróżnienia tym podchorążym, którzy w czasie szkolenia podstawowego uzyskali najwyższe wyniki oraz prezentowali wzorową postawę.

– Jestem niesamowicie dumna i bardzo wzruszona – powiedziała tuż po zakończeniu uroczystości mama Pauli, jednej z wyróżnionych podchorążych Akademii Marynarki Wojennej. – Nie mogę się doczekać spotkania z córką. Nie widziałam jej od miesiąca, bo była na szkoleniu – dodała. Po przysiędze żołnierze zdali broń i mogli rozpocząć świętowanie wraz z bliskimi. Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała na tę okazję punkty z gorącą wojskową grochówką. Uczestnicy uroczystości mieli też okazję odwiedzić punkty promocyjne, obejrzeć sprzęt wojskowy i dowiedzieć się więcej o możliwościach kariery w Wojsku Polskim.

Studenci przyjęci na studia wojskowe w roku akademickim 2024/2025 rozpoczną służbę wojskową na zasadach wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny. Kształcenie na pierwszym roku studiów będą realizować jako żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a od drugiego roku zyskają status żołnierzy zawodowych.

Anna Pawłowska

autor zdjęć: WAT

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Combat 56 u terytorialsów
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Satelita MikroSAR nadaje
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
Nowe zdolności sił zbrojnych
Mundurowi z benefitami
Zawiszacy przywitali Borsuki
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Medyczna odsłona szkoleń wGotowości
Komplet medali wojskowych na ringu
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Szef MON-u podsumował rok działania ustawy o obronie cywilnej
Niebo pod osłoną
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Holenderska misja na polskim niebie
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Obywatele chcą być wGotowości
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Artylerzyści mają moc!
Wojskowa łączność w Kosmosie
Czas na polskie Borsuki
Niemieckie wsparcie z powietrza
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Militarne Schengen
Nowe zasady dla kobiet w armii
Jaśminowe szkolenia na AWL-u
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Smak służby
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Pierwsze spojrzenie z polskiego satelity
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Szwedzi w pętli
Wojsko ma swojego satelitę!
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
Nie panikuj. Działaj. Bądź w gotowości
Dzień wart stu lat
Pancerniacy jadą na misję
W krainie Świętego Mikołaja
Kalorie to nie wszystko
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Orka na kursie
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Plan na WAM
Gdy ucichnie artyleria
Polski „Wiking” dla Danii
Najdłuższa noc
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Zawiszacy przywitali pierwsze Borsuki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO