moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Solidarność nie może zostać zniszczona

Jeśli komuś zależy na wolności, na prawach człowieka, na demokracji, musi dzisiaj wspierać Ukrainę wszystkimi dostępnymi środkami w jej walce z Rosją – mówił premier Donald Tusk w Kijowie. Polski polityk spotkał się tam między innymi z Wołodymyrem Zełenskim, ukraińskim prezydentem, oraz z premierem Denysem Szmyhalem.


– Ukraina walczy o bezpieczeństwo całego wolnego świata. Powtarzam to wszędzie, gdzie jestem i to nie jest slogan. Dobrze byłoby, gdyby wszyscy liderzy polityczni, wszystkie narody na świecie to zrozumiały – mówił Donald Tusk w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem Ukrainy. Premier od rana przebywał z wizytą w stolicy Ukrainy. To jego pierwsza wizyta w ogarniętym wojną kraju, odkąd objął rządy w Polsce. Szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.

Wsparcie dla sąsiada

– To nie mogła być inna stolica, to musiał być Kijów; pierwsza stolica, którą odwiedzam po wyborach w Polsce – podkreślił polski premier. Tusk poinformował, że wspólnie z prezydentem Ukrainy doszli do porozumienia w sprawie finansowania pomocy dla naszego sąsiada. – Polska będzie gotowa produkować sprzęt i ekwipunek oraz wspierać nimi Ukrainę, będziemy szukali wspólnie finansowania i nie będziemy unikać zasad komercyjnych, jeśli chodzi o polskie dostawy na rzecz Ukrainy – zaznaczył.

Obaj politycy rozmawiali również o wspólnych inwestycjach w produkcję broni i amunicji. – Będziemy inwestować w firmy w Polsce i w Ukrainie, które będą działały na rzecz zwiększenia naszych możliwości obronnych: Ukrainy, Polski i Europy – dodał Tusk. Poinformował, że rząd ustanowi Pawła Kowala, posła Koalicji Obywatelskiej i szefa sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, pełnomocnikiem do spraw odbudowy Ukrainy. – Będziemy chcieli bardzo aktywnie uczestniczyć nie tylko w pomocy Ukrainie w wojnie z Rosją, lecz także w procesie odbudowy – powiedział premier. Podziękował jednocześnie Zełenskiemu za deklarację, że Polska, w tym polskie przedsiębiorstwa, będzie serdecznie witana we wspólnych przedsięwzięciach w Ukrainie.

REKLAMA

Podczas konferencji szef polskiego rządu wzywał świat do wspierania naszego wschodniego sąsiada w jego walce z Rosją i podkreślił, że ukraiński naród dźwiga na swoich barkach kwestie bezpieczeństwa całej Europy. – Jeśli komuś zależy na wolności, na prawach człowieka, na rządach prawa, na demokracji, musi dzisiaj wspierać Ukrainę wszystkimi dostępnymi środkami w jej walce z Rosją – apelował Tusk. Zauważył, że napaść na Ukrainę to sytuacja czarno-biała. – Nikt na świecie nie ma prawa udawać, że nie widzi, że tu, w Ukrainie, dobro walczy ze złem – powiedział premier.

Donald Tusk przypomniał, że w pierwszych dniach po tym, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, wielu obywateli tego kraju znalazło drugi dom w Polsce. – Nic tak nie buduje wzajemnego szacunku, przyjaźni, jak bezinteresowna pomoc w chwilach próby. Chcę was zapewnić, że na pewno nie zostaniecie sami w żadnej, nawet najbardziej dramatycznej chwili – zadeklarował szef polskiego rządu. – Nie ma bezpiecznej Polski i Europy bez niepodległej Ukrainy. Dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby Ukraina utrzymała integralność i niepodległość, a o sprawach historycznych będziemy rozmawiali z wzajemną delikatnością – dodał.

