moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16

Stany Zjednoczone zatwierdziły decyzję o wysłaniu do Ukrainy myśliwców F-16 z Danii i Holandii zaraz po zakończeniu szkolenia pilotów. Samoloty mają wzmocnić ukraińską obronę powietrzną oraz wspomóc kontrofensywę. Wczoraj prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził holenderską bazę F-16 i ujawnił informację, że Kijów otrzyma 42 holenderskie myśliwce. Dania postanowiła przekazać 19 maszyn.

Biały Dom zgodził się na to, by Dania i Holandia przekazały Ukrainie wielozadaniowe F-16. Oświadczenie w tej sprawie wydał doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. – Tak, po szkoleniu pilotów nastąpi transfer samolotów. Pracujemy z Kongresem i sojusznikami nad realizacją tego zamierzenia – powiedział w piątek na konferencji Sullivan. Wcześniej w tym samym tonie wypowiadał się Antony Blinken, sekretarz stanu USA. Polityk, cytowany przez Agencję Reutera, miał napisać do szefów dyplomacji Holandii i Danii o poparciu tych działań i przyspieszeniu dostaw myśliwców dla Ukrainy zaraz po zakończeniu szkolenia pilotów. Kijów zabiegał o pozyskanie myśliwców od początku wojny. Ukraińscy żołnierze potrzebują bowiem samolotu, który pomoże im zdobyć przewagę w przestrzeni powietrznej i kontrolować ją.

W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził bazę holenderskich sił powietrznych w Eindhoven, w której stacjonują myśliwce F-16. Po rozmowach z premierem Holandii Markiem Ruttem ukraiński przywódca poinformował, że zapadła decyzja o przekazaniu przez Amsterdam myśliwców F-16. – Umówiliśmy się z Markiem Ruttem co do liczby F-16, które zostaną przekazane Ukrainie. Nastąpi to po szkoleniach naszych pilotów i inżynierów. 42 samoloty to dopiero początek – podał Zełenski w mediach społecznościowych. Według prezydenta Ukrainy decyzja o przekazaniu myśliwców Ukrainie jest kolejnym krokiem „na rzecz wzmocnienia tarczy powietrznej nad jego państwem”. – Samoloty wykorzystamy do utrzymania rosyjskich terrorystów jak najdalej od ukraińskich miast i wsi – podkreślił Zełenski.

REKLAMA

Szef holenderskiego rządu poinformował, że myśliwce przekażą również Duńczycy. – Możemy dziś ogłosić, że Holandia i Dania zobowiązują się do przekazania Ukrainie, jej siłom powietrznym, samolotów F-16 – powiedział w niedzielę Rutte. Zaznaczył jednak, że jest zbyt wcześnie, by podać, ile holenderskich myśliwców otrzymają Ukraińcy. Premier Holandii podkreślił, że zależy mu na tym, by Kijów otrzymał odrzutowce jak najszybciej. Przyznał jednak, że nie od razu F-16 trafią na front. – Chcemy, by szkolenia zakończyły się jak najszybciej oraz by samoloty wkrótce weszły do eksploatacji. Nie oznacza to jednak, że stanie się to w przyszłym miesiącu – pokreślił Rutte. Zakłada się, że myśliwce zostaną włączone w działania wojenne nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku. Ukraiński szef MON Ołeksij Reznikow dwa dni temu informował, że ukraińscy lotnicy – zarówno piloci, jak i technicy – już szkolą się na F-16. Przygotowanie lotników ma potrwać co najmniej sześć miesięcy.

Prezydent Zełenski spotkał się wczoraj także z panią premier Danii Mette Frederiksen. Szefowa duńskiego rządu przekazała informację, że Kopenhaga zadecydowała o przekazaniu ukraińskim siłom zbrojnym 19 samolotów. – Mamy nadzieję, że duńskie samoloty pomogą wam w obronie nieba – powiedziała Frederiksen do Zełenskiego. Dodatkowo duński minister obrony Jakob Ellemann-Jensen zapewnił, że Dania będzie zabiegać o to, by inne kraje dołączyły do koalicji państw wspierających ukraińskie lotnictwo.

W lipcu na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie ministrowie z 11 państw NATO powołali koalicję w celu przeszkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w obsłudze myśliwców F-16. Inicjatywie przewodzi Holandia i Dania, ale zaangażowanie potwierdziły także m.in.: Polska, Rumunia, Wielka Brytania, Belgia i Francja.

Polska jako jeden z pierwszych krajów przekazała Ukrainie odrzutowce MiG-29. Samoloty radzieckiej produkcji oddali także Słowacy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MADS CLAUS/ RASMUSSEN/ AFP/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
 
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Partyzanci z republiki
Prezydent Zełenski w Warszawie
Formoza. Za kulisami
Z parlamentu do wojska
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
„Armia mistrzów” – sporty walki
RBN przed szczytem NATO
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Operacja „Wschodnia zorza”
Posłowie o efektach szczytu NATO
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Nie wierzę panu, mister Karski!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spadochroniarze na warcie w UE
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Silniejsza obecność sojuszników z USA
„Armia mistrzów” – sporty wodne
International Test
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Olimp gotowy na igrzyska!
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Za zdrowie utracone na służbie
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Jak usprawnić działania służb na granicy
Lato pod wodą
The Suwałki Gap in the Game
Polsko-litewskie konsultacje
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Sejm podziękował za służbę na granicy
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Posłowie wybrali patronów 2025 roku
Jaki będzie czołg przyszłości?
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Na ratunek… komandos
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Szpital u „Troski”
Feniks – następca Mangusty?
Roczny dyżur spadochroniarzy
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Oczy na Kijów
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Włoski Centauro na paryskim salonie
Wracajcie z medalami!
Pancerniacy trenują cywilów
„Operacja borelioza”
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO