moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Instruktorzy Gwardii Narodowej USA będą szkolić terytorialsów

W ciągu najbliższych tygodni do Polski przybędą żołnierze Gwardii Narodowej stanu Illinois (US IL NG), którzy w porozumieniu z instruktorami Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia przeprowadzą szereg specjalistycznych szkoleń dla polskich terytorialsów. W kilkunastu edycjach kursów dla operatorów ppk JAVELIN, medyków pola walki oraz snajperów udział weźmie łącznie ponad 800 terytorialsów z różnych brygad obrony terytorialnej z całego kraju.

”Nawiązana współpraca szkoleniowa jest pokłosiem zarówno rozmów z Dowódcą Gwardii Narodowej Stanu Illinois gen. Richardem NEELY, które odbyliśmy w czasie marcowego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, a także ustaleń z minionego tygodnia, w którym to do naszego Centrum zawitali Amerykańscy żołnierze.”
- powiedział płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.

Pierwsze szkolenia dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczną się już w maju bieżącego roku i potrwają do sierpnia. W tym czasie instruktorzy z Gwardii Narodowej Stanu Illinois przeprowadzą kilkanaście kilkudniowych szkoleń z zakresu obsługi i taktyki wykorzystania przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy na polu walki (COMBAT MEDIC) oraz szkolenia snajperskiego. Kursy te realizowane będą zarówno na bazie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej jak i w innych regionach Polski. W każdym z kilkunastu szkoleń udział weźmie kilkudziesięciu Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej. - Kocham Polskę, jest to bardzo piękny kraj i bardzo mili ludzie. Jest to moja pierwszy wizyta tutaj i uważam, że jest to jeden z najlepszych krajów poza USA w jakim kiedykolwiek byłem. Uważam, że żołnierze, którzy pracują w CSWOT to prawdziwi profesjonaliści i prawdziwi włodarze zawodu wojskowego - wizytę w toruńskim centrum szkolenia podsumował maj. Spencer ERVIN.

Gwardia Narodowa stanu Illinois jest kluczowym partnerem dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Zarówno wizyta delegacji CSWOT w stanach zjednoczonych jak i przyjazd Amerykańskich żołnierzy do Torunia potwierdziły ogromne zainteresowanie strony amerykańskiej intensyfikacją współpracy z WOT. Podkreślić należy, że wszystkie spotkania przebiegały w bardzo dobrej atmosferze, a sam Dowódca IL NG wielokrotnie podkreślał, że WOT jako nowa formacja Sił Zbrojnych RP doskonale wpisuje się w model reagowania na nowe zagrożenia.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Tekst: ppor. Krzysztof Wójcik/ CS WOT

red. PZ

autor zdjęć: CS WOT

dodaj komentarz

komentarze


Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Test testu
Battalions of the Future
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Pół eskadry Husarzy już w Polsce
„Wielka ucieczka” okiem historyka
Kolejne nominacje w strukturach armii
„Mewa” na północnym szlaku
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
MON proponuje zmiany przepisów ubiorczych
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Z prądem i pod prąd
Prawie 9 tys. osób wybrało „Wakacje z wojskiem”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Polska a broń jądrowa – mity i fakty
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Flanka pod strażą
Trwa nabór do szkół podoficerskich
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Kolejne F-35 lecą do Polski
Premiery Grupy WB na targach zbrojeniowych
Dwa marzenia spełnione naraz
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Nowa era polskiego lotnictwa
Patrioty pod Płockiem
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Finowie o bezpieczeństwie w Europie do 2040 roku
F-15 dla Polski?
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Zmarł gen. Mirosław Różański
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Prawie 200 mld zł na zbrojenia w projekcie budżetu
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Wspólne manewry taktyczno-ratownicze
Tarcza i miecz
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Coraz więcej Alpha Scramble
PZL P.11c – Pościgowy taran!
Sonda dla Jastrzębia
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Pantera przejdzie do historii
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Abordaż z polskim wsparciem
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Dekada Tygrysa. Kulisy, pasja i najwyższa cena za miłość do latania
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Gorący lipiec PKW Łotwa
„Kryzysowy” Jaśmin
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Walka w dwóch światach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO