moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czy Mariupol wytrzyma rosyjski szturm?

Ukraina gotowa jest przekazać jeńców wojennych, jeśli wojska rosyjskie umożliwią bezpieczną ewakuację cywilów i wojskowych z oblężonego Mariupola – apeluje do Kremla prezydent Wołodymyr Zełenski. Dzisiaj z tego miasta korytarzem humanitarnym bezskutecznie próbowano wydostać 6 tysięcy osób. Broniący się w Maripolu ukraińscy żołnierze apelują o pomoc.

Celem Rosji jest jak najszybsze opanowanie obwodów ługańskiego i donieckiego, zdobycie Mariupola oraz utrzymanie korytarza lądowego łączącego Rosję z okupowanym Krymem. Rosjanie do walki skierowali znaczące siły i przygotowują kolejne pododdziały. Ukraińcy cały czas stawiają opór okupantom. Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz poinformował dziś np., że „ukraińskie wojska zatrzymały natarcie sił rosyjskich z miasta Izium w kierunku Słowiańska”. Ukraińcom udało się także przejąć kontrolę nad Marianką, miejscowością na zachód od Doniecka. Więcej o aktualnej sytuacji na froncie mówi opublikowany w środę wieczorem komunikat ukraińskiego Sztabu Generalnego. W depeszy czytamy: „wojska rosyjskie próbują kontynuować ofensywę we wschodniej strefie operacyjnej, by uzyskać pełną kontrolę nad obwodami donieckim i ługańskim. Nieprzyjaciel zintensyfikował użycie samolotów taktycznych i rozpoznawczych. Prowadzi systematyczne naloty na cele wojskowe i cywilne”. Ukraińscy wojskowi podają też, że w okolicach Charkowa Rosjanie wzmacniają swoje ugrupowania. Przygotowują także śmigłowce szturmowe i wielozadaniowe tuż za granicą rosyjską.

– Rosyjska armia w tej wojnie zapisze się na kartach światowej historii jako najbardziej barbarzyńska i nieludzka armia świata. Celowe zabijanie cywilów, niszczenie osiedli mieszkaniowych, cywilnej infrastruktury, stosowanie w tym celu wszystkich rodzajów uzbrojenia, w tym zabronionego przez międzynarodowe konwencje, to już firmowy podpis rosyjskiej armii – mówi w wydanym w nocy z wtorku na środę oświadczeniu prezydent Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński przywódca nie kryje, że choć okrucieństwo wojny dotknęło cały jego kraj, to w szczególnie trudnej sytuacji pozostaje Mariupol, gdzie Rosjanie blokują wszelkie próby zorganizowania korytarzy humanitarnych. Miasto nazywane „ostatnią twierdzą” Ukrainy broni się zaciekle niemal do początku wojny. – Usiłują deportować ludzi albo nawet mobilizować do okupacyjnych wojsk. Los co najmniej dziesiątek tysięcy mariupolan, którzy zostali wcześniej przetransportowani na terytorium kontrolowane przez Rosję, jest nieznany – powiedział Zełenski w oświadczeniu. O dramatycznym losie mieszkańców Mariupola piszą w mediach społecznościowych także żołnierze Pułku Azow, który broni oblężonego miasta. „To całkowicie zniszczone, zbombardowane, spalone i zgwałcone przez rosyjskich okupantów miasto. To setki martwych ciał na ulicach. To pochówek członków rodziny na podwórkach, w przedszkolach, stałe ostrzały dzielnic mieszkalnych przez rosyjskich zabójców – piszą wojskowi na Twitterze i dodają, że „miasto nie poddaje się, nadal jest ukraińskie, dopóki bronią go odważni obrońcy, do ostatniego naboju”.

W stacji CNN wystąpił natomiast Serhij Wołyna, dowódca 36 Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, która broni zakładów Azowstal w Mariupolu. Zaapelował o międzynarodową misję humanitarną w celu wyprowadzenia z miasta wojskowych i cywilów. „Może to być moje ostatnie oświadczenie, ponieważ zostało nam tylko kilka dni życia, a może godzin. Siły przeciwnika przewyższają nas dziesięciokrotnie pod względem liczebności. Mają przewagę w powietrzu, na lądzie, posiadają więcej żołnierzy, czołgów, zestawów artyleryjskich”, wyliczał Wołyna.

W środę, w wywiadzie telewizyjnym dla CNN Victoria Nuland, podsekretarz stanu USA, odniosła się do tragicznej sytuacji mieszkańców Mariupola i powiedziała, że dopuszcza by „sojusznicy NATO zaangażowali się w ewakuację cywilów”. Nie ma jednak jeszcze żadnej oficjalnej decyzji Jensa Stoltenberga w tej sprawie. Natomiast po południu Zełenski ogłosił, że Ukraina gotowa jest przekazać rosyjskich jeńców wojennych, jeśli Rosjanie umożliwią bezpieczną ewakuację cywilów i wojskowych z oblężonego Mariupola. Dzisiaj z tego miasta korytarzem humanitarnym miało wydostać się 6 tysięcy osób. Ze względu na ciągły ostrzał i bombardowanie, udało się wywieźć zaledwie kilkadziesiąt osób.

Z ukraińskim przywódcą w Kijowie spotkał się dziś Charles Michel, szef Rady Europejskiej. Politycy rozmawiali m.in. o sankcjach przeciwko Rosji, dalszym wsparciu militarnym oraz finansowym. Michel odwiedził zmasakrowaną przez rosyjskich żołnierzy Borodziankę. – Historia nie zapomni popełnionych tu i w Buczy zbrodni wojennych. Nie ma pokoju bez sprawiedliwości – powiedział szef Rady Europejskiej.

O pomocy militarnej i humanitarnej dla Ukraińców rozmawiano także dziś w Warszawie. Prezydent zwołał kolejną naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Zwierzchnik sił zbrojnych spotkał się z przedstawicielami rządu i najważniejszymi dowódcami Wojska Polskiego.

Według informacji ONZ liczba ukraińskich uchodźców wojennych przekroczyła 5 mln. To najpoważniejszy kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej.

MKS

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP, Krzysztof Gumul/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Optyka dla żołnierzy
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Weterani i bokser „Master”
Ogień w podziemiu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jeśli nie Jastrząb, to…
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cena wolności
Kurs z dzwonem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Rakiety dla Jastrzębi
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jak wyszkolić pilota F-16?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Hiszpański palimpsest
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Psiakrew, harmata!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojsko inwestuje w Limanowej
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto wojskowego sportu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO