moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Współpraca na rzecz bezpieczeństwa

Na kilkunastu dworcach kolejowych rozpoczęły działalność wojskowe punkty rekrutacji. To efekt porozumienia podpisanego między Polskimi Kolejami Państwowymi a Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji. – Współpraca z PKP jest dla nas szczególnie ważna. To potwierdzenie wspólnych celów i działań na rzecz społeczeństwa i państwa – mówił płk Mirosław Bryś, szef CWCR.

Porozumienie w sprawie współpracy w siedzibie spółki PKP w Warszawie podpisali w czwartek: płk Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych SA, oraz Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP SA. Jednym z najważniejszych elementów umowy jest uruchomienie wojskowych mobilnych punktów rekrutacji na terenie obiektów PKP. Od piątku działają one na kilkunastu dworcach kolejowych, w tym m.in. na Warszawie Centralnej oraz na stacjach głównych w Gdyni, Krakowie, Bydgoszczy, Lublinie i Wrocławiu. Na ochotników od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00–18.00 czekają przedstawiciele wojska. Z pierwszej ręki można więc zdobyć informacje o np. rodzajach służby wojskowej, możliwościach powołania do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy wojsk obrony terytorialnej, a także zgłosić akces do armii. Punkty będą pracować do końca października.

 

Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, podkreślał, że promocja służby wojskowej to patriotyczny obowiązek każdego obywatela i każdej instytucji. – Kolejarze stali na posterunku w czasie pandemii, podołali, gdy trzeba było przewieźć ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy. Teraz, w trudnych czasach, polscy kolejarze znów stają na wysokości zadania, wychodząc z cenną inicjatywą. Duże dworce, przez które przewijają się setki tysięcy pasażerów, często młodych mężczyzn, to świetne miejsca, by promować służbę wojskową, by zachęcać do obrony ojczyzny – mówił Małecki.

Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, podkreślał z kolei, że podpisane porozumienie to kolejny przykład owocnej współpracy polskich kolei z wojskiem. – Teraz mieszkańcy największych miast Polski zyskają możliwość złożenia na terenie dworców kolejowych wniosku o powołanie do służby. Mam nadzieję, że ścisła współpraca wojska i kolei będzie gwarantem bezpieczeństwa Polski i wpłynie na rozwój strategicznej infrastruktury kolejowej – mówił Bittel.

Obok kwestii związanych z rekrutacją do armii celem podpisanego porozumienia jest szersze współdziałanie wojska i PKP w sprawach związanych z obronnością państwa, w tym korzystanie z bazy szkoleniowej i obiektów infrastruktury kolejowej i CWCR. – Współpraca będzie też polegała na wymianie informacji, wspólnych szkoleniach, aktualizacji dokumentacji mobilizacyjnej lub opracowaniu nowych dokumentów – wyjaśniał płk Mirosław Bryś. Podkreślał też, że współpraca z PKP jako przedsiębiorcą o szczególnym znaczeniu obronnym jest dla wojska szczególnie ważna. – Współdziałanie i wzajemne wsparcie na rzecz bezpieczeństwa i obronności naszej ojczyzny – a proces rekrutacji do zwiększanych liczebnie Sił Zbrojnych RP jest tego wyrazem – jest potwierdzeniem wspólnych celów i działań na rzecz społeczeństwa i państwa – mówił płk Bryś.

W podobnym tonie wypowiadał się Krzysztof Mamiński. – Kolejarzy i żołnierzy łączy chociażby służba społeczeństwu. Polsce kolejarze zawsze czynnie włączali się w patriotyczne zrywy oraz inne działania na rzecz wolności i suwerenności kraju. Dlatego właśnie PKP postanowiły wesprzeć proces rekrutacji do wojska – podkreślał prezes zarządu PKP SA.

To nie pierwsza umowa, którą PKP podpisały z wojskiem. W maju tego roku porozumienie o współpracy spółka zawarła także z Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzięki niemu możliwe będą m.in. wspólne szkolenia przygotowujące kolejarzy i terytorialsów do współdziałania w sytuacjach kryzysowych, dotyczących np. ochrony infrastruktury kolejowej i kluczowych dla bezpieczeństwa tras, czy ewakuacji ludności z miejsc wypadków kolejowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WCR Gdynia, CWCR

dodaj komentarz

komentarze


Wszystkie misje AWACS-a
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
W obronie wschodniej flanki NATO
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pytania o europejską tarczę
Krwawa noc pośród puszczy
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Bohater odtrącony
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
Śladami ojca
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Broń Hitlera w rękach AK
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Mobilne dowodzenie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Zawsze gotowi do pomocy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Grand Quadriga ‘24”
Nowe zadania szefa SKW
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO