moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi attaché wsparli sieroty z Ukrainy

Czek na 35 tys. zł przekazało Stowarzyszenie Attaché akredytowanych w Warszawie dla ukraińskich sierot, które uciekając przed rosyjską agresją, trafiły do Polski. Uroczystość odbyła się w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Helenowie. Jej uczestnicy minutą ciszy uczcili poległych w Ukrainie. Za wsparcie podziękował im minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„Zademonstrowaliście przywiązanie do etosu i honoru żołnierskiego jako wierności najważniejszym wartościom. Wasza pomoc była i pozostaje bezcenna, nie ma wątpliwości, że okazana przez was życzliwość na długo pozostanie w naszej pamięci. Taka postawa zasługuje na najwyższą pochwałę” – napisał w liście skierowanym do członków Stowarzyszenia Attaché akredytowanych w Warszawie (Warsaw Attaché Association) minister Mariusz Błaszczak.

Szef resortu obrony narodowej podziękował przedstawicielom wojskowego korpusu dyplomatycznego za wsparcie ukraińskich sierot, które po ataku Rosji na Ukrainę trafiły do Polski. W naszym kraju przebywa obecnie kilka tysięcy takich dzieci. Znalazły one schronienie w sierocińcach, ośrodkach wczasowych i innych placówkach.

W ubiegłych latach Stowarzyszenie Attaché akredytowanych w Warszawie organizowało bale charytatywne, z których dochód wspierał różne organizacje. W tym roku bal się nie odbył. – W Ukrainie trwa wojna, dlatego postanowiliśmy nie organizować balu, lecz zbiórkę charytatywną. Najważniejsza jest idea, która nam przyświecała – pomoc dla ukraińskich sierot. Wszyscy członkowie naszego stowarzyszenia byli jednomyślni, żebyśmy w tym roku przekazali zebrane fundusze na ten cel. Nikt z nas nie miał wątpliwości, że tak należy postąpić – podkreśla attaché obrony Republiki Słowenii komandor Gorazd Bartol.

Zebrane pieniądze, łącznie 35 tys. zł, pochodziły z trzech źródeł: od sponsorów, z indywidualnych wpłat dokonanych przez attaché członków stowarzyszenia oraz ze sprzedaży cegiełek. Podczas uroczystości w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Helenowie symboliczny czek na taką sumę został przekazany International Host Connection. Organizacja ta realizuje różne programy, skierowane do sierot pozostających w domach dziecka, starając się dać im namiastkę rodzinnego domu. Wspiera również ukraińskie dzieci, które podczas wojny straciły rodziców i obecnie przebywają w sierocińcach w różnych miastach na terenie Polski. To na ich rzecz przekazane zostały pieniądze zebrane przez Stowarzyszenie Attaché w Warszawie.

Takim dzieciom pomogło ostatnio także Stowarzyszenie Syrena, które założyły małżonki attaché zrzeszonych w wojskowym korpusie dyplomatycznym. – Dowiedziałyśmy się, że osoby prywatne w jednej z podwarszawskich miejscowości przyjęły pod swój dach 25 ukraińskich sierot. Potrzebna była pomoc w wyposażeniu tej placówki – opowiada Tammy Trychon, przewodnicząca Stowarzyszenia Syrena, które grupuje 35 żon wojskowych dyplomatów. Przez cztery dni zebrały one 11 tys. zł, za które kupiły m.in. lodówki, kuchenki mikrofalowe, suszarki, inne artykuły gospodarstwa domowego oraz odzież, które zawiozły do tego ośrodka (jego właściciele chcą pozostać anonimowi). Teraz także do nich trafi część funduszy zebranych przez attaché.

Attaché obrony Ukrainy płk Serhii Yatsulchak podziękował wojskowym dyplomatom akredytowanym w naszym kraju za wsparcie, którego jego rodakom udzielają polskie władze oraz obywatele. Przypomniał zbrodnie, których dopuszczają się w jego kraju rosyjscy żołnierze. – Dzieci zostają sierotami, giną całe rodziny, niszczone są budynki – podkreślał.

Podczas uroczystości attaché z każdego kraju wygłosili krótkie przesłanie dla świata w intencji pokoju. Dyplomaci przywoływali m.in. słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Asyżu: „Szanuj życie, każde ludzkie życie, broń go, kochaj i służ mu” czy Mahatmy Gandhiego, że „Nie ma drogi do pokoju, to pokój jest drogą”. Niektórzy kierowali swoje słowa do Ukraińców, zapewniając: „Jesteśmy z wami, wspieramy Ukrainę” czy apelując: „Pokój i zwycięstwo Ukrainie!”.

Współorganizatorem uroczystości był Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON, udział w niej wzięli także przedstawiciele najwyższych władz wojskowych, m.in. SGWP, DORSZ, oraz WAT-u i AWL-u. Wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz ukraińska artystka Olha Pylypiv, która zagrała na bandurze.

W poprzednich latach, gdy Stowarzyszenie Attaché akredytowanych w Warszawie organizowało bale charytatywne, zebrane fundusze przekazywano m.in. dzieciom polskich weteranów i poległych żołnierzy.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
 
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Pod okiem rangersów
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
O pomocy dla Ukrainy
Na jakich zasadach gratyfikacja?
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Na ratunek „Rudemu”
VIS na misję
Air Policing piątej generacji
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Wspólne zakupy amunicji
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Nowatorskie manewry Marszałka
Biały Dom o polskich MiG-ach
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
NATO patrzy na wschód
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Na trasie legendarnego biegu
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Karą mogła być tylko śmierć
Młot na dyktatora
NATO podsumowało 2022 rok
Śladem profesjonalistów
Słowo czekisty
Po wojnie będę szczęśliwy
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Garnizon US Army na stałe
To dobra ustawa dla wojska
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
F-35 w powietrzu
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Cegiełka na morzu
Wojna w świecie popkultury
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Celne oko strzelców CWZS-u
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Podejmij studia na nowym kierunku WAT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO