moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oddaj krew i zostań czyimś bohaterem!

Wicepremier Mariusz Błaszczak zainaugurował szóstą edycję akcji „SpoKREWnieni służbą”, której celem jest pozyskanie jak największej ilości krwi dla placówek ochrony zdrowia. – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który dziś obchodzimy, stanowi bardzo dobrą okazję, żeby podzielić się tym, co najcenniejsze – mówił szef MON-u.

Kampania „SpoKREWnieni służbą” każdego roku startuje 1 marca. Ta data została wybrana nieprzypadkowo. W Polsce wówczas jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – 1 marca 1951 roku został zamordowany pułkownik Łukasz Ciepliński, komendant Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, organizacji skupiającej żołnierzy, którzy nie godzili się na komunistyczną dominację – mówił wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak. Akcja, podczas której żołnierze, wojskowi studenci i pracownicy WP oddają krew, by zasilić zasoby placówek medycznych, jest wyrazem hołdu składanego żołnierzom wyklętym, a jednocześnie jedną z form niesienia pomocy potrzebującym. – Honorowe dawstwo krwi to wyraz naszej ofiarności, naszego zaangażowania, naszej służby wobec wszystkich, którzy naszej pomocy potrzebują – tłumaczył szef MON-u. – Zachęcam do tego, żeby być ofiarnym wobec tych, którzy potrzebują wsparcia – dodał.

 

Od dziś do 1 września wojskowi z ponad 160 jednostek w całym kraju będą zgłaszać się do regionalnych punktów krwiodawstwa oraz w specjalnie do tego przystosowanych ambulansach. Wicepremier Błaszczak przypomniał, że w 2022 roku w ramach akcji „SpoKREWnieni służbą” udało się zebrać 10 200 litrów krwi.


Film: Dominika Celińska, Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV

W pierwszym dniu tegorocznej edycji „SpoKREWnionych” można było oddać krew m.in. pod siedzibą resortu obrony narodowej. Wydarzenie zorganizował działający przy ministerstwie Klub Honorowych Dawców Krwi „Szczerbiec”. Według ppłk. Pawła Nawarycza, prezesa Klubu HDK, poświęcenie dla innych jest wpisane w służbę żołnierza, a podzielenie się tak bezcennym darem, jakim jest krew, to jedna z form niesienia pomocy. On sam oddał już 50 litrów krwi. – Nigdy się nie dowiem, kto otrzymał moją krew i niech to pozostanie tajemnicą – mówi. – Dla nas, krwiodawców, największą nagrodą jest świadomość, że się komuś pomogło – podkreśla oficer. Podpułkownik Nawarycz dodaje, że HDK cyklicznie organizuje podobne akcje, często w rocznicę ważnych wydarzeń historycznych.

W środę w kolejce do krwiobusu z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ustawili się m.in. podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej. Wśród nich była podchorąży Łucja Dmitruk. – Mam ogromną satysfakcję, że być może to właśnie moja krew uratuje czyjeś życie – przyznaje. – Krew jest niezastąpiona. My, podchorążowie, jesteśmy gotowi, by ofiarować cząstkę siebie i pomóc innym – tłumaczy podchorąży Łucja Dmitruk.

Podczas uroczystości wicepremier Mariusz Błaszczak wręczył także wyróżnienia i nagrody żołnierzom, którzy pracowali w szpitalu polowym w Göksun w Turcji i pomogli ponad 700 osobom poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi. – Dziękuję państwu za waszą ofiarność, za wasze zaangażowanie, za służbę. Te podziękowania kieruję nie tylko w imieniu swoim, jako ministra obrony narodowej, odebrałem też bardzo wiele sygnałów ze strony tureckiej –powiedział wicepremier Błaszczak.

Dominika Celińska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Początek wielkiej historii
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Ostatni most
Przygotowania do lotu do Polski
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Kluczowe 30 dni
Od cyberkursu po mundurówkę
Gotowi na każdy scenariusz
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Desant na Bornholm
Specjalsi przeciw flocie cieni
Bieg ku pamięci bohaterów
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Polsko-słowackie granaty dla NATO
SAFE staje się faktem!
Uczczono ofiary zamachu majowego
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Groźny incydent w Libanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Powrót WAM-u
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Nauki i nauczki z Afganistanu
Więcej strzelnic w powiecie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Rzeźnik w rękach GROM-u
Bez schematów
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Strykery w akcji
Zbrodnia i kłamstwo
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Psy na… materiały wybuchowe
Borsuk po słowacku
Wypadek w PKW UNIFIL
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Trzynasty Husarz w powietrzu
Adaptacja i realizm
Terytorialsi zapraszają
Ostrosz zamiast Mureny
Wyścig Stalina
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Syndrom Karbali
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Kosmiczne oko armii
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
NATO i USA o Iranie
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Zbrodnia bez kary
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
WAM coraz bliżej Łodzi
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Jest nowy szef BBN
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
Bez zmian w emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO