moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolenie rotacyjne świętokrzyskich terytorialsów

Terytorialsi z kompanii dowodzenia oraz kompanii logistycznej 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w miniony weekend odbyli szkolenie w trybie rotacyjnym. Stałym rejonami odpowiedzialności, w których realizowali szkolenie było miasto Kielce i Jędrzejów.

Szkolenie rotacyjne żołnierzy z kompanii dowodzenia oraz kompani logistycznej 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyło się w dniach 3-4.02.2024 r. Terytorialsi z k dow pierwszy dzień szkolenia spędzili na strzelnicy w Jędrzejowie gdzie zrealizowali strzelanie wartownicze przygotowujące do służby na granicy. Natomiast kolejny dzień poświęcili na manualnym doskonaleniu posługiwania się karabinkiem MSBS Grot według nowego programu strzelań. Żołnierze z k log również doskonalili manualną pracę na karabinkach podczas sobotniego szkolenia na kieleckiej „Bukówce”. Natomiast w niedzielę „logistycy” doskonalili walkę wręcz podczas już cyklicznego szkolenia. Terytorialsi już po raz kolejny korzystali z gościnności Kieleckiej Akademii Muay Thai, której instruktorem jest żołnierz 10 ŚBOT.

Terytorialność jest wpisana w nazwę naszego rodzaju sił zbrojnych. Ma dla nas wymiar szczególny. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. W WOT rozumiemy to jako przynależność do społeczności i regionu, z którego się wywodzimy, który znamy „jak własną kieszeń – podkreśla ppor. Daniel WOŚ oficer prasowy 10 ŚBOT.

Prowadzenie dwudniowych szkoleń rotacyjnych poza terenami wojskowymi jest już w Wojskach Obrony Terytorialnej normą, a nie wyjątkiem. Zajęcia prowadzone poza terenami wojskowych placów ćwiczeń cechuje większy realizm. Dzięki nim żołnierze mogą lepiej poznać teren, za którego obronę i ochronę odpowiadają. Ważne jest również praktyczne zaznaczenie obecności żołnierzy OT w Stałym Rejonie Odpowiedzialności i kontakt z miejscową ludnością.

Terytorialność dla żołnierzy WOT oznacza gotowość do obrony i wspierania rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się misja formacji: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Żołnierze formacji mają świadomość tego, że w ten sposób wnoszą wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości Polski.

Tekst: ppor. Daniel Woś/ 10 ŚBOT

red. PZ

autor zdjęć: 10 ŚBOT

dodaj komentarz

komentarze


System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Starcie pancerniaków
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
Zasiać strach w szeregach wroga
Czy to już wojna?
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Spadochroniarze do zadań… pod wodą
Torpeda w celu
Wellington „Zosia” znad Bremy
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Plan na WAM
Grecka walka z sabotażem
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Ku wiecznej pamięci
Sukces Polaka w biegu z marines
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pięściarska uczta w Suwałkach
OPW budują świadomość obronną
Awanse w dniu narodowego święta
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Sportowcy na poligonie
Kosmiczna wystawa
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Brytyjczycy na wschodniej straży
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Mundurowi z benefitami
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Standardy NATO w Siedlcach
Polski „Wiking” dla Danii
Ułani szturmowali okopy
Abolicja dla ochotników
Kraków – centrum wojskowej medycyny
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Arteterapia dla weteranów
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Dzień wart stu lat
Jesteśmy dziećmi wolności
Nowe zasady dla kobiet w armii
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Im ciemniej, tym lepiej
Gdy ucichnie artyleria
Kaman – domknięcie historii
Marynarze podjęli wyzwanie
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
„Road Runner” w Libanie
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Mity i manipulacje
F-35 z Norwegii znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO