moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

POMOCNA ENERGIA – Świętokrzyskich Terytorialsów

Silne wichury uszkodziły linie energetyczne wysokiego i średniego napięcia w Gminie Masłów. Urząd Gminy został pozbawiony zasilania. Pomocną energię samorządowcy otrzymali od Świętokrzyskich Terytorialsów. To tylko scenariusz wspólnych ćwiczeń przeciwkryzysowych.

„Pomocna Energia - 24” to wspólne ćwiczenie epizodyczne żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Urzędu Gminy Masłów, Polskiej Grupy Energetycznej rejon Skarżysko – Kamienna oraz Wydziału Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. W scenariuszu została podegrana sytuacja kryzysowa (silna wichura), która zakładała uszkodzenie linii energetycznej wysokiego i średniego zasilania na terenie gminy.

Na skutek awarii budynek Urzędu Gminy Masłów w dniu 16 kwietnia został pozbawiony dopływu energii elektrycznej. W zaistniałej sytuacji wójt gminy skierował wniosek do Wojewody Świętokrzyskiego o wsparcie ze strony wojska w zakresie dostarczania energii elektrycznej. Wojewoda na podstawie art. 25 ust.1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007r. o zarządzaniu kryzysowym zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej o skierowanie wydzielonych sił i środków Sił Zbrojnych RP do wsparcia administracji publicznej. Z pomocą ruszyli żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi we wtorek 16 kwietnia przewieźli i zainstalowali przy budynku Gminy Masłów kontenerową elektrownię polową KEP 900. Przy współpracy z pracownikami PGE Skarżysko Kamienna polowa elektrownia została podłączona do obiektu i przywrócono zasilanie.

Ćwiczenie pn. „Pomocna Energia 24” miało na celu sprawdzenie działania oraz rozstawienia przez obsadę Kontenerowej Polowej Elektrowni KEP 900, sprawne przemieszczenie wydzielonych środków w sytuacji kryzysowej w stały rejon odpowiedzialności oraz współdziałanie elementów administracji rządowej, samorządowej oraz PGE z wojskiem.

REKLAMA

Wspólne ćwiczenia pozwalają na sprawdzenie gotowości i skuteczności działań w sytuacjach kryzysowych oraz doskonalenie współpracy pomiędzy różnymi służbami i instytucjami. Dzięki takim działaniom możemy być lepiej przygotowani na każdą ewentualność i szybciej reagować na sytuacje awaryjne. Warto zaznaczyć, że zdolność do szybkiego przywrócenia dostępu do energii elektrycznej może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i funkcjonowania społeczności lokalnej w trudnych sytuacjach – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.

Na wyposażeniu WOT znajdują się między innymi Kontenerowe Elektrownie Polowe KEP-900 o mocy 900 kW każdy oraz wiele Mobilnych Zespołów Spalinowo – Elektrycznych o mniejszej mocy. Ponadto na podstawie porozumienia z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz Planu Zarządzania Kryzysowego, Wojska Obrony Terytorialnej mogą wykorzystywać agregaty prądotwórcze znajdujące się w zasobach Agencji, w celu wsparcia lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych.

Na mocy Ustawy o obronie Ojczyzny oraz Decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie Systemu Zarządzania Kryzysowego RON, WOT odpowiada za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT jest Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT odpowiadają za współpracę z wojewodami w obszarze koordynacji i realizacji wsparcia ze strony Sił Zbrojnych RP.

red. PZ

autor zdjęć: 10 ŚBOT

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nie szpital, a instytut
Cień atomowej zagłady
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Broń Hitlera w rękach AK
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Po śladach polskich bohaterów
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
„Ryś” z laserem
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ostatnia droga Pileckiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Abramsy w pętli
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nowe zadania szefa SKW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO