moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rusza operacja „Niezawodna pomoc”

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej od wybuchu wojny na Ukrainie pomagają w punktach wsparcia uchodźców. – Podjąłem decyzję o zwiększeniu zaangażowania terytorialsów – powiedział dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Do realizacji tego zadania zostało skierowanych sześć tysięcy wojskowych. Operację nazwano „Niezawodna pomoc”.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, spotkał się dziś z dowódcami brygad WOT-u, aby porozmawiać o zwiększeniu zaangażowania żołnierzy w działania wspierające uciekających przed wojną Ukraińców. – To niezwykle ważne, aby żołnierze wojsk obrony terytorialnej, którzy doskonale sprawdzili się w poprzednich sytuacjach kryzysowych, mogli wykorzystać swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności, aby wspierać uchodźców – powiedział szef MON-u.

Minister zwrócił uwagę, że na początku wojny do Polski przyjeżdżały osoby, które znały nasz kraj, miały tu znajomych, rodzinę. Sytuacja uległa jednak zmianie. Teraz wśród uchodźców są ludzie, którzy często nigdy wcześniej nie wyjeżdżali poza granicę swojego kraju. – To powoduje kłopoty natury językowej. Czują się zagubieni, sytuacja często jest dramatyczna – mówił Mariusz Błaszczak. Zaznaczył także, że dotychczas wsparcie uchodźców w dużej mierze spoczywało na barkach wolontariuszy. Ale taka sytuacja nie może trwać wiecznie, więc stopniowo ich obowiązki będą przejmowali właśnie terytorialsi. – Ze względu na doświadczenie i dyspozycyjność żołnierzy WOT-u to na nich z czasem będzie spoczywał główny ciężar niesienia wsparcia i pomocy uchodźcom – powiedział.


Film: MON

Szef MON-u przypomniał, że terytorialsi już od pewnego czasu wspierają samorządy, urzędy wojewódzkie i organizacje pozarządowe, które pomagają Ukraińcom. Zajmują się m.in. obsługą osób w punktach informacyjnych, dystrybucją pomocy humanitarnej, budową miejsc tymczasowego zakwaterowania, a także transportem uchodźców. Zadbali na przykład o przewiezienie dzieci wymagających opieki onkologicznej oraz podopiecznych domów dziecka w bezpieczne miejsce. Swoją akcję nazwali „Niezawodna pomoc”. – Dziś jest zaangażowanych w nią do sześciu tysięcy żołnierzy – podkreślił Błaszczak. – Ramię w ramię z żołnierzami działają podchorążowie z wojskowych uczelni. W razie potrzeby jesteśmy gotowi zwiększyć liczbę skierowanego do akcji wojska – zaznaczył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Legion Medyczny na poligonie
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Oni strzegą naszego spokoju
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Młodzi medycy na poligonie
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Pamięć, która zobowiązuje
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Flanka pod strażą
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Pokolenie NATO
Dwa marzenia spełnione naraz
Siatka antydronowa
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Wicher na morzu
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Abordaż z polskim wsparciem
Gorący lipiec PKW Łotwa
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Generał w niewoli
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Z prądem i pod prąd
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Nowi generałowie na święto wojska
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Azjatycka szansa
Wsparcie ma znaczenie
„Wicher” na wodzie
Kartki sercem malowane
Nowy ośrodek badań WIML
Ostatnie szlify przed defiladą
MON i MSZ o szczycie NATO
Coraz więcej Alpha Scramble
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO