moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wspinaczkowy sukces w Dżakarcie i biegowy w Poznaniu

Niespełna 7 s potrzebowała st. szer. Aleksandra Mirosław, aby cieszyć się ze zwycięstwa w zawodach o Puchar Świata we wspinaczce na czas. Z kolei jej kolega z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, st. kpr. Błażej Brzeziński, musiał przebiec ponad 63 km, by zakończyć swój udział w Wings for Life World Run na czwartej pozycji – gonił go sam Adam Małysz.

St. szer. Aleksandra Mirosław po raz drugi z rzędu w tym sezonie nie dała żadnych szans rywalkom w zawodach o Puchar Świata we wspinaczce na czas. Przed tygodniem w Seulu w drodze do końcowego sukcesu trzykrotnie poprawiła należący do niej rekord świata. Tym razem w Dżakarcie nie biła rekordów. W finale pokonała reprezentantkę gospodarzy Desak Made Ritę Kusumę Dewi. Polka do wierzchołka ścianki wyznaczonego na wysokości 15 m wspinała się 6,43 s.

W drodze do finału reprezentantka CWZS-u wygrała w półfinale z koleżanką z reprezentacji Polski – Aleksandrą Kałucką. W małym finale druga z Polek pokonała Chinkę Deng Lujian i ostatecznie w Dżakarcie wywalczyła trzecią pozycję. Na szóstym miejscu sklasyfikowano Natalię Kałucką, na 15. szer. Patrycję Chudziak, a na 25. Annę Brożek. St. szer. Aleksandra Mirosław była również bezkonkurencyjna w eliminacjach. O klasie sportsmenki świadczy to, że wygrała obie rozegrane w tym sezonie rundy Pucharu Świata, a w sumie sześć, w których ostatnio brała udział. W inaugurujących ten sezon zawodach w Seulu Mirosław już w eliminacjach poprawiła ustanowiony przez siebie podczas ostatniego PŚ w Tarnowie rekord świata, osiągając czas 6,37 s. W półfinale pobiła nowy rekord – 6,35 s, a w finale kolejny – 6,25 s. W walce o złoto w Seulu wygrała z Natalią Kałucką, a czwarte miejsce w zawodach zajęła Aleksandra Kałucka.

Z kolei st. kpr. Błażej Brzeziński dał dużo emocji kibicom śledzącym rywalizację w dziesiątej edycji zawodów Wings for Life World Run. Biegacz z CWZS-u w debiucie w tym największym na świecie biegu charytatywnym (całkowity dochód z wpisowego jest przeznaczony na rozwój badań nad metodami leczenia urazów rdzenia kręgowego, w tym roku zebrano sumę 43,8 mln euro) uplasował się na czwartej pozycji w globalnej klasyfikacji generalnej oraz na pierwszej w kategorii M-35. Po raz drugi z rzędu w biegu triumfował Japończyk Jo Fukuda, który w Tokio pokonał dystans 69,01 km. Drugą lokatę na świecie podobnie jak przed rokiem zajął Dariusz Nożyński, zwycięzca polskiej edycji rozgrywanej w Poznaniu i na szosach Wielkopolski. Najlepszy z Polaków przebiegł 68,39 km. Trzeci był biegnący na trasie w Bukareszcie Rumun Andrei Bogaci. Sklasyfikowanemu na czwartej pozycji w „generalce” st. kpr. Błażejowi Brzezińskiemu do miejsca na podium zabrakło zaledwie 40 m. Rumun pokonał dystans 63,15 km, a biegacz z CWZS-u – 63,11 km.

Wings for Life World Run Poland w Poznaniu (2023). Fot. Karolina Adamska/East News

St. kpr. Błażej Brzeziński przez długi czas biegł w czołówce poznańskiej odsłony biegu. Debiutujący w biegu ultra kapral nie odpowiedział od razu na atak Dariusza Nożyńskiego, dla którego był to już piąty triumf w polskiej edycji imprezy. Dogonił go na około 25. km trasy i wyprzedził, zostawiając rywala daleko z tyłu. Biegacz CWZS-u przez pewien czas był też liderem w światowej klasyfikacji biegu. Niestety, nie udało mu się utrzymać prowadzenia w globalnej „generalce” i w polskiej edycji. Doświadczony w biegach na dystansach ultra Nożyński po przebiegnięciu ponad 42 km dogonił Brzezińskiego, a następnie systematycznie powiększał nad nim przewagę. Podoficer, po raz pierwszy w karierze uciekający przed goniącą zawodników metą, był przedostatnim zawodnikiem polskiej edycji Wings for Life, który dał się wyprzedzić Adamowi Małyszowi – od pierwszej edycji kierowcy pojazdu wyznaczającego koniec biegu. Trzecie miejsce w Poznaniu i piąte w światowej klasyfikacji zajął zaś Wojciech Kopeć – pokonał dystans 62,15 km.

Z kolei w światowej rywalizacji kobiet po raz pierwszy triumfowała zawodniczka, która w Wings for Life World Run startowała w Polsce. Najlepsza na świecie okazała się Polka Katarzyna Szkoda, która przebiegła 55,07 km. Zwyciężczyni biegu w Poznaniu jako jedyna na świecie pokonała dystans powyżej 55 km. Z kolei była triumfatorka światowej klasyfikacji imprezy Dominika Stelmach tym razem zajęła trzecie miejsce – w Gruzji samochód-meta dogonił ją na 49. km.

SZUS

autor zdjęć: ADEK BERRY/ AFP/ East News, Karolina Adamska/ East News

dodaj komentarz

komentarze


A może studia na WAT?
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
NATO coraz silniejsze
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Nie tylko błękitne berety
Testy autonomicznego Black Hawka
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
„Ślązak” w warsztacie
Apache’e kontra drony
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Piekło „Pługa”
Ćwiczą, aby bronić granicy
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Buty żołnierzy po nowemu
Czas nadziei, czas pokoju
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Ratunek na szczycie
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Od wirówki do lotu Gripenem
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Historyczny triumf terytorialsa
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Francuska tarcza dla NATO
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Centrum wsparcia dla AH-64E
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Szkoła pilotów FPV
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
PKW Irak ewakuowany
GROM pod nowym dowództwem
Wypadek w PKW UNIFIL
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Program „Narew” się rozkręca
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Pierwsze K9 w Braniewie
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Polsko-estoński sojusz
Debata o bezpieczeństwie
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Polska buduje przewagę w kosmosie
Patrol z Syriusza
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Francuski most na Odrze
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
AWL stawia na rozbudowę
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Pierwsze oderwanie od ziemi
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
Polski sukces w Duńskim Marszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO