moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16

Stany Zjednoczone zatwierdziły decyzję o wysłaniu do Ukrainy myśliwców F-16 z Danii i Holandii zaraz po zakończeniu szkolenia pilotów. Samoloty mają wzmocnić ukraińską obronę powietrzną oraz wspomóc kontrofensywę. Wczoraj prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził holenderską bazę F-16 i ujawnił informację, że Kijów otrzyma 42 holenderskie myśliwce. Dania postanowiła przekazać 19 maszyn.

Biały Dom zgodził się na to, by Dania i Holandia przekazały Ukrainie wielozadaniowe F-16. Oświadczenie w tej sprawie wydał doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. – Tak, po szkoleniu pilotów nastąpi transfer samolotów. Pracujemy z Kongresem i sojusznikami nad realizacją tego zamierzenia – powiedział w piątek na konferencji Sullivan. Wcześniej w tym samym tonie wypowiadał się Antony Blinken, sekretarz stanu USA. Polityk, cytowany przez Agencję Reutera, miał napisać do szefów dyplomacji Holandii i Danii o poparciu tych działań i przyspieszeniu dostaw myśliwców dla Ukrainy zaraz po zakończeniu szkolenia pilotów. Kijów zabiegał o pozyskanie myśliwców od początku wojny. Ukraińscy żołnierze potrzebują bowiem samolotu, który pomoże im zdobyć przewagę w przestrzeni powietrznej i kontrolować ją.

W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził bazę holenderskich sił powietrznych w Eindhoven, w której stacjonują myśliwce F-16. Po rozmowach z premierem Holandii Markiem Ruttem ukraiński przywódca poinformował, że zapadła decyzja o przekazaniu przez Amsterdam myśliwców F-16. – Umówiliśmy się z Markiem Ruttem co do liczby F-16, które zostaną przekazane Ukrainie. Nastąpi to po szkoleniach naszych pilotów i inżynierów. 42 samoloty to dopiero początek – podał Zełenski w mediach społecznościowych. Według prezydenta Ukrainy decyzja o przekazaniu myśliwców Ukrainie jest kolejnym krokiem „na rzecz wzmocnienia tarczy powietrznej nad jego państwem”. – Samoloty wykorzystamy do utrzymania rosyjskich terrorystów jak najdalej od ukraińskich miast i wsi – podkreślił Zełenski.

Szef holenderskiego rządu poinformował, że myśliwce przekażą również Duńczycy. – Możemy dziś ogłosić, że Holandia i Dania zobowiązują się do przekazania Ukrainie, jej siłom powietrznym, samolotów F-16 – powiedział w niedzielę Rutte. Zaznaczył jednak, że jest zbyt wcześnie, by podać, ile holenderskich myśliwców otrzymają Ukraińcy. Premier Holandii podkreślił, że zależy mu na tym, by Kijów otrzymał odrzutowce jak najszybciej. Przyznał jednak, że nie od razu F-16 trafią na front. – Chcemy, by szkolenia zakończyły się jak najszybciej oraz by samoloty wkrótce weszły do eksploatacji. Nie oznacza to jednak, że stanie się to w przyszłym miesiącu – pokreślił Rutte. Zakłada się, że myśliwce zostaną włączone w działania wojenne nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku. Ukraiński szef MON Ołeksij Reznikow dwa dni temu informował, że ukraińscy lotnicy – zarówno piloci, jak i technicy – już szkolą się na F-16. Przygotowanie lotników ma potrwać co najmniej sześć miesięcy.

Prezydent Zełenski spotkał się wczoraj także z panią premier Danii Mette Frederiksen. Szefowa duńskiego rządu przekazała informację, że Kopenhaga zadecydowała o przekazaniu ukraińskim siłom zbrojnym 19 samolotów. – Mamy nadzieję, że duńskie samoloty pomogą wam w obronie nieba – powiedziała Frederiksen do Zełenskiego. Dodatkowo duński minister obrony Jakob Ellemann-Jensen zapewnił, że Dania będzie zabiegać o to, by inne kraje dołączyły do koalicji państw wspierających ukraińskie lotnictwo.

W lipcu na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie ministrowie z 11 państw NATO powołali koalicję w celu przeszkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w obsłudze myśliwców F-16. Inicjatywie przewodzi Holandia i Dania, ale zaangażowanie potwierdziły także m.in.: Polska, Rumunia, Wielka Brytania, Belgia i Francja.

Polska jako jeden z pierwszych krajów przekazała Ukrainie odrzutowce MiG-29. Samoloty radzieckiej produkcji oddali także Słowacy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MADS CLAUS/ RASMUSSEN/ AFP/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Podróż w ciemność
Królowa wspinaczki kończy karierę
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Szerszeń z Sochaczewa
Studenci w koszarach
Równanie z „Iksem”
Domek Pilota w LAW otwarty
Twarzą w twarz
Airbus A330 MRTT
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
„Iks” nasz powszedni
Tropem tajemnic z przeszłości
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Przełomowe zdolności artylerzystów
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Sztuka tworzenia kryptonimu
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Przełomowe porozumienie
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Śmierć w sercu Azji
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Zatrzymać drona
Mundur w paczkomacie
Miliardy na obronność
Ostatnia niedziela…
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Wsparcie ma znaczenie
Dronowy kierunek przyszłości
PKW Irak zostaje w Jordanii
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Nadchodzą zmiany
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
NATO zwiększy produkcję broni
Sojusznicza medycyna pola walki
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Prezydent RP o szczycie NATO
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
USA znów uderzyły w Iran
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Zbrodnicza farsa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PIRX-1 na orbicie
NATO liczy wydatki przed szczytem
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Polski wkład w operację „Overlord”
Paliwowy krwiobieg NATO
Bez zmian w emeryturach
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Barakudy z Polski
Drony na Legii
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO