moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uwaga, wysadzanie!

To stała komenda saperów, którzy zakończyli budowę sieci lub ustawili miny i przechodzą do fazy finalnej zajęć – wysadzania. Żołnierze kompanii saperów oraz batalionów 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli właśnie kilkudniowe szkolenie na poligonie w Biedrusku.

Saper nie może popaść w rutynę, dlatego konieczne jest systematyczne szkolenie i wprowadzanie nowych elementów. W myśl zasady, że saper myśli trzy kroki do przodu, uczestnicy ćwiczeń przeszli szkolenie z zasad bezpieczeństwa, ponieważ praca z materiałami wybuchowymi niesie za sobą spore ryzyko.

Żołnierze doskonalili swoje umiejętności w oparciu o poligonowy ośrodek inżynieryjno-saperski w Biedrusku. Kształcili się m.in. z zakresu ustawiania i niszczenia pojedynczych min. Podczas zajęć terytorialsi używali bojowych min przeciwpancernych TM 62M oraz systemu detonacji ciągłej STS (Shock Tube System), który przeznaczony jest do detonowania ładunków materiałów wybuchowych podczas prowadzenia prac minerskich. Dodatkowo terytorialsi wykonywali pod okiem dowódcy kompanii i instruktorów, sieci wybuchowe a także przeprowadzali wysadzanie ładunków sposobem ogniowym i elektrycznym.

Choć kompania saperów to najmłodszy pododdział 12 WBOT, to muszę przyznać, że w naszych szeregach służą także doświadczeni żołnierze – instruktorzy. Zajęcia saperskie wymagają nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji. Ta specjalność wiąże się zarówno z wieloma godzinami spędzonymi nad książkami, jak i wpojeniem pewnych schematów i zasad, aby wiedzieć, w jaki sposób w danym momencie poprowadzić działania – tłumaczy dowódca kompanii saperów 12 WBOT.

Saperzy na co dzień wykonują złożone prace, które wymagają specjalistycznego przygotowania i zastosowania różnorodnego sprzętu inżynieryjnego.

Tekst: por. Anna Jasińska-Pawlikowska

red. PZ

autor zdjęć: 12 WBOT

dodaj komentarz

komentarze


Skromny początek wielkiej wojny
Arktyczne polowanie NATO
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Rubio: należymy do siebie
Arktyka pod lupą NATO
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Medycy z wojska i cywila budują Legion
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Oko na Bałtyk
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka
Multimedaliści górą
Fenomen podziemnej armii
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Gorąco wśród lodu
Wojsko wraca do Ełku
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Polak szefem jednego z dowództw NATO
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Czarne Pantery na śniegu
Chciałem być na pierwszej linii
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Outside the Box
Engineer Kościuszko Saves America
Chwała bohaterom AK
„Wicher” rośnie w oczach
Finał B żołnierza w short tracku
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Kierunek Rumunia
Zielone światło dla konwoju
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
W NATO o inwestycjach w obronność
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
Debiut skialpinizmu
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
Partnerstwo dla artylerii
Misja zdrowie trwa
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Together on the Front Line and Beyond
Finlandia dla Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO