moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na wschodniej flance potrzeba więcej wojsk

Potrzebna jest nowa koncepcja Sojuszu – mówił dziś prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Rumunii Klausem Wernerem Iohannisem. W Europie trwają ostatnie konsultacje przed nadzwyczajnym szczytem NATO, którego głównym tematem mają być konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Choć intensywność operacji lądowych agresora osłabła, Rosjanie nadal ostrzeliwują ukraińskie miasta.

Polska i Rumunia potrzebują stałej obecności wojsk NATO oraz oczekują ponownego potwierdzenia, że obrona zbiorowa jest głównym zadaniem Sojuszu, to konkluzje dzisiejszej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Bukareszcie. Zwierzchnik polskich sił zbrojnych rozmawiał z prezydentem Klausem Wernerem Iohannisem o konsekwencjach rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Mówiliśmy dzisiaj o tym, że nowa koncepcja strategiczna NATO, która jest w tej chwili wypracowywana, musi uwzględnić te zmiany, które w oczywisty sposób wywołała rosyjska agresja na Ukrainę – poinformował po spotkaniu Andrzej Duda. W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Iohannis: „Potrzebujemy pilnie znaczącej konsolidacji flanki wschodniej, wysuniętej obecności, jednolitej i wzmocnionej”.

W czwartkowym szczycie w Brukseli weźmie też udział prezydent Stanów Zjednoczonych. –Podczas wizyty Joe Biden ogłosi nowe sankcje przeciwko Rosji i omówi długoterminowe rozmieszczenie wojsk w Europie – zapowiedział Jake Sullivan, amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego. Jak dodał, Biden ogłosi też nową inicjatywę w sprawie pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

O wzmocnienie sankcji, aby zmusić Rosję do poszukiwania pokoju, zaapelował dziś prezydent Wołodymyr Zełenski podczas video wystąpienia w parlamencie włoskim. Wcześniej ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz poinformował, że do Wołodymyra Zełenskiego zadzwonił papież Franciszek. Dyplomata powiedział, że prezydent ponownie zaprosił Ojca Świętego do odwiedzin Ukrainy.

Choć wtorek nie przyniósł znaczących zmian na froncie wojennym, pojawiły się kolejne podejrzenia, że białoruski dyktator Aleksander Łukaszenka zamierza otwarcie dołączyć do rosyjskiej inwazji. Generał Wiktor Jahun ze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy poinformował dziś, że w pierwszej fazie przygotowano pięć batalionowych grup bojowych armii białoruskiej. Oszacował, że w sumie siły, które miałby wesprzeć rosyjskich agresorów mogą liczyć 10-15 tys. żołnierzy, a kolejne pięć tysięcy będzie w rezerwie jako ich wzmocnienie.

Mimo że działania wojenne mają w tej chwili charakter pozycyjny, to – jak zwracają uwagę w najnowszej analizie eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich – wojska rosyjskie nieprzerwanie atakują.

Ostrzelano dziś miasto Browary, pociski spadły w kijowskiej dzielnicy Obołoń, a rosyjski dron zrzucił bombę na instytucję naukową w stolicy. W ciągu dnia trwał też zmasowany ostrzał artyleryjski Charkowa oraz miast w obwodzie donieckim.
W ostatnich dniach intensywność działań lądowych osłabła m.in. z powodu strat wśród rosyjskich żołnierzy. Strona ukraińska podała, że w niecałe cztery tygodnie zabito około 15,3 tys. Rosjan, czyli więcej niż straciła żołnierzy armia sowiecka podczas trwającej ponad dziewięć lat interwencji w Afganistanie. Natomiast według Pentagonu w Ukrainie mogło zginąć do 10 tys. Rosjan. Trudno jednak oszacować faktyczne liczby zabitych żołnierzy, gdyż – jak napisano w analizie OSW – obie strony konfliktu prowadzą wojnę informacyjną.

Ukraińskie dowództwo podało, że w Rosji wciąż są formowane i przemieszczane w kierunku granic Ukrainy rezerwy z Centralnego oraz Wschodniego Okręgu Wojskowego. Jednocześnie Rosjanie prowadzą skrytą mobilizację. Przyczyną braku postępów po stronie agresora są także problemy z logistyką. Jak podaje armia ukraińska, wojska rosyjskie dysponują zapasami amunicji i żywności „na nie więcej niż trzy dni”. Rosjanom nie udało się zorganizować dostaw paliwa za pomocą sieci rurociągów, a dowożące je cysterny są niszczone.

Agencja Unian poinformowała dziś, że w Użhorodzie służba bezpieczeństwa aresztowała 25-osobową rosyjską grupę dywersyjną, która miała zamiar dokonać zamachu na Wołodymyra Zełenskiego. Jej dowódcą był oficer rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Wieczorem wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu wybuchło kilka pożarów, prawdopodobnie w wyniku podpalenia lub ostrzału artyleryjskiego. Przedstawiciele Państwowej Agencji Atomistyki poinformowali, że obecnie nie odnotowuje się żadnych wskazań ponad normę, które zagrażałyby ludziom i środowisku oraz przypomnieli, że w 2020 roku również płonęły lasy wokół Czarnobyla i nie wywołało to wówczas zagrożenia o charakterze radiacyjnym.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Cień atomowej zagłady
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Układ nerwowy Mieczników
Zawsze gotowi do pomocy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
They Will Check The Training Results in Combat
Bohater odtrącony
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Abramsy w pętli
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
Nowe zadania szefa SKW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Broń Hitlera w rękach AK
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
By Polska była bezpieczna
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Na straży nieba
Wszystkie misje AWACS-a
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO