moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

POMOCNA ENERGIA – Świętokrzyskich Terytorialsów

Silne wichury uszkodziły linie energetyczne wysokiego i średniego napięcia w Gminie Masłów. Urząd Gminy został pozbawiony zasilania. Pomocną energię samorządowcy otrzymali od Świętokrzyskich Terytorialsów. To tylko scenariusz wspólnych ćwiczeń przeciwkryzysowych.

„Pomocna Energia - 24” to wspólne ćwiczenie epizodyczne żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Urzędu Gminy Masłów, Polskiej Grupy Energetycznej rejon Skarżysko – Kamienna oraz Wydziału Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. W scenariuszu została podegrana sytuacja kryzysowa (silna wichura), która zakładała uszkodzenie linii energetycznej wysokiego i średniego zasilania na terenie gminy.

Na skutek awarii budynek Urzędu Gminy Masłów w dniu 16 kwietnia został pozbawiony dopływu energii elektrycznej. W zaistniałej sytuacji wójt gminy skierował wniosek do Wojewody Świętokrzyskiego o wsparcie ze strony wojska w zakresie dostarczania energii elektrycznej. Wojewoda na podstawie art. 25 ust.1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007r. o zarządzaniu kryzysowym zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej o skierowanie wydzielonych sił i środków Sił Zbrojnych RP do wsparcia administracji publicznej. Z pomocą ruszyli żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi we wtorek 16 kwietnia przewieźli i zainstalowali przy budynku Gminy Masłów kontenerową elektrownię polową KEP 900. Przy współpracy z pracownikami PGE Skarżysko Kamienna polowa elektrownia została podłączona do obiektu i przywrócono zasilanie.

Ćwiczenie pn. „Pomocna Energia 24” miało na celu sprawdzenie działania oraz rozstawienia przez obsadę Kontenerowej Polowej Elektrowni KEP 900, sprawne przemieszczenie wydzielonych środków w sytuacji kryzysowej w stały rejon odpowiedzialności oraz współdziałanie elementów administracji rządowej, samorządowej oraz PGE z wojskiem.

Wspólne ćwiczenia pozwalają na sprawdzenie gotowości i skuteczności działań w sytuacjach kryzysowych oraz doskonalenie współpracy pomiędzy różnymi służbami i instytucjami. Dzięki takim działaniom możemy być lepiej przygotowani na każdą ewentualność i szybciej reagować na sytuacje awaryjne. Warto zaznaczyć, że zdolność do szybkiego przywrócenia dostępu do energii elektrycznej może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i funkcjonowania społeczności lokalnej w trudnych sytuacjach – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.

Na wyposażeniu WOT znajdują się między innymi Kontenerowe Elektrownie Polowe KEP-900 o mocy 900 kW każdy oraz wiele Mobilnych Zespołów Spalinowo – Elektrycznych o mniejszej mocy. Ponadto na podstawie porozumienia z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz Planu Zarządzania Kryzysowego, Wojska Obrony Terytorialnej mogą wykorzystywać agregaty prądotwórcze znajdujące się w zasobach Agencji, w celu wsparcia lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych.

Na mocy Ustawy o obronie Ojczyzny oraz Decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie Systemu Zarządzania Kryzysowego RON, WOT odpowiada za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT jest Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT odpowiadają za współpracę z wojewodami w obszarze koordynacji i realizacji wsparcia ze strony Sił Zbrojnych RP.

red. PZ

autor zdjęć: 10 ŚBOT

dodaj komentarz

komentarze


Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Przeprowadzka CSWOT-u
PKW „Noteć” – koniec misji
Partnerstwo Polski i Litwy
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Utraceni, lecz nie zapomniani
To nie mogło się udać, ale…
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Co nowego w przepisach?
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Kierunek Rumunia
Ministrowie obrony Polski i Łotwy o strategicznej współpracy
Ferie z wojskiem
Amerykański szogun
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Medyczny impas
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Pies pomaga walczyć z PTSD
Ekstremalnie ważny cel
Waiting for the F-35
Co dalej z Tarczą Wschód?
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
FORT Kraków otwarty
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
O bezpieczeństwie u prezydenta
Piątka z czwartego wozu
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojskowy triumf na Gali Sportu
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Maj polskich żywych torped
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Medale na lodzie i śniegu
Dyrygent w mundurze
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Więcej mocy dla Orki
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Premier wojenny
Pucharowy medal na desce
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Człowiek, który sprzedał ciszę
Experience It Yourself
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO