moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ochotnicy do warszawskiej brygady

Siłą wojsk obrony terytorialnej są m.in. wasze kompetencje. Możemy wykorzystać w wojsku waszą wiedzę i doświadczenie zebrane w cywilu – powiedział płk Marek Pietrzak, dowódca stołecznej brygady WOT-u, witając kandydatów na terytorialsów. Spędzą oni 16 dni na poligonie, poznając podstawy służby w WOT, a na koniec złożą przysięgę wojskową.

W Wojskowym Centrum Rekrutacji Śródmieście w Warszawie 17 osób odebrało powołanie do służby w wojskach obrony terytorialnej. Przyszłym terytorialsom dokumenty przekazał płk Marek Pietrzak, dowódca 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. To właśnie ta brygada będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie 16-dniowego szkolenia (lub ośmiodniowego w przypadku osób, które miały już styczność z wojskiem). Musi je przejść każdy ochotnik do służby w WOT. – Szkolenie rozpocznie się 11 lutego, zgodnie z terminem ferii w województwie mazowieckim – wyjaśnia płk Pietrzak. – Zainteresowanie jest ogromne, mamy jeszcze jedynie kilka wolnych miejsc. Zapraszam wszystkich chętnych – dodał dowódca stołecznej brygady.

Wśród 17 osób, które otrzymały powołania, byli m.in. studenci oraz jeden nauczyciel. Skorzystali z zimowej przerwy w nauce, by wziąć udział w „szesnastce”. – Studiuję w Wojskowej Akademii Technicznej, ale na kierunku cywilnym. Chciałabym jednak związać swoją przyszłość z wojskiem. W wakacje zgłoszę się do Legii Akademickiej – mówiła Ola, studentka II roku WAT-u. Z kolei Grzegorz, nauczyciel akademicki języka angielskiego, przyznaje, że o służbie w WOT myślał od dawna, ale jego praca uniemożliwiała mu przyjście na 16-dniowe szkolenie. – Fakt, że mogę odbyć szkolenie podczas ferii zimowych, był rozstrzygający – przekonuje nauczyciel i dodaje, że powodem, dla którego zdecydował się zostać terytorialsem, jest sytuacja w Ukrainie. – Wielu z naszych żołnierzy właśnie tym motywuje swoją decyzję – potwierdza płk Marek Pietrzak. – Pamiętajmy, że mamy możliwość szkolenia się na etapie odstraszania potencjalnego przeciwnika. Nasza partnerska brygada z Kijowa podstawowe szkolenie musiała przejść już w czasie wojny – zauważa.

Na szkolenie zgłosił się również Mateusz, który pracuje w korporacji w branży IT. – W wojsku to niezwykle potrzebne umiejętności, szukamy informatyków, więc bardzo się cieszę, że jest pan tu z nami. Czy zasili pan szeregi cyberkomponentu WOT? – pytał płk Pietrzak. – Zdecydowanie wolałbym odejść od biurka i komputera. Chcę sprawdzić się w typowo wojskowym szkoleniu – odpowiedział kandydat na terytorialsa. Dowódca stołecznej brygady przyznał, że kandydaci do służby w WOT często traktują formację jak furtkę do zmiany stylu życia. – Przychodzą do nas pracownicy biurowi, lekarze, dentyści i mówią: proszę, nauczcie mnie posługiwania się bronią, taktyki! Nie chcę u was robić tego co w cywilu. A ja myślę, że to się da połączyć – mówi płk Marek Pietrzak.

Wojskowe szkolenie przejdzie również Joanna, która na co dzień pracuje w branży bankowej. – Jestem córką żołnierza rezerwy oraz żoną żołnierza zawodowego, mój syn natomiast studiuje na WAT. Czas na mnie! Postanowiłam wstąpić do WOT-u, bo chcę wiedzieć, co robić w sytuacji kryzysowej. Niewątpliwe wpływ na moją decyzję ma sytuacja w Ukrainie – tłumaczy Joanna. Płk Pietrzak podkreśla, że kobiety w WOT stanowią 20% mundurowych. – Oczywiście żołnierz nie ma płci, to jasne. Ale na szkoleniu widać pewne cechy, które wyróżniają kobiety: są zawzięte, stanowcze i są świetnymi organizatorkami. Myślę, że wiele mam nauczyło się tego wszystkiego, organizując dzień swojej rodzinie. Zapraszamy, warto to wykorzystać u nas – przyznaje dowódca 18 Stołecznej Brygadzie OT.

Wciąż można zgłaszać się na szkolenie, które odbędzie się w czasie tegorocznych ferii (11–26 lutego 2023 roku). Trwa ono 16 dni, podczas których kandydaci do służby uczą się podstaw żołnierskiego rzemiosła, m.in. posługiwania się bronią, taktyki, udzielania pierwszej pomocy medycznej na polu walki oraz wojskowej topografii. Szkolenie podstawowe w 18 Stołecznej Brygadzie OT odbędzie się po raz drugi. Kolejne są zaplanowane na przełomie czerwca i lipca oraz w październiku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz, Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze


Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
Przygotowani na każdy scenariusz
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
„Burza” nabiera kształtów
Polski Rosomak dalej w produkcji
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Snowboardzistka i pływacy na medal
Mundurowi z benefitami
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
The Taste of Military Service
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Astronauta w Szkole Orląt
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Wojsko ma swojego satelitę!
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Dzień wart stu lat
Wisła dopłynęła
W hołdzie poległym
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Maksimum realizmu, zero taryfy ulgowej
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
MON przejmuje Hutę Częstochowa
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Piątka z czwartego wozu
Kolejne AW149 nadlatują
Bałtycki sojusz z Orką w tle
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Pilot z MasterChefa gotuje: karpatka i boeuf bourguignon
Plan na WAM
Wojskowo-policyjny patrol ratuje życie
Paczka dla bohatera już w drodze!
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Historyczna „Wisła”
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Formoza – 50 lat morskich komandosów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Panczeniści na podium w Hamar
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Combat 56 u terytorialsów
Kto zostanie Asem Sportu?
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Odpalili K9 Thunder
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Najdłuższa noc
Gala Boksu na Bemowie
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Przełomowy czas dla WZL-2
Pancerniacy jadą na misję
Niebo pod osłoną
Gdy ucichnie artyleria
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Noc na „pasku”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO