Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim

Szer. Paweł Tarnowski wywalczył tytuł wicemistrza świata w windsurfingowej klasie iQFoil. Żeglarz z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego uległ tylko Włochowi Nicolò Rennie. Żołnierze odnieśli też sukcesy w finałowych zawodach o Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim – zdobyli trzy medale: złoty i dwa srebrne. Na najwyższym stopniu podium stanął szer. Marek Kania.

Żeglarze walczyli o medale mistrzostw świata w windsurfingowej klasie iQFoil na Oceanie Atlantyckim w pobliżu wyspy Lanzarote. W rywalizacji 118 deskarzy z 40 państw szer. Paweł Tarnowski z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego zajął drugie miejsce. W finałowym wyścigu Polaka wyprzedził Włoch Nicolò Renna, ubiegłoroczny mistrz Europy i brązowy medalista mistrzostw świata. Trzeci był broniący tytułu mistrzowskiego Holender Luuc van Opzeeland. Żeglarz CWZS-u po wyścigach kwalifikacyjnych zajmował piątą pozycję i zakwalifikował się do ćwierćfinału regat. Awans do półfinału zapewnił sobie po zwycięstwie m.in. nad mistrzem świata i dwukrotnym mistrzem Europy Francuzem Nicolas’em Goyardem. Z półfinału do trzyosobowego finału natomiast Tarnowski awansował z Włochem Renną – bez walki miejsce w finale zapewnił sobie zwycięzca kwalifikacji Holender van Opzeeland.

Kanaryjska wyspa Lanzarote w zeszłym roku gościła najlepszych żeglarzy w windsurfingowej klasie iQFoil – wówczas na Oceanie Atlantyckim rywalizowano o medale w regatach zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata. Szer. Paweł Tarnowski nie miał sobie równych. Tym razem 29-letni żeglarz na wodach w okolicy Lanzarote odniósł swój największy sukces w karierze. Wcześniej zdobywał medale na mistrzostwach Europy w innej olimpijskiej klasie, RS:X – złoty w 2015 i brązowy w 2016 roku.

Z kolei w finałowych zawodach Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim, których gospodarzem był Quebec w Kanadzie, na podium stanęła koleżanka szer. Pawła Tarnowskiego z CWZS-u st. szer. Karolina Bosiek oraz żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej: szer. Marek Kania i szer. Iga Wojtasik. Biało-Czerwoni na kanadyjskim torze wywalczyli cztery medale – złoty w sprincie drużynowym mężczyzn, srebrny w sprincie drużynowym kobiet i w biegu na 500 m (szer. Marek Kania) oraz brązowy w biegu na 500 m (Piotr Michalski).

W złotej polskiej trójce w sprincie drużynowym pobiegli: szer. Marek Kania, Piotr Michalski i Damian Żurek. Polacy triumfowali z wynikiem 1 min 18,71 s. Byli szybsi o 0,09 s od Norwegów oraz o 0,1 s od Amerykanów. W klasyfikacji generalnej cyklu w konkurencji sprintu drużynowego mężczyzn triumfowali z 246 punktami Amerykanie, drugie miejsce zajęli Polacy (240 pkt.), a trzecie Chińczycy (238). W sprincie drużynowym kobiet natomiast w ostatnim pucharowym wyścigu na torze w Quebecu drugą lokatę wywalczyła polska ekipa w składzie: st. szer. Karolina Bosiek, szer. Iga Wojtasik i Andżelika Wójcik. Polki uzyskały czas 1 min 27,79 s i przegrały o 0,7 s z Holenderkami. W sumie w pięciu wyścigach zaliczanych do cyklu Pucharu Świata najwięcej punktów – 264 – zdobyły reprezentantki Holandii. Biało-Czerwone z 237 oczkami zajęły drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a trzecie – z 222 pkt. – Chinki.

W rywalizacji indywidualnej najlepiej z Polaków spisali się w Kanadzie szer. Marek Kania i Piotr Michalski. Obaj zdobyli medale w ostatnim biegu na 500 m zaliczanym do pucharowej klasyfikacji. Kania był drugi z czasem 34,69 s, a Michalski trzeci (34,72 s). Reprezentanci Polski przegrali tylko z Amerykaninem Jordanem Stolzem, który wynikiem 34,36 s o 0,01 s pobił rekord toru. W „generalce” najwięcej punktów w 10 biegach na 500 m – 483 – uzyskał Japończyk Wataru Morishige. Na drugiej pozycji uplasował się Kanadyjczyk Laurent Dubreuil (466 pkt.), na trzeciej Japończyk Yuma Murakami (449), a na siódmej szer. Marek Kania (330). Wysoką lokatę w klasyfikacji generalnej zajęła również st. szer. Karolina Bosiek, którą sklasyfikowano na ósmej pozycji w biegu na 1000 m.

autor zdjęć: Rafal Oleksiewicz / PZLS, CWZS