Sojusznicy

– To wspaniale, że Ukraina jest pierwszym miejscem, do którego przyjechał premier Tusk – przyznał w swoim wystąpieniu prezydent Zełenski. Dodał, że cieszy się, iż spotkanie odbywa się w Dniu Jedności Ukrainy. – Ma to znaczenie historyczne, ale i polityczne w kontekście jedności Ukrainy. Chodzi o naszą obronność, o walkę z inwazją Rosji – mówił ukraiński prezydent.

Zełenski podziękował za polskie wsparcie dla swojego kraju i dodał, że polski naród to jeden z najbliższych sojuszników. – Dziękuję panu premierowi, przedstawicielowi narodu, który nas wspiera, za całą pomoc, dzięki której udaje nam się wytrwać – zwrócił się do Tuska. Zwrócił uwagę, że Ukraińcy, walcząc o wolność swojego kraju, walczą też o wolność Polski. – Tu, w Ukrainie, rozstrzygają się losy wolnego świata – zaznaczył ukraiński przywódca.

Zełenski przekazał, że wspólne rozmowy dotyczyły m.in. wspólnego zakupu uzbrojenia, a także drogi Ukrainy do Unii Europejskiej. Politycy odnieśli się również do sytuacji na granicy z Polską, protestu przewoźników i problemu niekontrolowanego importu produktów rolnych do Polski. Przypomnijmy, że w połowie ubiegłego roku w Polsce i w kilku innych państwach wprowadzono embargo na niektóre produkty rolne z Ukrainy. Na początku listopada doszło do zablokowania polsko-ukraińskich przejść granicznych przez polskich kierowców ciężarówek. W połowie stycznia polskie Ministerstwo Infrastruktury podpisało porozumienie z protestującymi i blokada została zawieszona.

– Rozumiemy, co doprowadziło do tej sytuacji, ale musimy pamiętać, aby solidarność z Ukrainą nie została zniszczona przez jakiekolwiek przeszkody. Jesteśmy wdzięczni za kroki rządu polskiego, by je usunąć – mówił Zełenski. Prezydent Ukrainy zauważył, że na poziomie rządów państw można rozwiązać wszystkie krytyczne problemy. – Jest dla mnie rzeczą bardzo ważną, że prezydent i ministrowie zdecydowali się dzisiaj potwierdzić jak najlepszą wolę, abyśmy wspólnie rozwiązywali problemy dotyczące m.in. zboża i blokady transportowców na naszej granicy – powiedział z kolei premier Tusk.

Hołd dla ofiar

Podczas swojego pobytu w Kijowie szef polskiego rządu złożył wieniec przed ścianą pamięci poległych w wojnie z Rosją. – Nie ma rzeczy ważniejszej niż wsparcie dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej napaści, to jest sprawa absolutnie numer jeden – podkreślił Tusk po uroczystości. Wskazał, że ważne jest udowodnienie, iż Polska jest najbardziej wiarygodnym, najstabilniejszym sojusznikiem Ukrainy w tym śmiertelnym starciu ze złem.

– Tak naprawdę jestem tutaj, w Kijowie, również po bezpieczeństwo Polski. To jest sprawa bezpieczeństwa całego wolnego świata, a Polski w szczególności, choćby ze względu na geografię – podsumował polski premier. Donald Tusk wziął też udział w wydarzeniach związanych z dzisiejszym Dniem Jedności Ukrainy. Ustanowione w 1999 roku święto państwowe upamiętnia rocznicę podpisania 22 stycznia 1919 roku w Kijowie aktu zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: HANDOUT/AFP/East News; KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Święto Oddziału Specjalnego ŻW
 
Na straży nieba
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
NATO on Northern Track
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polki pobiegły po srebro!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
By Polska była bezpieczna
„Grand Quadriga ‘24”
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Wszystkie misje AWACS-a
„Ryś” z laserem
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
Bohater odtrącony
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Serwis K9 w Polsce
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ameryka daje wsparcie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nie szpital, a instytut
Zawsze gotowi do pomocy
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Cień atomowej zagłady
They Will Check The Training Results in Combat
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Broń Hitlera w rękach AK
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO