moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko ewakuuje Polaków z Izraela

Wojsko Polskie przygotowuje się do ewakuacji Polaków z Izraela. Po naszych rodaków wyślemy samoloty transportowe C-130 Hercules – poinformował w niedzielę minister obrony Mariusz Błaszczak. W ewakuację Polaków z Tel Awiwu zaangażują się także wojska specjalne. Specjalsi zadbają o ochronę załadunku i bezpieczeństwo na pokładzie.


Sytuacja w Izraelu jest trudna po tym jak w sobotę rano radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas zaatakowało ten kraj. W wyniku przeprowadzonego przez Palestyńczyków ataku rakietowego zginęło co najmniej kilkaset osób, a ponad tysiąc jest rannych. Hamas pojmał także zakładników. Premier Izraela Benjamin Netanjahu mówi o „stanie wojny", a izraelskie siły zbrojne uderzają w obiekty wojskowe i stanowiska dowodzenia Hamasu w Strefie Gazy.

Atak Hamasu na Izrael potępili światowi przywódcy, także prezydent Andrzej Duda. – Jestem wstrząśnięty wiadomością o brutalnym ataku Hamasu na Izrael. Ataki rakietowe i przetrzymywanie cywilów jako zakładników budzą nasz najgłębszy sprzeciw. Polska potępia wszelkie akty przemocy – napisał prezydent Andrzej Duda w mediach społecznościowych.

W związku z chaosem panującym w Izraelu zamknięte zostały lotniska i odwołane zostały połączenia lotnicze. Przebywający w kraju Polacy mają kłopot z powrotem do Polski. – Wojsko Polskie przygotowuje się do ewakuacji Polaków z Izraela. Po naszych rodaków wyślemy samoloty transportowe C-130 Hercules – napisał w niedzielę rano w mediach społecznościowych minister obrony Mariusz Błaszczak. Do startu, w ramach operacji Neon przygotowywane są dwa samoloty z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. – Samoloty Hercules mają odpowiednie systemy ostrzegania i reagowania przed atakiem. Piloci mają odpowiednie doświadczenie, żeby lądować w sytuacjach trudnych. Jest przygotowany także zespół medyczny z wojsk specjalnych – poinformował minister Błaszczak.

– Nie zostawiamy naszych rodaków w potrzebie. Za kilka godzin wystartuje samolot, który ewakuuje Polaków oczekujących na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie. Sytuacja na miejscu cały czas jest bardzo poważna. Prosimy o bardzo uważne śledzenie komunikatów i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb – poinformował na platformie X Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych. Jak podaje Jabłoński, jeszcze nie wiadomo, ile osób potrzebuje ewakuacji, nie wyklucza też, że konieczne będzie zorganizowanie kolejnych lotów ewakuacyjnych.

– Do przeprowadzenia ewakuacji Polaków przebywających w tej chwili w Izraelu kierujemy samoloty transportowe z sił powietrznych. Żołnierze naszych wojsk specjalnych zapewnią ochronę załadunku oraz bezpieczeństwo na pokładach. Działamy tak, by wszyscy nasi rodacy mogli spokojnie wrócić do domu – informuje prezydent Andrzej Duda.

– Jesteśmy przygotowani do tego, żeby szybko i sprawnie zapewnić powrót do domu polskim turystom, którzy aktualnie przebywają w Izraelu. Dwa samoloty Hercules są już gotowe. Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy zwiększać liczbę samolotów albo utworzymy most ewakuacyjny i zaangażujemy samoloty transportowe typu CASA – zapewnił minister Błaszczak.

Lotnictwo transportowe i wojska specjalne mają doświadczenie w tego typu operacjach. Np. dwa lata temu żołnierze zaangażowani byli w ewakuację ludności z zajętego przez talibów Kabulu.

MKS

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Oko na Bałtyk
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Finlandia dla Sojuszu
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Rubio: należymy do siebie
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Kierunek Rumunia
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Focus of Every Move
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Litwa drugim największym użytkownikiem JLTV na świecie
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Torami po horyzont
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
Fenomen podziemnej armii
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Outside the Box
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Biegały i strzelały – walczyły do końca
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Debiut skialpinizmu
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Laboratorium obrony państwa
„Jaskółka” na Bałtyku
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Koniec olimpijskich zmagań
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Walka o pierwszą dziesiątkę
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Spluwaczki w nowej odsłonie
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Sprintem do bobsleja
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Skromny początek wielkiej wojny
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Arktyka pod lupą NATO
Partnerstwo dla artylerii
Polska poza konwencją ottawską
Selonia, czyli łotewski poligon
Desant w Putlos
Cztery lata wojny w Ukrainie
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Together on the Front Line and Beyond
Życie pod ostrzałem
Chciałem być na pierwszej linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO