moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wspinaczkowy sukces w Dżakarcie i biegowy w Poznaniu

Niespełna 7 s potrzebowała st. szer. Aleksandra Mirosław, aby cieszyć się ze zwycięstwa w zawodach o Puchar Świata we wspinaczce na czas. Z kolei jej kolega z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, st. kpr. Błażej Brzeziński, musiał przebiec ponad 63 km, by zakończyć swój udział w Wings for Life World Run na czwartej pozycji – gonił go sam Adam Małysz.

St. szer. Aleksandra Mirosław po raz drugi z rzędu w tym sezonie nie dała żadnych szans rywalkom w zawodach o Puchar Świata we wspinaczce na czas. Przed tygodniem w Seulu w drodze do końcowego sukcesu trzykrotnie poprawiła należący do niej rekord świata. Tym razem w Dżakarcie nie biła rekordów. W finale pokonała reprezentantkę gospodarzy Desak Made Ritę Kusumę Dewi. Polka do wierzchołka ścianki wyznaczonego na wysokości 15 m wspinała się 6,43 s.

W drodze do finału reprezentantka CWZS-u wygrała w półfinale z koleżanką z reprezentacji Polski – Aleksandrą Kałucką. W małym finale druga z Polek pokonała Chinkę Deng Lujian i ostatecznie w Dżakarcie wywalczyła trzecią pozycję. Na szóstym miejscu sklasyfikowano Natalię Kałucką, na 15. szer. Patrycję Chudziak, a na 25. Annę Brożek. St. szer. Aleksandra Mirosław była również bezkonkurencyjna w eliminacjach. O klasie sportsmenki świadczy to, że wygrała obie rozegrane w tym sezonie rundy Pucharu Świata, a w sumie sześć, w których ostatnio brała udział. W inaugurujących ten sezon zawodach w Seulu Mirosław już w eliminacjach poprawiła ustanowiony przez siebie podczas ostatniego PŚ w Tarnowie rekord świata, osiągając czas 6,37 s. W półfinale pobiła nowy rekord – 6,35 s, a w finale kolejny – 6,25 s. W walce o złoto w Seulu wygrała z Natalią Kałucką, a czwarte miejsce w zawodach zajęła Aleksandra Kałucka.

REKLAMA

Z kolei st. kpr. Błażej Brzeziński dał dużo emocji kibicom śledzącym rywalizację w dziesiątej edycji zawodów Wings for Life World Run. Biegacz z CWZS-u w debiucie w tym największym na świecie biegu charytatywnym (całkowity dochód z wpisowego jest przeznaczony na rozwój badań nad metodami leczenia urazów rdzenia kręgowego, w tym roku zebrano sumę 43,8 mln euro) uplasował się na czwartej pozycji w globalnej klasyfikacji generalnej oraz na pierwszej w kategorii M-35. Po raz drugi z rzędu w biegu triumfował Japończyk Jo Fukuda, który w Tokio pokonał dystans 69,01 km. Drugą lokatę na świecie podobnie jak przed rokiem zajął Dariusz Nożyński, zwycięzca polskiej edycji rozgrywanej w Poznaniu i na szosach Wielkopolski. Najlepszy z Polaków przebiegł 68,39 km. Trzeci był biegnący na trasie w Bukareszcie Rumun Andrei Bogaci. Sklasyfikowanemu na czwartej pozycji w „generalce” st. kpr. Błażejowi Brzezińskiemu do miejsca na podium zabrakło zaledwie 40 m. Rumun pokonał dystans 63,15 km, a biegacz z CWZS-u – 63,11 km.

Wings for Life World Run Poland w Poznaniu (2023). Fot. Karolina Adamska/East News

St. kpr. Błażej Brzeziński przez długi czas biegł w czołówce poznańskiej odsłony biegu. Debiutujący w biegu ultra kapral nie odpowiedział od razu na atak Dariusza Nożyńskiego, dla którego był to już piąty triumf w polskiej edycji imprezy. Dogonił go na około 25. km trasy i wyprzedził, zostawiając rywala daleko z tyłu. Biegacz CWZS-u przez pewien czas był też liderem w światowej klasyfikacji biegu. Niestety, nie udało mu się utrzymać prowadzenia w globalnej „generalce” i w polskiej edycji. Doświadczony w biegach na dystansach ultra Nożyński po przebiegnięciu ponad 42 km dogonił Brzezińskiego, a następnie systematycznie powiększał nad nim przewagę. Podoficer, po raz pierwszy w karierze uciekający przed goniącą zawodników metą, był przedostatnim zawodnikiem polskiej edycji Wings for Life, który dał się wyprzedzić Adamowi Małyszowi – od pierwszej edycji kierowcy pojazdu wyznaczającego koniec biegu. Trzecie miejsce w Poznaniu i piąte w światowej klasyfikacji zajął zaś Wojciech Kopeć – pokonał dystans 62,15 km.

Z kolei w światowej rywalizacji kobiet po raz pierwszy triumfowała zawodniczka, która w Wings for Life World Run startowała w Polsce. Najlepsza na świecie okazała się Polka Katarzyna Szkoda, która przebiegła 55,07 km. Zwyciężczyni biegu w Poznaniu jako jedyna na świecie pokonała dystans powyżej 55 km. Z kolei była triumfatorka światowej klasyfikacji imprezy Dominika Stelmach tym razem zajęła trzecie miejsce – w Gruzji samochód-meta dogonił ją na 49. km.

SZUS

autor zdjęć: ADEK BERRY/ AFP/ East News, Karolina Adamska/ East News

dodaj komentarz

komentarze


„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
 
The Power of Buzdygany Awards
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Odliczanie do przysięgi
16 Dywizja świętuje
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Długi marsz na wschód
Trening na awaryjnym lotnisku
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Nie uznaje półśrodków
Przyszłość pod znakiem dronów
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Śladem profesjonalistów
Raki dla podhalańczyków
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Konsekwentnie dąży do celu
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Lecimy F-35
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Stawia na dobrą komunikację
Wirtualna walka na morzu
Stop szkalowaniu polskiego munduru
RBN o rezultatach szczytu NATO
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Wychodzi poza schematy
Więcej miejsc dla dobrowolsów
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Wojskowe kontrakty w USA
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Z pułku w brygadę
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Wojsko pomoże Słoweńcom
Abramsy jadą na ukraiński front
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Polsko-koreańskie rozmowy
Czerwona powódź
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Szwedzi na „Czernickim”
Brązowa czwórka podwójna
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Spełnia marzenia
Dwa medale w Budapeszcie
Plan misji „Air Defender”
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
"Jesienny ogień” z ministrem
Szef MON-u o planach obrony kraju
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Polska rozdarta przez okupantów
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Przysięga w Kolnie
Wyższe diety za służbę na granicy
Moc Buzdygana
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Nie płynie z nurtem
Tak rodziła się konspiracja
O innowacyjnych technologiach dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO