moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najlepsi sportowcy wśród terytorialsów to …

Przez cztery dni na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu ponad stu terytorialsów z całego kraju rywalizowało w Mistrzostwach Wojsk Obrony Terytorialnej w pięcioboju wojskowym. Po raz kolejny w historii zawodów najlepsza w klasyfikacji generalnej okazała się 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej.

Od 22 do 25 sierpnia Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki po raz piąty zmieniło się w arenę zmagań sportowych dla 118 żołnierzy reprezentujących 17 jednostek WOT z całej Polski. Terytorialsi zmierzyli się w pięcioboju wojskowym, na który składają się takie konkurencje, jak: strzelanie na celność i szybkość z karabinka MSBS Grot (na 100 m), pokonywanie lądowego oraz wodnego toru przeszkód, rzut granatem na celność i odległość oraz bieg przełajowy (cross) na dystansie 8 km dla mężczyzn i 4 km dla kobiet.

Do Zegrza przyjechało wielu doświadczonych zawodników, którzy triumfowali w poprzednich latach, co przełożyło się na wysoki poziom rywalizacji. – Tegoroczne mistrzostwa, które przyniosły wiele rekordów, wyłoniły zawodników najbardziej wszechstronnych w konkurencjach, które są wyznacznikiem wzorowej sprawności fizycznej, jaką powinien szczycić się żołnierz – mówi mł. chor. Grzegorz Przybysz, instruktor w cyklu wychowania fizycznego i sportu CSŁiI.

W klasyfikacji generalnej zwyciężyli reprezentanci 14 ZBOT. Tegoroczny udział w zawodach żołnierzy tej jednostki był więc ich kolejnym sukcesem na mistrzostwach WOT w pięcioboju wojskowym. W latach 2021–2024 aż trzy razy stawali na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji zespołowej, a kpr. Maja Ryczak od czterech lat nie ma sobie równych na wodnym torze przeszkód. – W tym roku w mistrzostwach wzięło udział ośmioro żołnierzy z naszej Brygady, którzy prezentują bardzo wyrównany poziom, stąd sukces – tłumaczy ppłk rez. Mirosław Langner, szef sportu w 14 ZBOT. – Choć w punktacji indywidualnej żołnierze nie zajmowali miejsc „na pudle", to w punktacji drużynowej zawodniczki z 14 ZBOT zdobyły pierwsze miejsce, a mężczyźni drugie – podkreślił Langner. Dodał, że to „do kobiet należą największe polskie sukcesy sportowe, o czym mogliśmy się przekonać podczas ostatnich igrzysk olimpijskich”.

Która konkurencja sprawiła zwycięzcom klasyfikacji generalnej największe trudności? Przedstawiciel 14 ZBOT wymienił tory przeszkód: wodny i lądowy. Do każdej konkurencji można przygotowywać się przez cały rok, jednak w tych dwóch przypadkach jedyne obiekty, na których można przeprowadzić wcześniejsze treningi, znajdują się na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

– Wynik potwierdza kilkuletnią sportową hegemonię żołnierzy 14 ZBOT. Jest to miły prezent na pięciolecie powstania Brygady – przyznał ppłk rez. Langner.

Pięciobój wojskowy to nieolimpijska dyscyplina sportów wojskowych łącząca biegi ze strzelaniem i pływaniem. Jej celem jest kształtowanie wszechstronności zawodnika-żołnierza przez stosowanie tzw. treningu przekrojowego. Korzenie tej dyscypliny sięgają drugiej połowy lat czterdziestych XX wieku. Od 1950 roku są organizowane mistrzostwa świata, w których rywalizują mundurowi z kilkudziesięciu państw. Zawody odbywają się co roku pod egidą Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM).

Tegorocznymi zwycięzcami zostali:

w kategorii kobiety:

I miejsce: ppor. Żaneta Bogusz z 1 PBOT
II miejsce: st. kpr. Wiktoria Urtnowska z 8 KPBOT
III miejsce: st. szer. Anna Stasiak z 9 ŁBOT

w kategorii mężczyźni:

I miejsce: kpr. Adrian Walat z 3 PBOT
II miejsce: kpr. Bartłomiej Wróbel z 13 ŚBOT
III miejsce: szer. Mariusz Zadroga z 4 WMBOT

w klasyfikacji generalnej:

I miejsce: 14 Zachodniopomorska Brygada OT
II miejsce: 16 Dolnośląska Brygada OT
III miejsce: 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT

Jakub Zagalski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Symbol polsko-rumuńskiego braterstwa broni
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Drony na wagę złota
Europejska kopuła bezpieczeństwa
Snowboardzistka i pływacy na medal
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Najdłuższa noc
Koniec bezkarności floty cieni?
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Prawdziwa wojskowa grochówka! Gotuje kucharz z reprezentacji WP
Wojsko ma swojego satelitę!
Nadbużańscy terytorialsi na patrolu konnym
Powrót do przeszłości Westerplatte
Zdarzyło się w 2025 roku – I kwartał
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Misja na rzecz zdrowia
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Góral z ORP „Gryf”
Na tronie mistrza bez zmian
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Plan na WAM
Piątka z czwartego wozu
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Marynarz uratował turystkę w Tatrach
Odpalili K9 Thunder
Nowa ręka dla weterana
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Polskie pociski rakietowe – rusza produkcja
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Będą polskie prace badawcze na zachodzie Ukrainy
„Pułaski” do remontu
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Dyplomatyczna gra o powstanie
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Przyszłość polskich czołgów K2
Rekordowe wsparcie dla ZM „Tarnów”
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał
Niebo pod osłoną
W drodze po indeks
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Combat 56 u terytorialsów
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Gladius dla Szczecińskiej Dywizji
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Wymyśl nazwę dla polskich satelitów wojskowych
Pancerniacy jadą na misję
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Kto zostanie Asem Sportu?
Niebawem dostawy karabinków Grot A3

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO