moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraina walczy, Putin się mści

Niezrozumiałe jest dla mnie, że pomoc ze strony instytucji europejskich nie jest nam udzielana. To jest kwestia, która powinna być niezwłocznie zrealizowana – powiedział w środę Andrzej Duda. Prezydent złożył wizytę w Pradze, a głównym tematem rozmów była pomoc dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy.

Mija 63 dzień wojny w Ukrainie. Rosja nie ustaje w dążeniach do zdobycia pełnej kontroli nad terenami obwodów donieckiego i ługańskiego, oraz utrzymania połączenia lądowego z okupowanym Krymem. Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, dziś doszło do ataku artyleryjskiego w rejonie Słobożańszczyzny. Ostrzelane zostały Charków, Dergacze, a także osada Prudianka. W okolicach Doniecka, cały czas ostrzeliwane są pozycje ukraińskich wojsk. Niepowodzeniem Rosjan zakończyły się natomiast próby ataku na Nową Dmytriwkę, nie udało im się również przełamać linii obrony Ukraińców w miejscowości Kurachowo. Tradycyjnie ukraińscy wojskowi podali statystki dotyczące strat poniesionych przez Rosję w czasie wojny – 939 czołgów, 2342 opancerzone wozy bojowe, 421 jednostek artyleryjskich i 71 przeciwlotniczych, 185 samolotów, 155 śmigłowców, 207 dronów oraz 22 400 żołnierzy. Największe starty w ostatnich dniach Rosjanie mieli ponieść w okolicach miast Kurachowe i Izium.

Niestety cały czas cierpią przede wszystkim cywile. Wczoraj wieczorem i dziś rano w miejscowości Awdijiwka w obwodzie donieckim Rosjanie mieli użyć przeciwko nim broni fosforowej, czego zabrania prawo międzynarodowe. Taką informację za pośrednictwem portalu Telegram przekazał Pawło Kyryłenko, szef obwodowych władz, cytowany przez „Ukraińską Prawdę”. Dodał, że w wyniku ostrzału, który był następstwem tych działań zniszczony został wieżowiec. Jedna osoba została ranna. Ucierpieli także cywile, którzy brali udział w wiecu poparcia dla Ukrainy, który odbył się w Chersoniu. Rosyjscy żołnierze użyli przeciwko manifestantom granatów hukowych i gazu.

Niepokojące wieści przekazał ukraiński wywiad. Na terenach obwodów charkowskiego, zaporoskiego, chersońskiego, mikołajowskiego, ługańskiego i donieckiego Rosjanie zatrzymują mężczyzn w wieku poborowym. Są to przede wszystkim weterani, byli żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych, a także działacze proukraińscy. Tylko w areszcie śledczym w Chersoniu ma być przesłuchiwanych i torturowanych ponad 300 pojmanych osób, wiele zostało też wywiezionych na Krym. Jak poinformowali ukraińscy wojskowi, Rosjanie prawdopodobnie zamierzają wymienić pojmanych mężczyzn na zbrodniarzy wojennych, którzy zostali zatrzymani przez Ukraińców lub zmusić ich do udziału w propagandowych paradach zwycięstwa. Wówczas zostaliby oni zmuszeni do przemaszerowania jako jeńcy wojenni głównymi ulicami miast. Do takich zdarzeń dochodziło już m.in. w Doniecku w 2014 roku. Natomiast Agencja Nexta, powołując się na rzecznika prasowego Kremla, Dmitrija Pieskowa informuje, że Rosja nie negocjuje wymiany pojmanego kilka tygodni temu w Ukrainie prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka.

Mimo, że walki nie ustają, morale rosyjskich żołnierzy jest być bardzo niskie. Tak przynajmniej twierdzą ukraińscy żołnierze. Dziś opublikowali w Internecie kolejną prywatną rozmowę telefoniczną Rosjan, którą przechwyciły służby bezpieczeństwa. Świadczy ona o tym, że żołnierze, którzy wyjechali do swoich domów na przepustki, nie chcą wracać do Ukrainy. Nie lepiej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o uczestników bieżących walk. – Personel ucieka się do dezercji i samookaleczenia – napisali w mediach społecznościowych Ukraińcy. Ciekawą informację przekazała także Nexta. Według Agencji na drugą stronę barykady zdecydował się przejść Igor Wołobujew, który przez ostatnie 33 lata był wiceprezesem rosyjskiego Gazprombanku. Urodzony w Ukrainie mężczyzna opuścił Rosję i pojechał do Kijowa, gdzie zasilił szeregi obrony terytorialnej.

Trudna sytuacja panująca w Ukrainie była powodem dzisiejszej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Pradze. Zwierzchnik sił zbrojnych spotkał się ze swoim czeskim odpowiednikiem, Milošem Zemanem, aby porozmawiać o skoordynowaniu działań mających na celu wsparcie targanego wojną państwa. – Chciałem podziękować prezydentowi Republiki Czeskiej, że w sposób jednoznaczny potępił agresję Rosji na Ukrainę i podejmuje wszystkie kroki, żeby tę agresję zatrzymać. Mówimy przede wszystkim o sprawie sankcji. Tu głos czeski jest jasny i nikt nie poddaje go w wątpliwość. Po drugie, że jest ze strony Czech pomoc humanitarna i rzeczowa dla Ukrainy – podkreślał Andrzej Duda. Zaznaczył, że od rozpoczęcia wojny ukraińsko-polską granicę przekroczyło prawie 3 mln osób. – Niezrozumiałe jest dla mnie, że pomoc ze strony instytucji europejskich nie jest nam udzielana. To jest kwestia, która powinna być niezwłocznie zrealizowana – podkreślił.

Nie milkną też echa wczorajszej decyzji Władymira Putina, który postanowił wstrzymać dostawy gazu do Polski, Litwy i Bułgarii. Stało się to dziś rano. – Te działania zostały podjęte, aby Polskę szantażować i zmusić do płatności w rublach. Sankcje Unii Europejskiej nałożone na Rosję sprawiają, że nie możemy i nie będziemy tego robić – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Zapewnił także, że Polska pozyskiwała z Rosji stosunkowo niewielkie ilości gazu, więc ryzyko, że ceny surowca nagle wzrosną jest niewielkie. – Dodatkowo rząd podjął decyzję, aby do 2027 ceny gazu dla gospodarstw domowych, szpitali i województw były regulowane, aby nie groził wystrzał cen gazu związany z zewnętrznymi sytuacjami – poinformował.

Do sytuacji odniosła się również Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, która nazwała wstrzymanie dostaw gazu do niektórych państw członkowskich UE „niedopuszczalnym i nieuzasadnionym” instrumentem szantażu. – Jesteśmy przygotowani na ten scenariusz. Pracujemy nad zapewnieniem alternatywnych dostaw i możliwie najlepszych poziomów składowania w całej Unii – poinformowała w swoim oświadczeniu. – Będę kontynuować współpracę z przywódcami europejskimi i światowymi, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii w Europie – zapewniła.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON, Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Kadisz za bohaterów
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Święto stołecznego garnizonu
Zachować właściwą kolejność działań
Gunner, nie runner
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Sprawa katyńska à la española
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO on Northern Track
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kolejne FlyEle dla wojska
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
SOR w Legionowie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna na detale
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO