moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świętokrzyscy terytorialsi w siodle

Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli szkolenie jeździeckie. Zajęcia dla przyszłych instruktorów odbyły się w Brzezinkach i Świętomarzu w dniach 15-19 oraz 26-28 lipca. W nowej formie szkolenia uczestniczyło dwunastu terytorialsów.

Świętokrzyscy terytorialsi rozpoczęli szkolenie jeździeckie. Podstawy ujeżdżania, jazda terenowa oraz transport wyposażenia - to główne elementy szkolenia jeździeckiego, jakie odbyli żołnierze. Celem całego cyklu szkoleń jest wyłonienie i przygotowanie przyszłych instruktorów, którzy w przyszłości będą prowadzić zajęcia w nieetatowych sekcjach konnych w pododdziałach 10 ŚBOT. W szkoleniu, które odbyło się w dniach 26-28 lipca w Świętomarzu uczestniczyło 10 żołnierzy, którzy w „cywilu” mają już doświadczenie jeździeckie. Natomiast zajęcia prowadziło dwóch doświadczonych instruktorów z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie zostało zorganizowane z wykorzystaniem prywatnej stadniny koni.

Szkolenie jeździeckie, w ramach budowania dodatkowych zdolności do transportu ludzi, sprzętu, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego przy użyciu koni, składało się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Podczas wykładów żołnierze zapoznawali się z teorią jazdy konnej, wyposażeniem indywidualnym jeźdźca i sprzętem jeździeckim, a także podstawową opieką weterynaryjną. Tematyka praktyczna przeprowadzonych zajęć obejmowała: doskonalenie podstaw ujeżdżania, doskonalenie poruszania się konno w terenie, wykonywanie podstawowych zadań taktycznych z wykorzystaniem koni (obserwacja, patrolowanie). Pierwsze tego typu zajęcia odbyły się w dniach 15-19 lipca w Brzezinkach, było to szkolenie adaptacyjne i wyrównujące poziom uczestników. Natomiast następne są zaplanowane na sierpień i wrzesień. Taki cykl szkoleń pozwoli na przygotowanie kadry, która w październiku przeprowadzi zajęcia od podstaw dla żołnierzy bez doświadczenia jeździeckiego.

W naszej brygadzie planowane jest utworzenie nieetatowych sekcji konnych. Do głównych zadań sekcji konnej będzie należało, m.in. prowadzenie działań rozpoznawczych, patrolowanie terenu, głównie na obszarze trudnodostępnym, udział w akcjach kryzysowych (np. poszukiwawczych) oraz juczenie, czyli wykorzystanie koni do transportu uzbrojenia, sprzętu i wyposażenia wojskowego – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej korzysta z doświadczeń 2 LBOT, która jako pierwsza w WOT, przeprowadziła program pilotażowy wykorzystania koni do transportu uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Po raz pierwszy konie zostały wykorzystane jesienią 2021 roku do zabezpieczenia terenów przygranicznych z Białorusią, w ramach operacji pk. „Silne Wsparcie”. Patrole konne wówczas doskonale sprawdziły się na trudnodostępnych, podmokłych terenach nad rzeką Bug. O wykorzystaniu koni zadecydowało, m.in. możliwość transportu dodatkowego wyposażenia, szybkie i ciche przemieszczanie w trudnym terenie, duży zasięg działania, głębokość obserwacji oraz błyskawiczna reakcja na zagrożenie.

Tekst: por. Daniel Woś/ 10 ŚBOT

red. PZ

autor zdjęć: 10 ŚBOT

dodaj komentarz

komentarze


Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Połączeni na Bałtyku
Szerszeń z Sochaczewa
Paliwowy krwiobieg NATO
Prezydent RP o szczycie NATO
Marzenia częściowo spełnione
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Gen wojownika
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Spadochronowy triumf
Dawka wiedzy na trudne czasy
Śmierć w sercu Azji
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
PKW Irak zostaje w Jordanii
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Integracja F-35 rozpoczęta
Wsparcie ma znaczenie
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Cyfrowa niedyskrecja
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Baobaby docierają do wojska
Ostatnia niedziela…
Borsuki i roje dronów
Pieta Michniowska
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
NATO zwiększy produkcję broni
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Ostatni lot „Pałera”
Saperzy w akcji pod wodą
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Nowa koalicja dronowa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Tour przez garnizony
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Przełomowe porozumienie
Wielki sukces podchorążych z AMW
Sportowa rewolucja na AWL-u
Morska bryza w dwóch odsłonach
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Pierwszy krok do specjalsów
MON i MSZ o szczycie NATO
Polski Gnom
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wojsko stawia na „armię talentów”
Mundur i bokserskie rękawice
W drodze po oficerskie gwiazdki
Powstał Komponent Obrony Pogranicza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO